Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký HDP revidován vzhůru, růst byl vyšší díky silné soukromé spotřebě

Americký HDP revidován vzhůru, růst byl vyšší díky silné soukromé spotřebě

27.3.2014 13:55, aktualizováno: 27.3. 14:22
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Růst americké ekonomiky v posledním kvartále loňského roku dosáhl 2,6 procenta (anualizovaný mezikvartální růst). Třetí zpráva přináší revizi růstu směrem vzhůru z 2,4 procenta. Zasloužila se o to vyšší spotřeba domácností, zatímco dolů byl naopak revidován růst investic. U dalších složek HDP byly změny malé.

Soukromá spotřeba se ve 4Q zvýšila o 3,3 procenta, nejvíc za tři roky. Před touto revizí růst činil 2,6 procenta. Spotřebitelé na konci roku zrychlili hlavně útraty za služby. Výdaje za zboží stoupaly o 2,9 procenta, což znamená zpomalení oproti předchozím několika kvartálům.

USA HDP

Růst investic do fixního kapitálu dosáhl 2,5 procenta, což je revize dolů z 3,8 procenta. Slabší dynamika v této oblasti je spojena hlavně s propadem investic do nemovitostí, které naopak v předchozích čtvrtletích velice silně rostly. Vedle korekce ve stavebnictví a realitách tu ale máme výrazné zrychlení investic do vybavení, které pomohlo k celkovému rychlejšímu růstu nerezidenčních investic. Vliv změny zásob na HDP byl ve čtvrtém kvartále i po revizi minimální.

Vývoz ve 4Q stoupl o 9,5 procenta, dovoz o 1,5 procenta. Tato čísla se téměř neliší od těch předchozích a znamenají, že zahraniční obchod celkově přispěl k růstu HDP jedním procentním bodem. Stejně velký, ovšem negativní, byl ale příspěvek vládní spotřeby. Ta se snížila o 5,2 procenta (dříve -5,6 procenta) kvůli nižším výdajům na federální úrovni.

Trh podle konsensu počítal s revizí růstu HDP na 2,7 procenta. Realita je mírně nižší, přesto data za negativní nepovažujeme. Je to především díky silné soukromé spotřebě, která je klíčová k dlouhodobějšímu růstu ekonomiky. Investice brzdil útlum na realitním trhu, ale příznivé je značné investování do vybavení, které je základem pro růst produktivity v delším horizontu. V prvním kvartále letošního roku zřejmě americká ekonomika vykáže další zpomalení, zhruba na 2 procenta. Vedle útlumu na realitách se přidá negativní faktor počasí, když ekonomiku zasáhla netypicky tuhá zima. Půjde však zřejmě o přechodné zaváhání, po kterém by expanze měla pokračovat znovu vyšším tempem.

V meziročním srovnání HDP postupně nabírá na tempu, když ve 4Q stoupl o 2,6 procenta po 2procentním růstu ve třetím kvartále.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data