Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa jde nahoru, trhy si toho ale ještě nevšimly

Evropa jde nahoru, trhy si toho ale ještě nevšimly

3.4.2015 16:38
Autor: Redakce, Patria Online

Pohled na finanční trhy by napovídal, že zatímco americká ekonomika se těší hladkému oživení, eurozónu je třeba politovat. Pokud se ale podíváme na ekonomická data, najdeme v evropské ekonomice překvapivé známky života. Na evropský pesimismus by ukazoval vývoj měnového kurzu, protože euro za poslední rok ztratilo k dolaru 20 % své hodnoty. Americké akcie si za stejné období vedly také znatelně lépe a obavy z deflace se odrážejí v tom, že výnosy německých pětiletých dluhopisů dosahují záporných 0,07 %. V USA jdou výnosy obligací na 1,4 %. Jaké jsou ty dobré zprávy?

Učebnice ekonomie tvrdí, že deflace by se měla projevovat negativně na výdajích spotřebitelů, protože ti očekávají, že v budoucnu kvůli poklesu cen nakoupí levněji. Současný vývoj v eurozóně ale tuto teorii nepotvrzuje. Lednové maloobchodní tržby rostly o 3,7 % a jak je patrné z prvního grafu, evropští spotřebitelé mají rostoucí chuť k nákupům:

preklad10

Stejně jako se lepší vývoj maloobchodních tržeb, dochází ke zlepšení v oblasti spotřebitelské důvěry (viz druhý graf). Zdá se, že nízká inflace zlepšuje důvěru lidí v jejich ekonomickou budoucnost namísto toho, aby je odrazovala od nákupů. Pro vývoj hrubého domácího produktu jde o dobrou zprávu.

pre20

Třetí graf ukazuje vývoj indexů ekonomického překvapení od Citigroup – Evropa se podle nich dostává překvapivě před USA!

pre30

Zdá se také, že podle vývoje peněžní nabídky dojde ke zlepšení i v oblasti úvěrů. Před deseti lety mi Juergen Stark, který zastupoval Bundesbanku v ECB, řekl, že on má, co se týče této oblasti, v oblibě následující graf:

pre40

Podle tohoto obrázku objem úvěrů v eurozóně nevzrostl od března 2012. Ale poslední čísla ukazují, že jsme jen krůček od toho, aby ukazatel začal opět růst. Naznačuje to, že ohlašovaný program kvantitativního uvolňování ze strany ECB začal fungovat ještě před svým spuštěním. A zdá se, že měl dopad i na inflační očekávání. Mario Draghi v této souvislosti rád hledí na vývoj pětiletých swapových sazeb, které odrážejí očekávání investorů týkající se budoucí inflace. Tento indikátor se nyní zvedá i přesto, že výnosy vládních dluhopisů se ponořily do negativních čísel:

pre50

Poslední čísla ukazují, že očekávaná inflace se zvedla na 1,7 % (v polovině ledna se pohybovala na 1,48 %). Přibližuje se tak cíli ECB stanovenému na 2 %. Draghi řekl před několika dny v Evropském parlamentu, že růst nabírá na tempu. Má pravdu. Můžeme se ptát, proč si toho trhy ještě nevšimly.

Zdroj: Bloomberg
Čtěte více:

Úspěšnost predikcí Patria Forex překonala loňský 4Q, volatilita rostla o 35 %
3.4.2015 14:00
První čtvrtletí letošního roku je za námi, a tak je na čase zhodnotit ...
Které trhy a akcie zhodnotily v 1Q15 nejvíce?
3.4.2015 15:00
První tři měsíce letošního roku utekly jako voda a nabízí se proto vho...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data