Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdy uplatnit daňovou ztrátu?

Kdy uplatnit daňovou ztrátu?

19.6.2014 5:30
Autor: Jan Černohouz, KSB

Ještě v nedávné době bylo podle finanční správy a soudní judikatury možné uplatnit daňovou ztrátu pouze prostřednictvím řádného nebo dodatečného daňového přiznání. Těmto závěrům několikrát přisvědčily také soudy různých instancí, a to včetně Nejvyššího správního soudu. Takovýto postup v podstatě znamenal diskriminaci některých poplatníků. V praxi byli zvýhodněni ti poplatníci, kteří si byli při zahájení kontroly vědomi svého pochybení a ještě před jejím formálním zahájením podali dodatečné daňové přiznání, ve kterém uplatnili odečet daňové ztráty, oproti poplatníkům, kteří nevědomky pochybili, resp. jejich výklad zákona se lišil od výkladu správce daně a při zahájení kontroly neměli důvod k podání dodatečného daňového přiznání. Správci daně totiž odmítali v rámci daňové kontroly zohlednit případnou daňovou ztrátu vykázanou kontrolovaným poplatníkem v předchozích zdaňovacích obdobích, a to i přes to, že podle procesních předpisů je správce daně při stanovení daně povinen přihlédnout ke všem okolnostem, které vyšly v průběhu daňového řízení najevo.

Takovou okolností by tedy měla být i existence využitelné daňové ztráty, řeknete si. Ne však správce daně, neboť ten tvrdil, že uplatnění daňové ztráty je právo a nikoliv povinnost poplatníka. Pokud vám připadá tento postup v rozporu nejen se základními principy správy daní, ale také se zdravým rozumem, nezůstáváte s tímto názorem osamoceni. Na vaši stranu se přiklání ve svém únorovém rozhodnutí také Nejvyšší správní soud. Tento posun v judikatuře Nejvyššího správní soudu souvisí především v nahrazení zákona o správě daní a poplatků daňovým řádem. Daňový řád totiž na rozdíl od zákona o správě daní a poplatků upřednostňuje při stanovení daně hledisko materiální správnosti, před hlediskem fiskálním. To jinými slovy znamená, že správce daně by měl dbát na to, aby daň byla stanovena po právu, tj. v první řadě ve správné výši.

Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí uvádí, že nově vymezený cíl správy daní opravňuje daňový subjekt uplatnit ztrátu v rámci probíhajícího nalézacího řízení, tj. například v průběhu daňové kontroly, postupu k odstranění pochybností i v řízení o řádném opravném prostředku proti rozhodnutí vydanému v kterémkoliv z uvedených řízení. Neváhejte proto v kterékoli fázi uvedených daňových řízení před správcem daně řádně projevit svou vůli k uplatnění daňové ztráty z předchozích let. Může vám to ušetřit nemalé finanční prostředky.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů