Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Najděte, co je na obrázku špatně ...

Najděte, co je na obrázku špatně ...

18.06.2014 18:05

Většina z nás se asi setkala s hrami typu „najdi tři rozdíly mezi obrázky“, nebo „najdi, co na obrázek nepatří“. Vybavily se mi při pohledu na jeden z grafů uvedených v čtvrtletníku od JPMorgan (57,28 USD, -0,25%). Nebudu vás napínat, jedná se následující skicu z části světové ekonomiky. Na ose x je hrubý vládní dluh k HDP očekávaný v roce 2014. Na ose y je reálný růst produktu z let 2013 – 2015. A velikost dané bubliny ukazuje výši výnosů příslušných vládních dluhopisů. A ona otázka zní: Co je grafu „špatně“?

truh1 

Obrázek také evokuje vzpomínka na dvě ekonomicko-politické vlny související s dvojicí ekonomů R&R (Carmen M. Reinhartová a Kenneth Rogoff). Někteří čtenáři si možná vzpomenou, že duo nejdříve přišlo s výzkumem vztahu mezi dluhem a růstem. Jejich závěrem bylo i to, že dluhy mají znatelný negativní dopad na růst, kritická se přitom jevila hranice někde kolem 90 – 100 % HDP. Tato práce byla od počátku některými ekonomy kritizována (nebylo například jasné, jak jde kauzalita). Přesto se zřejmě stala jedním z hlavních argumentů (či ex-post ospravedlnění) někdy až pudové snahy o fiskální utažení (působící nejednou kontraproduktivně i na míru zadlužení). Celý příběh vyvrcholil tím, když se ukázalo, že závěry práce R&R ovlivnily faktory jako jsou chyby v excelovských vzorcích. Zkratkovitě zjednodušeno si tak řada zemí prošla tvrdou recesí kvůli chybě v excelu. Což ale není primárně chyba R&R – na hyby máme právo všichni, problém je s jejich ignorancí.

Ale zpět k onomu „co je špatně“. Pokud se na graf zahledíme „z dálky“, vidíme, že vyšší dluhy jdou skutečně ruku v ruce s nižším růstem a naopak. Jak ale bylo naznačeno, názory se třeba dost liší v tom, jaká je kauzalita – vyvolávají vyšší dluhy nižší růst, nebo vede nižší růst k vyšším dluhům? Zde tedy odpověď na naši otázku nenajdeme. Ale přesto je jednoduchá a zbytečně to natahuji. V grafu přirozeně „nesedí“ ona velikost kruhů – vidíme, že ty větší jsou poměrně systematicky u zemí s vyšším růstem a nižším dluhem. Třeba Indie s růstem nad 5 % a dluhem pod 70 % HDP má mnohem vyšší náklad financování vládního dluhu, než Japonsko – jeho miniaturní tečka se nalézá na téměř neuvěřitelných kótách 1 % / 240 %.

Právě zmíněné dvě země, tedy Japonsko a Indie, ale ukazují, že výše nákladu dluhu nemůže být ovlivněna jen výší dluhů, popřípadě růstem (tedy do značné míry výhledem na jejich další vývoj). V druhém extrému tak můžeme tvrdit, že v grafu není špatně nic a trhy efektivně reflektují všechna rizika, silné a slabé stránky. Nechci se věnovat stále populárnímu sportu zkázopravectví, ale i tento pohled je přece jen možno také rozporovat. Třeba dalším grafem od JPM:

truh2 

Příběh popsaný druhým grafem je známý, přece jen ale stojí za to si připomenout konkrétní vývoj. V roce 1993 byly výnosy vládních dluhopisů jednotlivých zemí budoucí eurozóny značně rozdílné, rizikové spready zemí jako Řecko, či Itálie dosahovaly mnoha procentních bodů. Vstup do eurozóny (i výhled na něj) znamenal postupnou konvergenci výnosů, časem tak vše vynášelo cca stejně. Pointa je v tom, že poté nedocházelo k postupnému opětovnému růstu výnosů s tím, jak se ukazovalo, že rizika mnoha zemí jsou podhodnocená. Došlo k tomu v podstatě z roku na rok. Jinak řečeno, na trzích je klid až do té doby, kdy tam už není.

Při pohledu na první graf bychom mohli dojít k absurdnímu závěru, že pro nízké sazby je třeba pomalého růstu a vysokého zadlužení. Šlo by samozřejmě o nepřípustnou zkratku, ale i přesto tento obrázek ukazuje, že současná „rovnováha“ na trzích zase tak rovnovážná být nemusí. Trhy mají velkou setrvačnost a druhý graf ukazuje, že nastavování se do rovnováhy nové (té horší) bývá spíše skokem. Tomu negativnímu se snad vyhneme, ideální by bylo, kdyby se v grafu ty velké kruhy začaly postupně zmenšovat. Tedy kdyby se EM ekonomiky dostávaly svým celkovým rizikem postupně tak, kam patří podle zjednodušeného profilu dluh/růst.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

M. Singer: Spotřebitelé i firmy začínají utrácet
18.06.2014 15:43
V debatě o měnové politice, naší i třeba kolegů ve Fedu, BoE či ECB, s...
Marc Faber: Politika Fedu je katastrofa
18.06.2014 16:12
Federální rezervní systém dnes bezpochyby bude v centru zájmu většiny ...

Váš názor
  •  
    19.06.2014 11:12

    "na trzích je klid až do té doby, kdy tam už není"
    Eco
Aktuální komentáře
17.06.2021
10:02Jestřábí poselství Fedu poslalo vzhůru dolar, dopad na akcie není dramatický  
9:16Rozbřesk: Jestřábí prognóza Fedu avizuje zvýšení sazeb v roce 2023, na kosmetické došlo už teď
8:52Evropa po zasedání Fedu zahájí poklesem, O2 dnes naposled s dividendou  
8:27Světová banka zamítla žádost Salvadoru o pomoc se zaváděním bitcoinu
16.06.2021
22:08Červená barva ovládla Wall Street, Citigroup -3,19 %  
22:03Komentář: Fed zvažuje zvýšení sazeb v roce 2023. Či dokonce dříve...?
20:34PPF Financial Holdings a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
20:26Česká exportní banka, a.s.: Informace o nové emisi dluhopisů
20:15Fed sazby podržel, do konce roku 2023 počítá s dvojím zvýšením. Dolar vystřelil nahoru
18:00Propast mezi komoditními a dluhopisovými trhy přetrvává
17:24Kdy začne Fed debatovat o změně politiky? Před výsledkem jednání panuje napětí  
16:31Chorvatská automobilka Rimac vstoupí příští rok na burzu. S Porsche prý chce převzít Bugatti
15:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení rozhodování per rollam 16_06_2021
14:53Photon Energy nabízí investorům zhruba pětinový podíl
14:31Expert společnosti Fundstrat prudce změnil svůj názor na FAANG. Strach je za námi, tvrdí
14:30J&T INVESTMENTS SICAV, a.s.: Navýšení objemu investičních akcií
13:09Přímé investice z Číny do EU a Británie loni klesly téměř o polovinu
13:04Děkuji, raději vodu. Hodnota Coca-Coly se po odmítavém gestu Cristiana Ronalda propadla
11:50Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla, průmysl se začal zotavovat
11:06Býk na evropských akciích poběží dál, věří stratégové a upozorňují na slušný diskont vůči USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (05/21 Q2, Aft-mkt)
Kroger Co/The (04/21 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.