Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
M. Singer: Spotřebitelé i firmy začínají utrácet

M. Singer: Spotřebitelé i firmy začínají utrácet

18.6.2014 15:43
Autor: Redakce, Patria Online

V debatě o měnové politice, naší i třeba kolegů ve Fedu, BoE či ECB, se stále opakuje pochybnost o tom, zda spotřebitelé i firmy skutečně v podmínkách cenového poklesu a velmi nízkých či nulových úrokových měr odkládají či zdržují spotřebu a investice.

Přitom jde o jev, jehož průvodní rys – preference likvidity a odkládaní investic – je popsán zhruba 80 let a jehož modely konsistentní s racionálním jednáním spotřebitelů jsou známy takřka 20 let1. Ono v situaci, kdy je cena peněz blízka nule a pravděpodobnost poklesu cen nenulová, se prostě racionálně uvažujícímu ekonomickému agentu (spotřebiteli nebo firmě) vyplácí poněkud spotřebu či investování odkládat a držet hotovost, neboť s tímto odkládáním roste pravděpodobnost, že budoucí nákup bude podstatně výhodnější. Jde pochopitelně o model, jehož shoda s realitou stoupá s rozměrem investic nebo cenou toho, co si spotřebitel hodlá zakoupit. Spotřebitelé i firmy se tedy začínají ve spotřebitelském a investičním rozhodování chovat takříkajíc „normálně“ (přestávají počítat s možností dlouhodobého poklesu cen toho, co hodlají zakoupit).

Neodkládáme tedy samozřejmě nákup rohlíku, i kdyby jeho cena mohla klesnout, ale často zvažujeme, zda si mobil či foťák koupíme dnes, nebo počkáme, až bude „za půl roku za stejné peníze k dostání lepší“ (což je jen odraz toho, že „stejný“ už bude levnější). A čím je zamýšlený nákup dražší, tím více přemýšlíme. Takže u aut, jejichž ceny u nás několik let klesaly, o koupi přemýšlíme více než u mobilu, oděvu nebo bot. Ještě více pak přirozeně zvažujeme nákup nemovitostí. Stejně tak ve firmách v okamžiku, kdy úrok v bance je takřka nulový a ceny zamýšlených investic můžou dále klesat, nebudou finanční ředitelé spěchat s podpisy smluv s dodavateli a klidně je nechají ještě pár týdnů či měsíců „vycukat“ v naději, že mezitím ještě něco sleví.

Mimochodem, u některých starších účastníků debaty často dochází k vytěsnění vzpomínek z období radostného budování komunismu, kdy i uvědomělí soudruzi a soudružky často na fámu o tom, co nám centrální plánovači zdraží, spěchali takové zboží rychle nakoupit dopředu a předzásobit se. Dobové zkazky hovořily o tom, že ti nejspořivější spoluobčané se dokázali tváří v tvář budoucímu zdražení pohonných hmot za cenu újmy na osobní hygieně předzásobit i benzínem skladovaným ve vanách. Rozhodně ale takové historky odrážely to, že k předzásobování docházelo velmi často, a na takovém chování nebylo nic divného – šlo o racionální reakci spotřebitelů kalkulujících se zdražováním. Přitom tato úvaha funguje s úplně stejnou logikou, ale v obráceném směru, když člověk čelí jevu opačnému v podobě očekávaného poklesu cen.

sing

Údaje o reálných maloobchodních prodejích v měsících následujících po listopadovém oslabení kurzu koruny pro odvrácení rizik deflačního vývoje – v porovnání vůči stejnému měsíci předchozího roku – velmi pěkně ilustrují výše řečené (viz Graf). Po 5 let trvajícím nárůstu průměrných úspor při takřka stagnujících příjmech, po dva roky trvajících poklesech investic, po zpomalování oběhu peněz a propadu dynamiky mnoha cenových okruhů pod nulu reálné maloobchodní prodeje (nákupy občanů, ale i firem v maloobchodní síti) už takřka půl roku zřetelně rostou. A nejrychleji přitom rostou právě prodeje těch okruhů zboží, kde výše naznačené zvažování správného načasování nákupu hrálo i hraje větší význam. Nejvyšší růst tedy zaznamenává statistika u prodejů aut (obnovují se samozřejmě i firemní flotily a autopark živnostníků a podnikatelů), rostou ale i prodeje bílého zboží a také oděvů a obuvi. Naopak prodejů potravin2 se úvaha o časování nijak významně netýká a ani týkat nemůže, takže nárůsty jsou, pokud k nim v některých měsících dochází, jen velmi mírné.

Spotřebitelé i firmy se tedy začínají ve spotřebitelském a investičním rozhodování chovat „normálně“ (přestávají počítat s možností dlouhodobého poklesu cen toho, co hodlají zakoupit). Polštář odložené spotřeby a investic se tak pomalu vyčerpává a růsty maloobchodních prodejů budou muset být do budoucna taženy nikoli postupným snižováním míry spoření na hodnoty, které jsou pro českou ekonomiku normálnější, ale zvýšením příjmů a zlepšením spotřebitelského sentimentu. I tak ale lze říci, že listopadové využití kurzu koruny pro dosahování našeho inflačního cíle přineslo na úrovni maloobchodu ještě o něco silnější růstové efekty, než jsme původně odhadovali. Ty pak znamenají, že tato akce už dnes přináší některá pozitiva například právě v podobě zvýšených obratů i těm, kteří nic takového neočekávali.

______________
1 Srovnej práce třeba Krugmana, Orphanidese (a Wielanda) nebo Wolmana z konce 90. let minulého století.
2 Výkyv v nákupech potravin na Velikonoce (loni k nim došlo v březnu, letos v dubnu, což se v daných měsících projevuje prudkým propadem meziročního údaje o nákupech potravin v březnu a nárůstem v dubnu) jsem pro jednoduchost vyřešil tím, že za březen a duben jsou v grafu průměry růstu prodejů za jednotlivé kategorie zboží.

Zdroj: Text byl převzat z oficiálního blogu ČNB


Váš názor
 • Bravo !!!
  23.6.2014 22:38

  Článek pana guvernéra jasně prokázal, že pan guvernér měl pravdu, když před půl rokem znásilnil korunu. Kelner přestal čekat, až bude nový foťák levnější a šel do toho. A koupil rovnou digitální zrcadlovku s bleskem!
 • Odborníci ČNB
  18.6.2014 19:06

  spravuje zkorumpovaná hloupá banda klaunů... a nejen v centrální bance v ČR
  Pibik
 •  
  18.6.2014 15:55

  Když 80 % této republiky je bez peněz , kdo utrácí ? Ministerstva nebo naši miliardáři nakupují, co se kde namane ?
  Jezdec.
  •  
   18.6.2014 16:41

   http://www.novinky.cz/ekonomika/339687-cesko-je-17-nejbohatsi-zemi-eu.html
   Velkamedvědice
   •  
    18.6.2014 17:41

    Jinak řečeno jsme 21 zemí z 25 zemí Evropy ? Když až do roku 89 jsme se drželi v první 20 na celém světě. Tak to jsme v p*****. Jsme v takové p***** a z toho se dostaneme tak za dalších 100 let.
    Jezdec.
    •  
     18.6.2014 18:14

     Ty jsi, ale ještě více skeptický k naší zemičce než já. :-)) Do roku 89 , 20. místo ? To byla asi nějaká "cinknutá" statistika pana Štrougala :-)))
     AMN
    • Jezdec
     18.6.2014 17:59

     dále nechápu proč čteš 21 z 25, když píší 17 z 30 evropských, to je v polovině..
     Velkamedvědice
    • J
     18.6.2014 17:56

     To si děláš srandu z tou statistikou před 89, že? o)) Tu psali soudruzi na UV. Ekonomiku rozbili už v padesátých letech. ( o
     Velkamedvědice
     • Re:M
      18.6.2014 22:22

      Medvěde, v čem se liší soudruh z UV a pán z ČNB ? Oba lžou stejně . U toho z UV to mělo aspoň nějaká pravidla , tady neplatí téměř nic.
      Jezdec.
      • Jezdec
       19.6.2014 12:16

       Zdarec! Ale tu statistiku nědělala Čnb ..o)) To jak je tady, neznamená, že jinde nemůže být hůře.. A když viddím ty obchoďáky, kde není pomalu volného košíku..Oni se lidi taky kapku rozežrali. Dříve neutráceli za mobily a místo nejdražších sodovek koupili šťávu. Málokdo kdo koupí nezpracovanou mrkev, kterou doma očistí. Nechají si ji nakrájet a zabalit. Atd..
       Velkamedvědice
  •  
   18.6.2014 15:59

   Se zajeďte podívat v sobotu nebo v neděli do obchoďáků. Nebo si počkejte na pondělí ráno u Lidlu, takových "nesmyslů" si lidi kupují. A žehrají, že nemají peníze.
   Kapi
   •  
    18.6.2014 17:53

    nesmyslů v Lidlů ?? Mají to lidé nakoupit za stejné peníze bez záruky na tržnici nebo v Lidlu ? Situaci okolo Lidlu znám od někoho z vedení.
    Jezdec.
   • CNB a duvera spotřebitelů v CZK
    18.6.2014 16:35

    Co se týče Lidlu, tak opravdu, tam se koupí někdy věci, že i u Vietnamců by stály cca 2x více Kč.. Ovšem pan guvernér tam asi nechodí, on má přece své modely a pěkný plat. Pokud je ovšem naše perspektiva Euro, tak nás CNB všechny okradla i když sama na tom v listopadu vydělala a to jí spotřebitelé už nikdy nezapomenou..
    Karl von Bahnhof
    • Re: CNB a duvera spotřebitelů v CZK
     19.6.2014 11:04

     Spotřebitelé jsou tupé stádo a okrádání blbé většiny ve prospěch chytré menšiny je standard celé historie a současnosti. Dříve byla ukradena přímo práce otroků a nevolníků, nyní je zlevňována a také se krade již zaplacená práce formou ředění peněz - tedy pokud je ovce schopná nějaké našetřit. Ředí se měny USA, Japan, UK, EMU atd. tak jako se v historii ředil kov, zmenšovalo se jeho množství v minci nebo se natisklo tolik bankovek, že když nedošel papír, tak hodnota spočívala jen ve výhřevnosti toho papíru.. Takže ti, co pracují za mzdu dostávají reálně stále méně a ti co mají reálná aktiva (financovaná na úvěr) mají nominálně stále více. Spotřebitelé jsou ovce a nechají se okrást kdykoliv se vládě, ČNB a fin. sektoru zachce. možná si trochu zabučí ale to je všechno čeho jsou hlupáci schopní.
     Karel
Aktuální komentáře
14.12.2017
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)