Dva dny po uzávěrce šest světových mocností v Lausanne stále jedná o iránském jaderném programu. Pokud dojde ke kompromisu, zaplaví časem již tak přezásobené trhy ropa z Iránu a tak by nejen investorům neměla být tato jednání lhostejná. Jak se vyjednávání protahují a kompromis se údajně blíží, cena ropy klesá. Šance na předběžnou dohodu během několika hodin jsou vyrovnané a může dojít k dohodě stejně tak jako kolapsu. Podle slov iránského ministra zahraničí Mohammada Javad Zarifa, nebylo přes znatelný pokrok stále dosaženo dohody ohledně řešení. Jde již o 19. kolo jednání na nejvyšší úrovni od doby, kdy před 18 měsíci americký prezident Obama a iránský prezident Rouhani začali se společnými rozhovory.
Protiíránské sankce
Cílem mezinárodních sankcí proti Iránu bylo omezení jeho přístupu k finančním prostředkům a technologiím a tím zabránit Teheránu v rozvoji jaderného programu. Výrazný dopad měly sankce na iránský vývoz ropy. Sankce na Írán uvalily mimo USA i EU a OSN. Kdo nikdy neslyšel o událostech v Iránu v roce 1979, může si zčásti doplnit vzdělání třeba shlédnutím oscarového filmu Argo. V roce 1979 vtrhli iránští studenti na americkou ambasádu v Teheránu a americké diplomaty si vzali jako rukojmí a to byl jen začátek. Od té doby platí pro dovoz iránských produktů do USA až na drobné výjimky obchodní embargo. V roce 1995 za vlády prezidenta Clintona došlo k zákazu amerických firem obchodovat s Iránem a investovat do iránské ropy a plynu. Nyní mají Američané zákaz přímo nebo nepřímo obchodovat s iránským ropným sektorem. A seznam sankcí je mnohem delší, pokud jedinec či firma sankce poruší, čekají je kromě pokut i zmrazení aktiv, riziko odstřihnutí od amerického bankovního systému nebo se dokonce osobně mohou dostat na černou listinu.
EU zavedla sankce proti Iránu v roce 2007 z obav z jejich jaderného programu a zaměřila se na zákaz iránského dovozu a vývozu zbraní a všeho co by mohlo souviset s rozvojem nukleární hrozby. Na seznamu sankcí samozřejmě nechybí zákaz dovozu iránské ropy a zákaz platí i na investice do iránské ropy, plynu a petrochemického průmyslu. V letech 2006 až 2010 uvalila sankce na Irán i Rada bezpečnosti OSN, opět v návaznosti na obavy z iránského jaderného programu.
Jednání v Lausanne versus ceny ropy
Irán požaduje odstranění sankcí, což by mu umožnilo poslat na světový trh miliony barelů ropy, jejíž část má Irán uskladněnou v supertankerech na moři a je připravena k okamžitému dodání. Iránská ropa je tak divokou kartou pro vývoj cen černého zlata v budoucích týdnech, 20 milionů barelů plujících u pobřeží Iránu by současný tlak na ceny ropy rozhodně neuvolnilo. Cena ropy Brent dnes ve 14 hodin klesala o více než 3 %, cena ropy WTI poklesla o téměř 2,6 %. V pátek bude většina trhů uzavřena.
Včerejší vývoj cen ropy ovlivnilo vyjádření americké EIA. Ta uvedla, že ropná produkce v USA poprvé od konce prosince minulého roku klesla a to z 9,44 na 9,38 milionů barelů denně oproti předchozímu týdnu. Tyto zprávy napomohly středečnímu mírnému nárůstu cen WTI těsně nad 50 USD za barel. V prvním čtvrtletí roku 2015 pak cena ropy WTI spadla JIŽ o více než 10 %, Brent pak ve stejném období ztratil 4 %. Investoři dále sledují i fyzické zásoby NYMEX futures v Cushingu v Oklahomě. Ty jsou momentálně naplněné ze tří čtvrtin a soustavně se dál plní. Například analytici očekávají, že ceny ropy budou v letošním roce nejníže právě ve druhém čtvrtletí.
Současná předběžná jednání v Lausanne by měla vést k finálnímu paktu do konce tohoto června. Mnoho analytiků ovšem pochybuje, že k dohodě reálně dojde. I přestože data ukazují pokles americké produkce, americké zásoby ropy rostly minulý týden již 12. týden v řadě na rekordní maximum. I pokud by došlo k tomu, že na trh dorazí ropa z Iránu, případně z Libye, největší světoví producenti ropy stejně pokračují v zaplavování trhu levnou ropou. Ropné cenové dno tak zůstává stále otevřenou otázkou s nejasnou odpovědí. Nikdo z velké ropné trojky, do které patří Saudská Arábie, Rusko a USA výrazně produkci neomezil a tak podle analytiků hroucení cen ropy může další měsíc i dva klidně pokračovat.
Zdroj: Reuters, Bloomberg, CNBC