Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odpovědnost státu za škodu: Roste počet žádostí i výše přiznaného odškodnění

Odpovědnost státu za škodu: Roste počet žádostí i výše přiznaného odškodnění

28.2.2014 5:30
Autor: Petra Mirovská, KSB

Listina základních práv a svobod přiznává každému právo na náhradu škody, která mu byla způsobena nezákonným rozhodnutím soudu, jiného státního orgánu či orgánu veřejné správy nebo nesprávným úředním postupem. Podmínky a podrobnosti odpovědnosti státu za škodu způsobenou výkonem veřejné moci stanoví zákon č. 82/1998 Sb., který nabyl účinnosti 15. května 1998 a nahradil svého předchůdce z roku 1969. S účinností od roku 2001 se tento zákon vtahuje i na škodu způsobenou úkony exekutorů a od roku 2006 je podle něj možné odškodňovat i vzniklou nemajetkovou (morální) újmu.

 

Odškodňování nároků

O náhradě škody způsobené při výkonu veřejné moci nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem rozhoduje – stručně řečeno – vždy příslušné ministerstvo, do jehož působnosti náleží odvětví státní správy, ve kterém došlo ke škodě. Pouze v případě, že příslušný úřad žádosti o odškodnění nevyhoví, nebo jí vyhoví pouze z části, může se poškozený se svým nárokem na náhradu škody obrátit na soud. Krok předběžného projednání nároku na náhradu škody vůči státu u příslušného úřadu tak není možné „přeskočit“ a je nutné ho vždy absolvovat.

Ministerstvo spravedlnosti rozhoduje o odškodnění v těch případech, kdy ke škodě došlo v civilním nebo trestním řízení, kdy škoda byla způsobena soudními exekutory nebo notáři, nebo v případech nezákonných rozhodnutí soudů ve správním soudnictví proti rozhodnutí územního celku v samostatné působnosti (tedy tam, kde by jinak odpovídal územní celek, avšak jeho rozhodnutí bylo korigováno nezákonným rozhodnutím správního soudu). V případě trestního řízení přitom ministerstvu spravedlnosti přísluší rozhodování o odškodnění nejen za fázi řízení před soudem, ale za škodu vzniklou nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem kteréhokoli orgánu činného v trestním řízení.

 

Statistika ministerstva spravedlnosti

Ze statistik ministerstva spravedlnosti přitom plyne, že počet oprávněných žádostí na náhradu škody způsobené nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem rychle roste. Zatímco v roce 2003 stát vyplatil na odškodném spadajícím do gesce ministerstva spravedlnosti „pouze“ 11,36 miliónu Kč, v roce 2008 to bylo již 71,91 miliónu a loni dokonce 155,53 miliónu Kč. Dlužno přitom dodat, že tyto částky zahrnují jak odškodnění přiznané ministerstvem, tak soudy, a nejsou v nich zahrnuty náklady řízení.

Rapidně roste i počet žádostí podávaných na ministerstvo spravedlnosti. Ještě v roce 2003 obdrželo ministerstvo spravedlnosti celkem 985 žádostí o odškodnění, v roce 2008 jejich počet stoupl na celkem 2369 a loni se jednalo již o 4084 žádostí. Za deset let tak vzrostl počet žádostí o odškodnění více než čtyřikrát. Souvisejících soudních sporů přibylo ještě markantněji, neboť soudní judikatura k výši odškodnění je ustálená pouze u některých typů nároků, jako například u výše nemajetkové újmy za den strávený ve vazbě, byla-li shledána nezákonnost rozhodnutí o uvalení vazby. Jiné nároky, zejména finanční satisfakce za nemateriální (morální) újmu, které se vždy odvíjí od konkrétního případu a jeho posouzení je individuální, jsou často předmětem sporu. Těch v roce 2003 napadlo na soudy v České republice celkem 449, v roce 2008 celkem 1 203 a v loňském roce se již jednalo o celkem 2 075 nových sporů.

Statistiky ministerstva spravedlnosti tedy dokládají, že stoupá nejen počet žádostí a soudních sporů o náhradu škody vůči státu z titulu nezákonného rozhodnutí nebo nesprávného úředního postupu, ale rostou i částky vyplacené na odškodnění.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)