Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zapomeňte na jednolitou skupinu rozvíjejících se ekonomik, jejich vývoj bude značně rozdílný

Zapomeňte na jednolitou skupinu rozvíjejících se ekonomik, jejich vývoj bude značně rozdílný

01.04.2014 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Rozvíjející se trhy (EM) procházejí složitým obdobím. Zhoršují se podmínky jejich vnějšího financování, měnové kurzy oslabují, roste volatilita cen komodit a politické riziko. Cyklická pozice všech těchto trhů ale není stejná. Za hlavní regiony můžeme považovat následující:

Zaprvé jsou tu země rozvíjející se Asie. Ty pak můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin. První z nich letos pravděpodobně čeká stabilizace, či dokonce zlepšení růstu. Oživení je zde již nastartováno, i když zatím je jen mírné. Pomáhá jim zejména oživení globálního obchodu patrné od poloviny roku 2012. Mezi tyto země patří Jižní Korea, Singapur, Hong Kong, Tchaj-wan a Čína. U posledně jmenované země je ale situace složitější, a to zejména kvůli rostoucímu finančnímu riziku. I tak je ale pravděpodobné, že růst čínské ekonomiky bude stabilní. Do druhé skupiny asijských ekonomik můžeme zařadit země s méně povzbudivým růstovým výhledem. Filipíny a Malajsie čelí mírnějšímu zvolnění tempa růstu. Indonésie, Indie a Thajsko tíží problémy s vnějšími nerovnováhami či politická rizika.

Druhou velkou skupinu rozvíjejících se trhů tvoří země Latinské Ameriky, i když jejich jednotlivé cykly se dost liší. Je pravděpodobné, že tempo růstu se bude zvyšovat v Mexiku, které bude těžit ze sílícího oživení v USA. Peru a Kolumbie budou zase těžit z pozitivního vývoje na domácím trhu. Růst HDP naopak zpomalí v Chile, na jehož ekonomiku dolehnou slábnoucí ceny mědi. Fiskální a monetární utahování se zase projeví na růstu ekonomiky Brazílie. Hluboké fundamentální problémy pak pravděpodobně povedou k recesi v Argentině a zejména ve Venezuele, kde jsou velmi intenzivní i politické tlaky.

Nakonec jsou tu evropské rozvíjející se trhy. Cyklus ve střední a východní Evropě dosáhl svého dna na konci roku 2012 a na počátku roku minulého. Oživení v eurozóně, zlepšující se fundament a nízké sazby by měly nadále podporovat ekonomickou aktivitu v tomto regionu. Rusko bude naopak trpět strukturálními i cyklickými problémy, mezi které patří zejména utahování monetární politiky. K tomu se přidává riziko ekonomické izolace. Zpomalení se dá čekat i v Turecku, bude důsledkem utažených finančních podmínek, a to jak vnitřních, tak vnějších. Následující graf shrnuje vývoj meziročního růstu ve vybraných evropských ekonomikách: 
 
001
 

Zdroj: Natixis


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data