Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
M. Singer: Spotřebitelé i firmy začínají utrácet

M. Singer: Spotřebitelé i firmy začínají utrácet

18.06.2014 15:43
Autor: Redakce, Patria.cz

V debatě o měnové politice, naší i třeba kolegů ve Fedu, BoE či ECB, se stále opakuje pochybnost o tom, zda spotřebitelé i firmy skutečně v podmínkách cenového poklesu a velmi nízkých či nulových úrokových měr odkládají či zdržují spotřebu a investice.

Přitom jde o jev, jehož průvodní rys – preference likvidity a odkládaní investic – je popsán zhruba 80 let a jehož modely konsistentní s racionálním jednáním spotřebitelů jsou známy takřka 20 let1. Ono v situaci, kdy je cena peněz blízka nule a pravděpodobnost poklesu cen nenulová, se prostě racionálně uvažujícímu ekonomickému agentu (spotřebiteli nebo firmě) vyplácí poněkud spotřebu či investování odkládat a držet hotovost, neboť s tímto odkládáním roste pravděpodobnost, že budoucí nákup bude podstatně výhodnější. Jde pochopitelně o model, jehož shoda s realitou stoupá s rozměrem investic nebo cenou toho, co si spotřebitel hodlá zakoupit. Spotřebitelé i firmy se tedy začínají ve spotřebitelském a investičním rozhodování chovat takříkajíc „normálně“ (přestávají počítat s možností dlouhodobého poklesu cen toho, co hodlají zakoupit).

Neodkládáme tedy samozřejmě nákup rohlíku, i kdyby jeho cena mohla klesnout, ale často zvažujeme, zda si mobil či foťák koupíme dnes, nebo počkáme, až bude „za půl roku za stejné peníze k dostání lepší“ (což je jen odraz toho, že „stejný“ už bude levnější). A čím je zamýšlený nákup dražší, tím více přemýšlíme. Takže u aut, jejichž ceny u nás několik let klesaly, o koupi přemýšlíme více než u mobilu, oděvu nebo bot. Ještě více pak přirozeně zvažujeme nákup nemovitostí. Stejně tak ve firmách v okamžiku, kdy úrok v bance je takřka nulový a ceny zamýšlených investic můžou dále klesat, nebudou finanční ředitelé spěchat s podpisy smluv s dodavateli a klidně je nechají ještě pár týdnů či měsíců „vycukat“ v naději, že mezitím ještě něco sleví.

Mimochodem, u některých starších účastníků debaty často dochází k vytěsnění vzpomínek z období radostného budování komunismu, kdy i uvědomělí soudruzi a soudružky často na fámu o tom, co nám centrální plánovači zdraží, spěchali takové zboží rychle nakoupit dopředu a předzásobit se. Dobové zkazky hovořily o tom, že ti nejspořivější spoluobčané se dokázali tváří v tvář budoucímu zdražení pohonných hmot za cenu újmy na osobní hygieně předzásobit i benzínem skladovaným ve vanách. Rozhodně ale takové historky odrážely to, že k předzásobování docházelo velmi často, a na takovém chování nebylo nic divného – šlo o racionální reakci spotřebitelů kalkulujících se zdražováním. Přitom tato úvaha funguje s úplně stejnou logikou, ale v obráceném směru, když člověk čelí jevu opačnému v podobě očekávaného poklesu cen.

sing

Údaje o reálných maloobchodních prodejích v měsících následujících po listopadovém oslabení kurzu koruny pro odvrácení rizik deflačního vývoje – v porovnání vůči stejnému měsíci předchozího roku – velmi pěkně ilustrují výše řečené (viz Graf). Po 5 let trvajícím nárůstu průměrných úspor při takřka stagnujících příjmech, po dva roky trvajících poklesech investic, po zpomalování oběhu peněz a propadu dynamiky mnoha cenových okruhů pod nulu reálné maloobchodní prodeje (nákupy občanů, ale i firem v maloobchodní síti) už takřka půl roku zřetelně rostou. A nejrychleji přitom rostou právě prodeje těch okruhů zboží, kde výše naznačené zvažování správného načasování nákupu hrálo i hraje větší význam. Nejvyšší růst tedy zaznamenává statistika u prodejů aut (obnovují se samozřejmě i firemní flotily a autopark živnostníků a podnikatelů), rostou ale i prodeje bílého zboží a také oděvů a obuvi. Naopak prodejů potravin2 se úvaha o časování nijak významně netýká a ani týkat nemůže, takže nárůsty jsou, pokud k nim v některých měsících dochází, jen velmi mírné.

Spotřebitelé i firmy se tedy začínají ve spotřebitelském a investičním rozhodování chovat „normálně“ (přestávají počítat s možností dlouhodobého poklesu cen toho, co hodlají zakoupit). Polštář odložené spotřeby a investic se tak pomalu vyčerpává a růsty maloobchodních prodejů budou muset být do budoucna taženy nikoli postupným snižováním míry spoření na hodnoty, které jsou pro českou ekonomiku normálnější, ale zvýšením příjmů a zlepšením spotřebitelského sentimentu. I tak ale lze říci, že listopadové využití kurzu koruny pro dosahování našeho inflačního cíle přineslo na úrovni maloobchodu ještě o něco silnější růstové efekty, než jsme původně odhadovali. Ty pak znamenají, že tato akce už dnes přináší některá pozitiva například právě v podobě zvýšených obratů i těm, kteří nic takového neočekávali.

______________
1 Srovnej práce třeba Krugmana, Orphanidese (a Wielanda) nebo Wolmana z konce 90. let minulého století.
2 Výkyv v nákupech potravin na Velikonoce (loni k nim došlo v březnu, letos v dubnu, což se v daných měsících projevuje prudkým propadem meziročního údaje o nákupech potravin v březnu a nárůstem v dubnu) jsem pro jednoduchost vyřešil tím, že za březen a duben jsou v grafu průměry růstu prodejů za jednotlivé kategorie zboží.

Zdroj: Text byl převzat z oficiálního blogu ČNB


Váš názor
 • Bravo !!!
  23.06.2014 22:38

  Článek pana guvernéra jasně prokázal, že pan guvernér měl pravdu, když před půl rokem znásilnil korunu. Kelner přestal čekat, až bude nový foťák levnější a šel do toho. A koupil rovnou digitální zrcadlovku s bleskem!
 • Odborníci ČNB
  18.06.2014 19:06

  spravuje zkorumpovaná hloupá banda klaunů... a nejen v centrální bance v ČR
  Pibik
 •  
  18.06.2014 15:55

  Když 80 % této republiky je bez peněz , kdo utrácí ? Ministerstva nebo naši miliardáři nakupují, co se kde namane ?
  Jezdec.
  •  
   18.06.2014 16:41

   http://www.novinky.cz/ekonomika/339687-cesko-je-17-nejbohatsi-zemi-eu.html
   Velkamedvědice
   •  
    18.06.2014 17:41

    Jinak řečeno jsme 21 zemí z 25 zemí Evropy ? Když až do roku 89 jsme se drželi v první 20 na celém světě. Tak to jsme v p*****. Jsme v takové p***** a z toho se dostaneme tak za dalších 100 let.
    Jezdec.
    •  
     18.06.2014 18:14

     Ty jsi, ale ještě více skeptický k naší zemičce než já. :-)) Do roku 89 , 20. místo ? To byla asi nějaká "cinknutá" statistika pana Štrougala :-)))
     AMN
    • Jezdec
     18.06.2014 17:59

     dále nechápu proč čteš 21 z 25, když píší 17 z 30 evropských, to je v polovině..
     Velkamedvědice
    • J
     18.06.2014 17:56

     To si děláš srandu z tou statistikou před 89, že? o)) Tu psali soudruzi na UV. Ekonomiku rozbili už v padesátých letech. ( o
     Velkamedvědice
     • Re:M
      18.06.2014 22:22

      Medvěde, v čem se liší soudruh z UV a pán z ČNB ? Oba lžou stejně . U toho z UV to mělo aspoň nějaká pravidla , tady neplatí téměř nic.
      Jezdec.
      • Jezdec
       19.06.2014 12:16

       Zdarec! Ale tu statistiku nědělala Čnb ..o)) To jak je tady, neznamená, že jinde nemůže být hůře.. A když viddím ty obchoďáky, kde není pomalu volného košíku..Oni se lidi taky kapku rozežrali. Dříve neutráceli za mobily a místo nejdražších sodovek koupili šťávu. Málokdo kdo koupí nezpracovanou mrkev, kterou doma očistí. Nechají si ji nakrájet a zabalit. Atd..
       Velkamedvědice
  •  
   18.06.2014 15:59

   Se zajeďte podívat v sobotu nebo v neděli do obchoďáků. Nebo si počkejte na pondělí ráno u Lidlu, takových "nesmyslů" si lidi kupují. A žehrají, že nemají peníze.
   Kapi
   •  
    18.06.2014 17:53

    nesmyslů v Lidlů ?? Mají to lidé nakoupit za stejné peníze bez záruky na tržnici nebo v Lidlu ? Situaci okolo Lidlu znám od někoho z vedení.
    Jezdec.
   • CNB a duvera spotřebitelů v CZK
    18.06.2014 16:35

    Co se týče Lidlu, tak opravdu, tam se koupí někdy věci, že i u Vietnamců by stály cca 2x více Kč.. Ovšem pan guvernér tam asi nechodí, on má přece své modely a pěkný plat. Pokud je ovšem naše perspektiva Euro, tak nás CNB všechny okradla i když sama na tom v listopadu vydělala a to jí spotřebitelé už nikdy nezapomenou..
    Karl von Bahnhof
    • Re: CNB a duvera spotřebitelů v CZK
     19.06.2014 11:04

     Spotřebitelé jsou tupé stádo a okrádání blbé většiny ve prospěch chytré menšiny je standard celé historie a současnosti. Dříve byla ukradena přímo práce otroků a nevolníků, nyní je zlevňována a také se krade již zaplacená práce formou ředění peněz - tedy pokud je ovce schopná nějaké našetřit. Ředí se měny USA, Japan, UK, EMU atd. tak jako se v historii ředil kov, zmenšovalo se jeho množství v minci nebo se natisklo tolik bankovek, že když nedošel papír, tak hodnota spočívala jen ve výhřevnosti toho papíru.. Takže ti, co pracují za mzdu dostávají reálně stále méně a ti co mají reálná aktiva (financovaná na úvěr) mají nominálně stále více. Spotřebitelé jsou ovce a nechají se okrást kdykoliv se vládě, ČNB a fin. sektoru zachce. možná si trochu zabučí ale to je všechno čeho jsou hlupáci schopní.
     Karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data