Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výměna „anonymních“ akcií: Co mají dělat společnosti, jejichž akcionáři zmeškali červnovou lhůtu?

Výměna „anonymních“ akcií: Co mají dělat společnosti, jejichž akcionáři zmeškali červnovou lhůtu?

16.10.2014 5:30
Autor: Lukáš Regec, KSB

Speciální zákon (plným názvem o některých opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností) zjednodušeně řečeno mění listinné akcie na majitele, které nejsou imobilizovány, na listinné akcie na jméno. Stávající akcionáři měli tyto akcie předložit společnosti k vyznačení nezbytných údajů nebo k výměně za nové akcie na jméno a sdělit společnosti údaje potřebné pro zápis do seznamu akcionářů, a to nejpozději do konce června 2014. Na tuto povinnost měli být akcionáři upozorněni nejpozději do konce letošního března, a to výzvou představenstva společnosti včetně oznámení o následcích, pokud výzvě nebude vyhověno. Upozornění mělo mít stejnou podobu jako v případě svolání valné hromady společnosti.

Z našich zkušeností ale vyplývá, že někteří akcionáři dosud výzvu nevyslyšeli a akcie nepředložili. Došlo tedy podle zákona k tomu, že se akcie sice nestaly neplatné, dotčený akcionář ale není oprávněn vykonávat práva s akciemi spojená a nevzniká mu právo na dividendy ze zisku společnosti, což pochopitelně není pro akcionáře nijak pozitivní. Pro společnost je tato situace též vysoce nekomfortní, neboť dotčení akcionáři se nemohou účastnit valné hromady či na ní hlasovat; v některých extrémních případech může dojít až k ochromení valné hromady společnosti a tím k narušení jejího fungování.

Řešení tkví v prohlášení neplatnosti  

Řešení této situace nabízí nový zákon o obchodních korporacích (ZOK), který spolu s novým občanským zákoníkem nabyl účinnosti prvního ledna letošního roku. ZOK umožňuje akcie za neplatné prohlásit a vydat akcie nové, které se následně prodají, a to jedním ze způsobů, které ZOK umožňuje.

Společnosti, které se rozhodnou prohlásit nepředložené akcie za neplatné, by především měly dbát na to, aby dostály všem formálním požadavkům, které zákon stanoví. V opačném případě se může stát, že akcionáři, jejichž akcie byly prohlášeny za neplatné bez splnění všech zákonných předpokladů (například když společnost nezašle výzvu v souladu se stanovami, tedy způsobem určeným pro svolání valné hromady společnosti, neurčí přiměřenou lhůtu apod.) napadnou prohlášení neplatnosti u soudu. Tento krok budou přitom moci učinit i poté, co dojde k vydání nových akcií, které mají nepředložené akcie, prohlášené za „neplatné“, nahradit. Jak je asi zřejmé, nastalý právní zádrhel by bylo možné „rozmotat“ jen velice složitě. Proto je žádoucí popsané situaci předejít.

Z tohoto důvodu lze doporučit, aby společnosti, jichž se uvedený problém týká, postupovaly při tomto procesu skutečně důsledně a s případnou asistencí těch, kdo mají s touto problematikou předchozí zkušenosti.

Pro úplnost dodáváme, že ZOK počítá i s jinými situacemi, kdy společnosti mohou přistoupit k prohlášení akcií za neplatné. Jedná se například o snižování či zvyšování základního kapitálu nebo změny druhu či formy akcií na základě rozhodnutí valné hromady společnosti.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data