V minulému týdnu se posunula výš americká ropa WTI, jejíž cena se dostává zhruba o dolar a půl nad hranici 100 dolarů. Naproti tomu cena severomořského Brentu s snížila na 107,2 dolaru za barel a pokračovala tak v krátkodobě sestupném trendu. Rozpětí mezi oběma typy se tedy dál snížilo.
Ve Spojených státech podle týdenní zprávy znovu výrazně ubylo zásob ropy v Cushingu, zásobníku používaném pro fyzické vypořádání kontraktů. Důležitým faktorem je navýšení kapacity ropovodů směrem do Mexického zálivu na začátku letošního roku. To znamená nárůst zásob u zpracovatelů, takže celkové zásoby znovu značně vzrostly. Končí však období, kdy probíhá údržba v rafineriích, takže statistiky zásob by se měly zlepšovat. Co se týče dalších statistik, tak velmi výrazně spadly zásoby benzínu - o více než 5 milionů barelů - a naopak stouply zásoby ropných destilátů.
Nová ekonomická data byla smíšená a ropu motivovala jen k menším reakcím. Z USA se zásadní statistiky čekají až tento týden. V souvislosti s ukrajinskou krizí přišly některé znepokojivé zprávy, především o možném dalším ruském útoku. Finanční trhy se s nimi ale vypořádaly celkem dobře a tlak směrem vzhůru na ropu z této strany nebyl výrazný. V Libyi rebelové zablokovali jeden z ropovodů a omezili tak dodávky do přístavu.
Benzín v Rotterdamu v polovině března značně zlevnil, ale za několik dní jeho cena skočila zpět a následně ještě dál roste. Maloobchodní ceny v ČR zareagovaly na pokles a pohonné hmoty tak dál zlevnily. Poslední data CCS hovoří o ceně Naturalu 95 na 35,53 korunách a motorové nafty na 35,76 korunách za litr. Odhadujeme, že spolu s tímto pohybem navíc stouply také marže, které se dostaly na dlouhodobě průměrnou úroveň. Obrat vzhůru na cenách v Rotterdamu může být přechodný, přesto ale ovlivní domácí trh. Pohonné hmoty by v krátkém výhledu mohly zareagovat růstem zhruba o dvacetník na litr a tlak na marže znovu zesílí.
