Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odpovědnost státu za škodu: Roste počet žádostí i výše přiznaného odškodnění

Odpovědnost státu za škodu: Roste počet žádostí i výše přiznaného odškodnění

28.02.2014 5:30
Autor: JUDr. Petra Mirovská, KŠB

Listina základních práv a svobod přiznává každému právo na náhradu škody, která mu byla způsobena nezákonným rozhodnutím soudu, jiného státního orgánu či orgánu veřejné správy nebo nesprávným úředním postupem. Podmínky a podrobnosti odpovědnosti státu za škodu způsobenou výkonem veřejné moci stanoví zákon č. 82/1998 Sb., který nabyl účinnosti 15. května 1998 a nahradil svého předchůdce z roku 1969. S účinností od roku 2001 se tento zákon vtahuje i na škodu způsobenou úkony exekutorů a od roku 2006 je podle něj možné odškodňovat i vzniklou nemajetkovou (morální) újmu.

 

Odškodňování nároků

O náhradě škody způsobené při výkonu veřejné moci nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem rozhoduje – stručně řečeno – vždy příslušné ministerstvo, do jehož působnosti náleží odvětví státní správy, ve kterém došlo ke škodě. Pouze v případě, že příslušný úřad žádosti o odškodnění nevyhoví, nebo jí vyhoví pouze z části, může se poškozený se svým nárokem na náhradu škody obrátit na soud. Krok předběžného projednání nároku na náhradu škody vůči státu u příslušného úřadu tak není možné „přeskočit“ a je nutné ho vždy absolvovat.

Ministerstvo spravedlnosti rozhoduje o odškodnění v těch případech, kdy ke škodě došlo v civilním nebo trestním řízení, kdy škoda byla způsobena soudními exekutory nebo notáři, nebo v případech nezákonných rozhodnutí soudů ve správním soudnictví proti rozhodnutí územního celku v samostatné působnosti (tedy tam, kde by jinak odpovídal územní celek, avšak jeho rozhodnutí bylo korigováno nezákonným rozhodnutím správního soudu). V případě trestního řízení přitom ministerstvu spravedlnosti přísluší rozhodování o odškodnění nejen za fázi řízení před soudem, ale za škodu vzniklou nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem kteréhokoli orgánu činného v trestním řízení.

 

Statistika ministerstva spravedlnosti

Ze statistik ministerstva spravedlnosti přitom plyne, že počet oprávněných žádostí na náhradu škody způsobené nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem rychle roste. Zatímco v roce 2003 stát vyplatil na odškodném spadajícím do gesce ministerstva spravedlnosti „pouze“ 11,36 miliónu Kč, v roce 2008 to bylo již 71,91 miliónu a loni dokonce 155,53 miliónu Kč. Dlužno přitom dodat, že tyto částky zahrnují jak odškodnění přiznané ministerstvem, tak soudy, a nejsou v nich zahrnuty náklady řízení.

Rapidně roste i počet žádostí podávaných na ministerstvo spravedlnosti. Ještě v roce 2003 obdrželo ministerstvo spravedlnosti celkem 985 žádostí o odškodnění, v roce 2008 jejich počet stoupl na celkem 2369 a loni se jednalo již o 4084 žádostí. Za deset let tak vzrostl počet žádostí o odškodnění více než čtyřikrát. Souvisejících soudních sporů přibylo ještě markantněji, neboť soudní judikatura k výši odškodnění je ustálená pouze u některých typů nároků, jako například u výše nemajetkové újmy za den strávený ve vazbě, byla-li shledána nezákonnost rozhodnutí o uvalení vazby. Jiné nároky, zejména finanční satisfakce za nemateriální (morální) újmu, které se vždy odvíjí od konkrétního případu a jeho posouzení je individuální, jsou často předmětem sporu. Těch v roce 2003 napadlo na soudy v České republice celkem 449, v roce 2008 celkem 1 203 a v loňském roce se již jednalo o celkem 2 075 nových sporů.

Statistiky ministerstva spravedlnosti tedy dokládají, že stoupá nejen počet žádostí a soudních sporů o náhradu škody vůči státu z titulu nezákonného rozhodnutí nebo nesprávného úředního postupu, ale rostou i částky vyplacené na odškodnění.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data