Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ignorování cen nemovitostí si už nemůžeme dovolit

Ignorování cen nemovitostí si už nemůžeme dovolit

3.7.2014 6:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Ceny nemovitostí rostou. Je to ale důvod k radosti? Nebo sledujeme stejný příběh znovu a znovu? Po desetiletí růstu začaly ceny nemovitostí klesat v roce 2006. Nejdříve tomu tak bylo ve Spojených státech, poté i jinde a celý proces přispěl ke globální finanční krizi. Náš výzkum přitom ukazuje, že cyklus cen nemovitostí stojí na počátku více než dvou třetin z 50 systematických bankovních krizí.

Oživení na trhu s bydlením je samozřejmě vítanou zprávou, musíme se ale mít na pozoru před dalším nekontrolovaným boomem. Jde o sektor, který je klíčový pro každou ekonomiku, hodnotit jeho vývoj ovšem není jednoduché. Posouzení vývoje cen nemovitostí je více uměním než vědou. Politické nástroje pro management jejich cyklu jsou navíc ve stadiu tvorby. Teorie říká, že ceny nemovitostí by se měly pohybovat v souladu s vývojem nájmů a příjmů domácností. Pokud se od nich odtrhnou, lidé by měli přejít od nákupů nemovitostí k jejich pronájmu a to by mělo vyvolat potřebnou korekci. Podobně by nemělo dlouhodobě docházet k odtržení cen nemovitostí od příjmů. Poměr cen nemovitostí k nájmům a příjmům je tak používán jako základní měřítko vývoje na trhu. První graf ukazuje, že poměr cen nemovitostí k nájmům leží u většiny zemí OECD stále nad dlouhodobým průměrem (jde o odchylku od tohoto průměru v procentech). Nejvýraznější výjimku představuje Japonsko.

22

Druhý graf ukazuje, jak vypadá současná dostupnost nemovitostí. Konkrétně jde o poměr cen nemovitostí k příjmům (opět relativně k historickému průměru). Nejdostupnější jsou v tomto smyslu nemovitosti v zemích jako Japonsko, Korea či Německo. Opak platí o Belgii, Kanadě, Austrálii, Novém Zélandu či Francii.

33

Vedle popsaných měřítek je ale nutno brát do úvahy i specifickou situaci, jako např. v Belgii, kde ceny nemovitostí dosáhly vysokých úrovní, podle MMF je ale riziko jejich prudké korekce omezené. Makroprudenční nástroje a případně i monetární politiku tedy nelze nastavit podle obecných měřítek. Zůstává přitom stále otevřenou otázkou, nakolik by měly být pro ochlazení trhu s nemovitostmi používány makroprudenční nástroje a nakolik monetární politika. Na druhou stranu je ale jasné, že monetární politika musí tomuto segmentu ekonomiky věnovat mnohem více pozornosti než dříve.

Autorem je Min Zhu.


Čtěte více:

MMF bije na poplach kvůli přehřívajícímu se nemovitostnímu trhu
12.6.2014 9:23
„Svět musí jednat, aby zabránil riziku dalšího devastujícího krachu ne...
Britský nemovitostní trh se přehřívá, dle Carneyho je největší ekonomickou hrozbou
26.6.2014 12:40
Ceny domů ve Velké Británii raketově rostou od roku 2009, a to průměrn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba