Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: V Evropě ožívá trh IPO, je to ale „recyklační“ oživení

WSJ: V Evropě ožívá trh IPO, je to ale „recyklační“ oživení

25.2.2014 7:55
Autor: Redakce, Patria Online

Evropským akciím se daří a firmy se předhánějí ve snaze uvést své akcie na trh. Například ve Velké Británii ohlásily minulý týden IPO společnosti Poundland a Pets at Home. Tento trend, který přináší práci londýnským bankéřům, ale nepřináší firmám nové peníze. Je spíše příležitostí pro současné vlastníky firem, včetně private equity společností, jak prodat své podíly. Profesor financí na Cass Business School Meziane Lasfer k tomu uvádí: „Není to důkaz síly IPO trhů, je to jen recyklace peněz.“

Během IPO může společnost vydat nové akcie a získat tak hotovost na investice a expanzi. Nebo může proběhnout prodej akcií současných vlastníků, tyto akcie místo nich získá veřejnost a peníze tečou směrem k bývalým majitelům firmy. Minulý rok dosáhly IPO na evropských trzích hodnoty 36,6 miliard dolarů, předchozí rok to bylo jen necelých 15 miliard dolarů. Téměř dvě třetiny z toho přitom tvořily prodeje akcií stávajícími vlastníky. Letos proběhlo 11 IPO v celkové hodnotě 3 miliard dolarů a asi 40 % z toho šlo k původním vlastníkům.

Uvedené poměry jsou vysoké. Na vrcholu IPO boomu v roce 2007 šlo pouze 32 % z celkově získaných prostředků z evropských IPO směrem k původním majitelům firem. V USA to bylo dokonce jenom 17 %. Například vlastníci společnosti Twitter neprodali žádné ze svých akcií. Dosavadní vývoj shrnují následující grafy. V prvním z nich vidíme celkové objemy IPO v Evropě od roku 2008, ve druhém je rozdělení této hodnoty v roce 2008 na prodeje akcií od původních majitelů firem (modře) a prodeje akcií nových.

IPO

Většina investorů, kteří koupili akcie během IPO v roce 2013, se nachází v zisku. Evropské trhy totiž posilovaly a tento vývoj zvyšuje chutě na další transakce. Ne každý je ale nadšen. David Moss z britského fondu F&C Asset Management tvrdí, že vysoký podíl prodejů akcií od stávajících vlastníků ho vede ke skepsi ohledně současného oživení na trhu IPO. „Je mnohem atraktivnější, když firmy získávají peníze na to, aby investovaly, než na exit dosavadních majitelů,“ říká Moss.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
  • Exit
    25.2.2014 9:01

    dosavadních majitelů při IPO taky může znamenat přípravu na očekávaný hluboký propad akciových trhů.
    jarom
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data