Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hewlett Packard - nedaří se, firma čeká na rozdělení

Hewlett Packard - nedaří se, firma čeká na rozdělení

26.11.2014 15:06
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Známý výrobce elektroniky Hewlett Packard včera po trhu oznámil svoje výsledky za Q4 2014 končící 31. října. Zisk na jednu akcii (adj. EPS) dosáhl 1,06 USD, když Wall Street očekával prakticky stejné číslo. Překvapení se tedy nekonalo.

Čistý zisk dosáhl na úroveň 70 centů na jednu akcii nebo-li 1,33 mld. USD. Byl tak lepší než v minulém období o 35 %. Firma hodlá za celý rok vyplatit dividendu 61 centů na jednu akcii.


U tržeb byla situace jiná, společnost představila za kvartál nižší než očekávanou výši tržeb a to 28,4 mld. USD.
Trh čekal 28,75 mld. USD což je tedy o 1,2 % horší výsledek než očekávání.

Firma zlepšila tržby proti minulému období o 3 %, přesto se jedná o meziročně třetí pokles v tržbách.

V dalším čtvrtletí Q1/15 podle konsensu analytiků z dotazování Bloomberg Poll by se zisk na akcii (adj. EPS) mohl dostat k 0,92 USD. A tržby k číslu někam lehce pod 27,5 mld. USD.

HP se nedařilo a všechny divize vykázaly pokles výkonu. Výjimkou byla divize osobních počítačů, která lepšího výsledku dosáhla díky obnovené poptávce podniků a také úspěšným prodejům nízkonákladových laptopů. Prodeje jí rostly o 4 % meziročně.

Tím by se neměli nechat investoři ukonejšit, protože sám CEO firmy řekl, že růst i v tomto segmentu ustane. Pravděpodobně se tak vyjádřil i s vědomím, že IDC těsně předtím vydala předpověď, která říká, že dodávky PC pro vyspělé trhy v roce 2015 budou klesat.

To ukazuje, že ani po rozdělení společnosti na dvě velké skupiny – divize osobních počítačů s divizí tiskáren a divize korporátních technologií a služeb – nebude pozice společnosti vůbec jednoduchá.

Současné HP pravděpodobně trpí orientací pracovníků na to provést reálné rozdělení. Což je samozřejmě částečně odvádí od samotného byznysu. To by se ovšem rychle mělo změnit a současný šéf firmy chce po managementu, aby se už přeorientoval myšlenkově spíš na byznys témata.

To pravděpodobně přináší první ovoce. Když nejvyšší představitelé mohli investorům představit plán jak dostat HP zpět na výsluní mezi technologické lídry.

Plán zvaný „Machine“ by měl přinést nové typy serverů založené na moderních čipsetech od britské společnosti ARM Holdings Plc, nový 3D počítač zvaný Sprout, cloudovou službu Helion nebo také položit základy pro dobrý vstup do segmentu 3D tiskáren, které pro HP jako tradičního výrobce konvenčních tiskáren dávají smysl. Podstatné u celého plánu je, že se u všech představených produktů má jednat o produkty s vysokou marží.

Poslední cena ze včerejšího obchodování byla 37,63 USD. 12měsíční konsensuální cílová cena podle analytiků Bloomberg je nastavena na 41,21 USD. Aktuálně se akcie v pre-marketu (předobchodní fázi) obchoduje za 37,145 USD a odevzdává trhu 1,25 % ze své hodnoty.

hp2611 

Zdroj: Bloomberg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.12.2025
14:38ČNB ponechala sazby beze změny
14:38ECB nechává sazby na místě a spoléhá se na přicházející data. Prognózu vylepšila
14:27Jádrový byznys Tesly tvoří jen zlomek její tržní hodnoty. Otěže převzala autonomie
13:57Ceny bytů v Česku rostou nejrychleji za poslední rok. Ve 3Q zdražily o 14,5 procenta
13:40Micron překvapil rekordními výsledky. Výhled tržeb na další kvartál převyšuje očekávání analytiků z Wall Street  
13:30Britská centrální banka podle očekávání snížila základní sazbu na 3,75 procenta
12:02MakroMixér: Ocel jako strategická surovina? Bez férových podmínek hrozí zánik
10:30Micron válcuje očekávání. Akcie po uzavření trhu přidávaly osm procent
9:12Rozbřesk: ČNB bez změny sazeb. Zajímavá bude reakce na odpuštění POZE a nižší lednovou inflaci
8:56J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q3 2025
8:43O sazbách rozhodne ČNB, ECB i BoE. Erste získává zelenou pro Santander a Micron roste  
6:08Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  
17.12.2025
22:02Nervozita na Wall Street: technologie pod tlakem, investoři rotují do defenzivy  
17:39Ignorují akcie dluhopisy a vynucují si oba trhy snižování sazeb?
15:58Traders Talk: Santa rally nepřišla, co sledovat na konci roku a ohlédnutí za 2025
14:55Americké akcie míří k dalšímu růstovému roku?
14:03Amazon podle médií jedná o investici deseti miliard dolarů do OpenAI
13:47Představenstvo WBD doporučuje akcionářům odmítnout nabídku od Paramountu, kterou považuje za nedostatečnou
13:23Komerční banka, a.s.: Jmenování nového nezávislého člena dozorčí rady
12:18Evropským trhům pomáhá ropa a inflace. Daří se hlavně Londýnu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.