Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stále nekončící jednání o iránském jaderném programu ženou ceny ropy dolů

Stále nekončící jednání o iránském jaderném programu ženou ceny ropy dolů

02.04.2015 15:50
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Dva dny po uzávěrce šest světových mocností v Lausanne stále jedná o iránském jaderném programu. Pokud dojde ke kompromisu, zaplaví časem již tak přezásobené trhy ropa z Iránu a tak by nejen investorům neměla být tato jednání lhostejná. Jak se vyjednávání protahují a kompromis se údajně blíží, cena ropy klesá. Šance na předběžnou dohodu během několika hodin jsou vyrovnané a může dojít k dohodě stejně tak jako kolapsu. Podle slov iránského ministra zahraničí Mohammada Javad Zarifa, nebylo přes znatelný pokrok stále dosaženo dohody ohledně řešení. Jde již o 19. kolo jednání na nejvyšší úrovni od doby, kdy před 18 měsíci americký prezident Obama a iránský prezident Rouhani začali se společnými rozhovory.


Protiíránské sankce

Cílem mezinárodních sankcí proti Iránu bylo omezení jeho přístupu k finančním prostředkům a technologiím a tím zabránit Teheránu v rozvoji jaderného programu. Výrazný dopad měly sankce na iránský vývoz ropy. Sankce na Írán uvalily mimo USA i EU a OSN. Kdo nikdy neslyšel o událostech v Iránu v roce 1979, může si zčásti doplnit vzdělání třeba shlédnutím oscarového filmu Argo. V roce 1979 vtrhli iránští studenti na americkou ambasádu v Teheránu a americké diplomaty si vzali jako rukojmí a to byl jen začátek. Od té doby platí pro dovoz iránských produktů do USA až na drobné výjimky obchodní embargo. V roce 1995 za vlády prezidenta Clintona došlo k zákazu amerických firem obchodovat s Iránem a investovat do iránské ropy a plynu. Nyní mají Američané zákaz přímo nebo nepřímo obchodovat s iránským ropným sektorem. A seznam sankcí je mnohem delší, pokud jedinec či firma sankce poruší, čekají je kromě pokut i zmrazení aktiv, riziko odstřihnutí od amerického bankovního systému nebo se dokonce osobně mohou dostat na černou listinu.

EU zavedla sankce proti Iránu v roce 2007 z obav z jejich jaderného programu a zaměřila se na zákaz iránského dovozu a vývozu zbraní a všeho co by mohlo souviset s rozvojem nukleární hrozby. Na seznamu sankcí samozřejmě nechybí zákaz dovozu iránské ropy a zákaz platí i na investice do iránské ropy, plynu a petrochemického průmyslu. V letech 2006 až 2010 uvalila sankce na Irán i Rada bezpečnosti OSN, opět v návaznosti na obavy z iránského jaderného programu.


Jednání v Lausanne versus ceny ropy

Irán požaduje odstranění sankcí, což by mu umožnilo poslat na světový trh miliony barelů ropy, jejíž část má Irán uskladněnou v supertankerech na moři a je připravena k okamžitému dodání. Iránská ropa je tak divokou kartou pro vývoj cen černého zlata v budoucích týdnech, 20 milionů barelů plujících u pobřeží Iránu by současný tlak na ceny ropy rozhodně neuvolnilo. Cena ropy Brent dnes ve 14 hodin klesala o více než 3 %, cena ropy WTI poklesla o téměř 2,6 %. V pátek bude většina trhů uzavřena.

Včerejší vývoj cen ropy ovlivnilo vyjádření americké EIA. Ta uvedla, že ropná produkce v USA poprvé od konce prosince minulého roku klesla a to z 9,44 na 9,38 milionů barelů denně oproti předchozímu týdnu. Tyto zprávy napomohly středečnímu mírnému nárůstu cen WTI těsně nad 50 USD za barel. V prvním čtvrtletí roku 2015 pak cena ropy WTI spadla JIŽ o více než 10 %, Brent pak ve stejném období ztratil 4 %. Investoři dále sledují i fyzické zásoby NYMEX futures v Cushingu v Oklahomě. Ty jsou momentálně naplněné ze tří čtvrtin a soustavně se dál plní. Například analytici Barclays očekávají, že ceny ropy budou v letošním roce nejníže právě ve druhém čtvrtletí.

Současná předběžná jednání v Lausanne by měla vést k finálnímu paktu do konce tohoto června. Mnoho analytiků ovšem pochybuje, že k dohodě reálně dojde. I přestože data ukazují pokles americké produkce, americké zásoby ropy rostly minulý týden již 12. týden v řadě na rekordní maximum. I pokud by došlo k tomu, že na trh dorazí ropa z Iránu, případně z Libye, největší světoví producenti ropy stejně pokračují v zaplavování trhu levnou ropou. Ropné cenové dno tak zůstává stále otevřenou otázkou s nejasnou odpovědí. Nikdo z velké ropné trojky, do které patří Saudská Arábie, Rusko a USA výrazně produkci neomezil a tak podle analytiků hroucení cen ropy může další měsíc i dva klidně pokračovat.

Zdroj: Reuters, Bloomberg, CNBC


Čtěte více:

V tankerech je uskladněno rekordní množství ropy - kontango pokračuje
25.03.2015 16:12
Cena černého zlata (WTI) se za poslední rok propadla o téměř 53 %, ak...
Krátkodobé tipy - ikona doby Apple ale i bankovní gigant jsou v kurzu!
01.04.2015 11:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – Sektor telekomunikací
02.04.2015 13:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.09.2024
8:56Víkendář: Apple na čínském trhu postupně ztrácí, země není schopná vyrábět jen nejvýkonnější čipy
13.09.2024
22:02Obchodování na Wall Street i nakonec týdne v kladném režimu  
17:54O akcie malých firem je ve skutečnost mimořádný zájem
17:34Výstava a online aukce uměleckých děl Artslimit probíhá od 2. do 22. září a nabízí díla od 19. století až po současnou tvorbu
17:17Akciím se daří, zatímco výnosová křivka zestrmuje  
16:59Patria Finance upozorňuje na podvodné jednání, zneužívající její jméno ve spojení s výzvou k investicím či pořízení jiných služeb
16:21Průzkum Bloomberg: Fed odstartuje v září sérii pozvolného, avšak pravidelného snižování sazeb  
16:10Ruská centrální banka zvýšila základní úrok o jeden procentní bod na 19 procent
15:47OpenAI spouští sérii Strawberry, která má přiblížit AI lidským schopnostem
14:17Invesco: Zlato je jedním z nejvýkonnějších aktiv letošního roku
13:35Průmyslová výroba v zemích EU i v eurozóně v červenci klesla
12:25Nevyrobit dva miliony aut nebo platit pokuty v řádu miliard eur. Evropské sdružení výrobců aut tlačí na odklad dalších emisních pravidel
12:23Perly týdne: Italové chtějí Commerzbank, Goldman Sachs o očekávání u technologií a potenciál Mety?
11:31Snižování sazeb zůstává v centru pozornosti, trh nemá jasno o krocích Fedu  
10:46Šance Harrisové po debatě vzrostly, jak si na její vítězství vsadit?  
9:08Rozbřesk: ECB hodlá setrvat v opatrném kvartální módu snižování sazeb
9:07Zaměstnanci Boeingu odmítli dohodu o zvýšení mezd a vstoupí do stávky
8:55NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
8:52Boeing míří do stávky, Evropa zahájí pozitivně  
6:02Může dojít ke spojení Commerzbank a UniCredit? Fundamentální a technický pohled  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data