Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Najděte, co je na obrázku špatně ...

Najděte, co je na obrázku špatně ...

18.06.2014 18:05

Většina z nás se asi setkala s hrami typu „najdi tři rozdíly mezi obrázky“, nebo „najdi, co na obrázek nepatří“. Vybavily se mi při pohledu na jeden z grafů uvedených v čtvrtletníku od JPMorgan (57,28 USD, -0,25%). Nebudu vás napínat, jedná se následující skicu z části světové ekonomiky. Na ose x je hrubý vládní dluh k HDP očekávaný v roce 2014. Na ose y je reálný růst produktu z let 2013 – 2015. A velikost dané bubliny ukazuje výši výnosů příslušných vládních dluhopisů. A ona otázka zní: Co je grafu „špatně“?

truh1 

Obrázek také evokuje vzpomínka na dvě ekonomicko-politické vlny související s dvojicí ekonomů R&R (Carmen M. Reinhartová a Kenneth Rogoff). Někteří čtenáři si možná vzpomenou, že duo nejdříve přišlo s výzkumem vztahu mezi dluhem a růstem. Jejich závěrem bylo i to, že dluhy mají znatelný negativní dopad na růst, kritická se přitom jevila hranice někde kolem 90 – 100 % HDP. Tato práce byla od počátku některými ekonomy kritizována (nebylo například jasné, jak jde kauzalita). Přesto se zřejmě stala jedním z hlavních argumentů (či ex-post ospravedlnění) někdy až pudové snahy o fiskální utažení (působící nejednou kontraproduktivně i na míru zadlužení). Celý příběh vyvrcholil tím, když se ukázalo, že závěry práce R&R ovlivnily faktory jako jsou chyby v excelovských vzorcích. Zkratkovitě zjednodušeno si tak řada zemí prošla tvrdou recesí kvůli chybě v excelu. Což ale není primárně chyba R&R – na hyby máme právo všichni, problém je s jejich ignorancí.

Ale zpět k onomu „co je špatně“. Pokud se na graf zahledíme „z dálky“, vidíme, že vyšší dluhy jdou skutečně ruku v ruce s nižším růstem a naopak. Jak ale bylo naznačeno, názory se třeba dost liší v tom, jaká je kauzalita – vyvolávají vyšší dluhy nižší růst, nebo vede nižší růst k vyšším dluhům? Zde tedy odpověď na naši otázku nenajdeme. Ale přesto je jednoduchá a zbytečně to natahuji. V grafu přirozeně „nesedí“ ona velikost kruhů – vidíme, že ty větší jsou poměrně systematicky u zemí s vyšším růstem a nižším dluhem. Třeba Indie s růstem nad 5 % a dluhem pod 70 % HDP má mnohem vyšší náklad financování vládního dluhu, než Japonsko – jeho miniaturní tečka se nalézá na téměř neuvěřitelných kótách 1 % / 240 %.

Právě zmíněné dvě země, tedy Japonsko a Indie, ale ukazují, že výše nákladu dluhu nemůže být ovlivněna jen výší dluhů, popřípadě růstem (tedy do značné míry výhledem na jejich další vývoj). V druhém extrému tak můžeme tvrdit, že v grafu není špatně nic a trhy efektivně reflektují všechna rizika, silné a slabé stránky. Nechci se věnovat stále populárnímu sportu zkázopravectví, ale i tento pohled je přece jen možno také rozporovat. Třeba dalším grafem od JPM:

truh2 

Příběh popsaný druhým grafem je známý, přece jen ale stojí za to si připomenout konkrétní vývoj. V roce 1993 byly výnosy vládních dluhopisů jednotlivých zemí budoucí eurozóny značně rozdílné, rizikové spready zemí jako Řecko, či Itálie dosahovaly mnoha procentních bodů. Vstup do eurozóny (i výhled na něj) znamenal postupnou konvergenci výnosů, časem tak vše vynášelo cca stejně. Pointa je v tom, že poté nedocházelo k postupnému opětovnému růstu výnosů s tím, jak se ukazovalo, že rizika mnoha zemí jsou podhodnocená. Došlo k tomu v podstatě z roku na rok. Jinak řečeno, na trzích je klid až do té doby, kdy tam už není.

Při pohledu na první graf bychom mohli dojít k absurdnímu závěru, že pro nízké sazby je třeba pomalého růstu a vysokého zadlužení. Šlo by samozřejmě o nepřípustnou zkratku, ale i přesto tento obrázek ukazuje, že současná „rovnováha“ na trzích zase tak rovnovážná být nemusí. Trhy mají velkou setrvačnost a druhý graf ukazuje, že nastavování se do rovnováhy nové (té horší) bývá spíše skokem. Tomu negativnímu se snad vyhneme, ideální by bylo, kdyby se v grafu ty velké kruhy začaly postupně zmenšovat. Tedy kdyby se EM ekonomiky dostávaly svým celkovým rizikem postupně tak, kam patří podle zjednodušeného profilu dluh/růst.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

M. Singer: Spotřebitelé i firmy začínají utrácet
18.06.2014 15:43
V debatě o měnové politice, naší i třeba kolegů ve Fedu, BoE či ECB, s...
Marc Faber: Politika Fedu je katastrofa
18.06.2014 16:12
Federální rezervní systém dnes bezpochyby bude v centru zájmu většiny ...

Váš názor
  •  
    19.06.2014 11:12

    "na trzích je klid až do té doby, kdy tam už není"
    Eco
Aktuální komentáře
18.04.2025
17:17Zachrání trh „likvidita“?
13:31Perly týdne: Dedolarizace a Fed neochotný sanovat důsledky hloupé obchodní války
9:53Zisk Netflixu v prvním čtvrtletí stoupl o 24 procent, překonal očekávání
6:06Invesco: Státní dluhopisy, nálada a zisky. Co by investoři měli sledovat?
17.04.2025
22:04Obavy z nových kroků administrativy prezidenta USA, i tak by se dal shrnout závěr obchodování na Wall Street  
17:32Šéfka MMF: Trumpova cla zpomalí hospodářský růst, ale nezpůsobí globální recesi
17:28Skororecese a pak zase nájezd na potenciál…
16:55Vytvoří americké akciové indexy nová roční minima?  
15:53Pilulka na hubnutí od Eli Lilly ukazuje prvotní úspěchy. Akcie rostou o 16 pct
14:49ECB snížila sazby o čtvrt procentního bodu. Lagarde upozorňuje na brzdy pro evropskou ekonomiku
14:17Turecká centrální banka překvapivě zvýšila základní úrok na 46 procent
13:29Skvělé výsledky Alcoa jsou zastíněny obavami z cel  
12:40Extrémní scénář Goldman Sachs: Američtí investoři mohou být nuceni k prodeji čínských aktiv za 800 miliard dolarů
11:34ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ dokončila prodej společnosti Veolia Energie ČR
11:08Česko je poprvé v historii nezávislé na ruské ropě, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové
11:04Po škaredé středě je tu zelený čtvrtek? Jednání USA - Japonsko vzbuzují naději  
10:49Obchodní válka a Powell rozdmýchávají zlatou horečku. Žlutý kov pokořil další rekord
9:21Rozbřesk: ECB čelí extrémní nejistotě, sazby ale přesto půjdou dolů
8:44ECB pravděpodobně sníží sazby, Čína volá po jednotě proti USA a futures jsou smíšené  
7:55Powell: Americká ekonomika zpomaluje, ale zůstává solidní. Fed vyčkává se změnou úroků na dopad cel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data