Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína u WTO prohrála spor o vývoz vzácných kovů

Čína u WTO prohrála spor o vývoz vzácných kovů

26.03.2014 18:07
Autor: ČTK

Čína prohrála u Světové obchodní organizace (WTO) spor o omezení svého vývozu vzácných kovů, wolframu a molybdenu. WTO dnes oznámila, že omezením vývozu porušila Čína mezinárodní obchodní pravidla. Stížnost kvůli omezení vývozu vysoce ceněných komodit podaly na Čínu Spojené státy, Evropská unie a Japonsko před dvěma lety. 

Kterákoliv ze stran se nyní může proti rozhodnutí do 60 dnů odvolat, napsala agentura Reuters. 

Čína se z 97 procent podílí na celosvětovém vývozu 17 vzácných kovů, které jsou nezbytné pro technicky vyspělé produkty, jako jsou čočky do optických přístrojů, mobilní telefony, baterie elektromobilů, větrné turbiny anebo zbraně. Peking v posledních letech snižoval vývozní kvóty, aby uspokojil narůstající domácí poptávku. 

Spojené státy tvrdily, že omezování vývozu je typickým příkladem snahy Pekingu nutit zahraniční firmy, aby přesunuly výrobu do Číny. Země také upozorňovaly, že umožňuje Číně uměle zvyšovat světové ceny těchto důležitých surovin. Peking se však odvolával na ekologickou náročnost těžby těchto kovů. 

Podle Evropské komise rozhodnutí WTO znamená, že Čína nemůže omlouvat omezení vývozu ochranou životního prostředí. Naopak ukazuje, že právo země na její přírodní zdroje ještě neznamená, že země má i právo na kontrolu mezinárodních trhů se surovinami nebo kontrolu nad distribucí těchto surovin. 

"Rozhodnutí Číny podporovat svůj vlastní průmysl a diskriminovat americké společnosti způsobilo, že americké firmy musely za stejné množství vzácných kovů platit až trojnásobek toho, co jejich čínská konkurence," upozornil šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Michael Froman. 

Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že rozhodnutí WTO v současnosti hodnotí. Prohlásilo však, že věří, že regulační opatření Číny jsou v souladu s cíli trvalého rozvoje podporovaného WTO. 

Čína zavedla kvóty na vývoz vzácných kovů ze země v roce 2010. Ceny těchto kovů v reakci na to stouply o stovky procent. 

Zahájení sporu kolem vývozu kovů z Číny bylo prvním případem, kdy proti čínským obchodním praktikám vystoupily koordinovaně tři mocnosti vyspělého světa. Čína vede se všemi třemi jednotlivě několik dalších sporů.


Váš názor
 • To by mě zajímalo...
  27.03.2014 10:05

  jak to, že čínské omezení vývozu vzácných surovin je porušením pravidel WTO a americké omezení vývozu surovin (plyn, ropa, uhlí) porušením není? Ne že bych jednomu z nich stranil, ale když volný obchod, tak stejná pravidla pro všechny.
  M.H.
  • Re: To by mě zajímalo...
   27.03.2014 10:57

   O vzacne kovy jsem se zacal zajimat, kdyz jsem zjsitil, ze nahradni zarivkova trubice nestoji obvyklych 90,- Kc, ale 130. Tak jsem zjistil, ze: Cina vrhla na trh velke mnozstvi kovu vzacnych zemin za nizke ceny. To vedlo ve vyspelem svete k zavirani a konzervovani dolu, protoze nemohly Cine konkurovat. Kdyz takto Cina ziskala monopol, zavedla vyvozni kvoty. Predpokladam, ze arbitraz byla vedena predevsim proti celemu tomu postupu. Jinak uz asi neprekvapi, ze zatimco Japonsko, okamzite (v radu dnu) po ohlaseni cinskeho zameru zavest kvoty, poslalo do Ciny vyjednavaci tym vedeny nejakym ministrem, EU mezitim svolavala komisi k vyhodnoceni dopadu a priprave opatreni... To je take duvod, proc Japonci maji dohodnute s Cinou vlastni kvoty a ceny, zatimco EU nakupuje za (cinskym monopolem deformovane) "trzni" ceny. A zarivky (usporky a podobna havet) zdrazily o 50%.
   mph1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data