Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Afrika: kontinent největších příležitostí (část 7. – fondy státního bohatství)

Afrika: kontinent největších příležitostí (část 7. – fondy státního bohatství)

28.02.2014 18:05
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Když se řekne fondy státního bohatství, vybaví se většině investorů blízkovýchodní rentiérské země, žijící z exportu ropy a plynu, či blahobytné Norsko, jemuž patří největší státní fond na světě se stovkami miliard dolarů na kontě. Proto možná leckoho překvapí, že v nedávno sestavovaném žebříčku investičních správců veřejných peněz se na 14. místo dostal Elias Masilela, ředitel Public Investment Corporation (PIC). Málo známá instituce z Jihoafrické republiky se za svou víc než stoletou historii vypracovala na pozici největšího afrického správce aktiv a dnes její majetek činí 150 mld. USD. Může se tak srovnávat s rivaly z první ligy typu Qatar Investment Authority. Stále více jejích prostředků proudí do nejrůznějších aktiv po celém kontinentu.

Masilela odmítá zařazení PIC do kategorie fondů státního bohatství a poukazuje na to, že spíš než o instituci čerpající prostředky z přebytků státní pokladny se jedná o penzijní fond zaměstnanců veřejného sektoru. Podobá se tak více obřím penzijním fondům z Kalifornie či Kanady. Na rozdíl od severoamerických protějšků, které jsou považovány za čistě soukromé firmy spravující penzijní prostředky zaměstnanců veřejného sektoru, je PIC daleko víc ve vleku politiky, která ovlivňuje jeho investiční rozhodování.

Až dosud se fond soustředil na domácí ekonomiku. Nyní se poohlíží po příležitostech za hranicemi, obzvlášť v Africe. Změnu strategie největšího hráče na kontinentě pozorně sledují ostatní správci aktiv, ale i bankéři, top manažeři a akademici. „Považují subsaharskou Afriku za velký cíl. Afrika je vhodná pro trpělivé peníze a oni mají dlouhodobý horizont,“ tvrdí Amadou Sy z amerického think tanku Brookings Institution.

Region už rostoucí investiční apetit PIC začíná pociťovat. Fond loni za 289 mil. USD nakoupil 1,5 % ve firmě Dangote Cement nejbohatšího Afričana Aliko Dangoteho, což byla největší transakce roku na nigerijské burze. Při další expanzi se ale PIC bude muset připravit na větší obezřetnost akvizičních cílů a jejich mateřských vlád, které nejsou vždy nakloněny posilování jihoafrického vlivu. Image největší africké ekonomiky není na kontinentu všude bez poskvrny a některé jihoafrické společnosti nechvalně prosluly svou arogancí.

Zatím má PIC na investice v zahraničí vyhrazeno malou část svého portfolia – 15 mld. USD. Jedna polovina půjde do akcií a dluhopisů v různých koutech světa, s čímž fondu radí například konzultanti z fondu BlackRock. Druhá polovina by měla skončit v Africe, přičemž se očekává, že každá koupě bude stát za to. 

PIC jde cestou, kterou prošlapaly jihoafrické společnosti jako maloobchodní řetězec rite, mobilní operátor MTN či finanční ústav Standard Bank. Podle statistik OSN je Jihoafrická republika po Malajsii největším zahraničním investorem z řad rozvíjejících se ekonomik. S portfoliem v hodnotě 18 mld. USD mají jihoafričtí investoři mírný náskok před Indií i Čínou. Nejsilnější přítomnost je registrována v bankovnictví, těžbě surovin, maloobchodu a telekomunikacích. 

 
Jihoafrický státní fond chce prostřednictvím sázky na okolní země nejen diverzifikovat rizika a využít rychlejšího růstu jejich ekonomik, ale také přispět k vytváření podnikatelských příležitostí pro krajanské firmy. V tomto přístupu, zdůrazňujícím ekonomický rozvoj, se zásadně liší od severoamerických penzijních fondů typu Calpers.

Krom zmíněného podílu v Dangote Cement mezi zahraničními akvizicemi PIC vyniká 20% balík v panafrické finanční skupině Ecobank s přítomností ve 34 zemích v hodnotě 250 mil. USD a také majorita v tanzanijské společnosti Tanga Cement. „Cement se podle nás v Africe stance novým zlatem. Stavíte letiště, ropovody, přehrady, železnice, silnice, rozvíjíte telekomunikace. Které z těchto činností nevyžadují cement?“ ptá se rétoricky Masilela.

Jihoafrického příkladu začínají následovat další země na kontinentu a zakládají vlastní penzijní fondy. Nejdále je na místní poměry bohatá Botswana. Její Botswana Public Officers Pension Fund, vytvořený v roce 2001, spravuje aktiva za 4 mld. USD a víc než 60 % jich je umístěno v zahraničí.

Fondy státního bohatství spustili významní ropní exportéři Nigérie (1 mld. USD) a Angola (5 mld. USD) a také rozvinutá a relativně nezkorumpovaná Ghana (100 mil. USD). Největšími fondy se po PIC může chlubit Alžírsko (77 mld. USD) a Libye (65 %). Menší investiční společnosti vznikají v Mauritánii či Rovníkové Guinei. Díky novým objevům ložisek plynu a ropy u břehů západní i východní Afriky se dá očekávat, že trend bude sílit.

(Zdroje: FT, Economist)


Čtěte více:

Afrika: kontinent největších příležitostí (část 1. - bankovnictví)
20.01.2014 14:09
Bývalý šéf britské banky Barclays Bob Diamond si po dlouhé a úspěšné k...
Afrika: kontinent největších příležitostí (část 2. – cestovní ruch)
27.01.2014 18:28
Nejtužší bitva mezi hotelovými řetězci se odehrává v Africe. Zatímco v...
Afrika: kontinent největších příležitostí (část 3. - pojišťovnictví)
31.01.2014 19:06
Průnik do jihovýchodní Asie před dvěma desetiletími se pojišťovně Prud...
Afrika: kontinent největších příležitostí (část 4. - od ropy k benzínu)
07.02.2014 18:13
Malá pumpa francouzské ropné společnosti Total ve vzmáhajícím se afric...
Afrika: kontinent největších příležitostí (část 5. Silicon Valley v savaně)
14.02.2014 19:02
Investoři mající v hledáčku Afriku se tradičně soustředí na komodity ...
Afrika: kontinent největších příležitostí (část 6. – průmysl ožívá)
21.02.2014 18:24
Zemědělec Muhammad Gettu z Etiopie prodává každé ráno dvacet litrů mlé...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data