Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krize indické poptávky po zlatě; nízké ceny omezují těžební výdaje

Krize indické poptávky po zlatě; nízké ceny omezují těžební výdaje

09.04.2015 16:48
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Cena zlata padá nejvíce za poslední tři dekády a ukončí tak pravděpodobně šest let zlaté těžební expanze. Ze zisků velkých producentů od Ruska, přes Jižní Afriku až po Severní Ameriku se staly ztráty a klesající cena zlata je donutila k úsporným opatřením v dolech, kde za poslední tři roky omezily výdaje na polovinu. I když podle Barclays produkce zlata dosáhne v roce 2015 pravděpodobně rekordního vrcholu, půjde o nejmenší nárůst za minimálně posledních šest let. V roce 2016 by potom měla těžba klesnout o zhruba 1 %.

Ceny zlata stouply od roku 2001 do roku 2011 pětinásobně. Z dolů se na trh v loňském roce dostalo 3114 metrických tun drahého kovu, což je rekordní objem v hodnotě kolem 127 miliard USD. Cena zlata jako finančního aktiva není ani tak ovlivněna nabídkou jako spíše ekonomikou a monetární politikou. Každá unce zlata, která byla, kdy vytěžena totiž stále někde v nějaké formě existuje.

gold spot 2001 - 2015.png
Cena zlata od roku 2001 do roku 2015

Krize indické poptávky
Indie a Čína jsou zeměmi s největší poptávkou po zlatě na světě. V Indii je ovšem pro rok 2015 úroveň poptávky po tomto drahém kovu v ohrožení a je zde možnost, že bude již druhým rokem v řadě klesat. Nestálé počasí a klesající ceny komodit způsobí pád nákupů zlata milióny indických farmářů. A v Indii mají farmáři na poptávku po zlatě zásadní vliv. Téměř dvě třetiny tamní poptávky po zlatě totiž pochází z venkovských oblastí, kde do šperků ukládají své bohatství milióny lidí, kteří nemají přístup k tradičnímu bankovnímu systému. Útlum poptávky na největším trhu na světě už by mohl mít vliv na světové ceny této komodity, která má i tak co dělat, aby si udržela svou úroveň při stále hrozícím zvyšování úrokových sazeb v USA a zpomalující poptávce ze světového trhu zlata číslo dvě, Číny. S krizí likvidity v indických venkovských oblastech by podle prezidenta Asociace drahých kovů a šperků mohla klesnout poptávka až k 700 tunám. Vzhledem k problémům s likviditou totiž farmáři místo nákupů nových šperků, nechávají rýt nové ornamenty do těch starých.

Indie v roce 2014 poptávala 842,7 tun zlata, což je o 14 % méně než v předešlém roce. I tak je to ovšem stále více než Čína. Právě nízké příjmy farem uštědřily ránu optimistickému výhledu World Gold Council z počátku tohoto roku. V něm WGC předpokládala naopak oživení indické poptávky v tomto roce na 900 až 1000 tun. Indičtí farmáři totiž sázeli na zimní úrodu, potom, co ta letní byla zasažena nízkým a pozdním úhrnem srážek.

V Indii zlato poškodila také snaha tamní vlády o snížení deficitu běžného účtu. Nové Dillí se snaží o omezení dovozu a spotřeby zlata. Pro větší investory ztratilo zlato na atraktivitě poklesem inflace a nižšími zisky oproti investicím do akcií v posledních dvou letech. Ve finančním roce 2014/ 2015, který skončil 31. března, spadly ceny zlata o více než 8 %, zatímco indický BSE index rostl o 25 %. Investice do podílových fondů v Indii vzrostly v minulém fiskálním roce o třetinu. Indickou situaci by tak mohly zlepšit kvalitní monzunové deště od června do září.

Cena zlata a těžba

Zlato se dnes obchoduje pod 1200 USD za trojskou unci, což je výrazně pod rekordní úrovní z roku 2011, kdy se cena zlata pohybovala na úrovni pod 2000 dolary za trojskou unci. Na základě dat Metals Focus se kvůli současným nízkým cenám ukazuje, že zhruba 10 % světové produkce zlata není ziskových. I proto společně s Morgan Stanley a Natixis Metals Focus předpokládá světový pokles těžby. Velkou otázkou zůstává jen, jak rychle k němu dojde.

Pokud bude měnová politika méně nejistá, fundamenty nabídky a poptávky se mohou stát důležitějším faktorem ovlivňujícím cenu zlata. Podle Bank of America se bude průměrná cena zlata ve čtvrtém čtvrtletí pohybovat kolem 1300 USD za trojskou unci. Standard Chartered počítá ve stejném období s cenou kolem 1320 USD. Ani peněžní správci si nemalují vývoj ceny zlata na růžovo. Nízká inflace a silný dolar narušily pověst zlata jako kovu pro hedging. Jak uvedl analytik Deutsche Bank Grant Sporre, klesající těžba zlata minimálně ovlivní myšlenkový proces investorů a v tomto smyslu by se mohlo jednat tak trochu o dvojitou pohromu.

Zdroj: Reuters, BBG.


Čtěte více:

Budeme se z levné ropy radovat déle, než se zdálo?
09.04.2015 16:23
Když na přelomu let 1977 a 1978 tehdejší americký prezident Jimmy Cart...
Jedna bublina v Číně končí, je třeba vyrobit novou
09.04.2015 11:01
Čínská realitní bublina pomalu splaskává, takže je načase, aby se zač...
Zisk 330 % za den? Ano, je to možné - UK Oil & Gas Investment letí vzhůru díky ropnému poli
09.04.2015 12:00
Nález ropy blízko druhého největšího londýnského letiště Gatwick je z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.04.2024
15:43Alphabet míří na kapitalizaci 2 bilionů dolarů, zatímco investoři oceňují pokrok na umělé inteligenci
9:58Víkendář: Neobchodovat na základě emocí a toho, co se zrovna děje na trhu
13.04.2024
16:30CNBC: Čína zůstává pro americké výrobce čipů důležitá
5:36Víkendář: Swedroe o investičních strategiích, zlatu a Buffettově úspěšnosti
12.04.2024
22:02Akciové indexy oslabovaly v návaznosti na výsledky bank  
17:36Globální akcie a ziskový sentiment – japonská výjimečnost, proti ní rozvíjející se trhy
17:04Závěr týdne měl patřit bankám, ale přebil je Írán  
15:20Výsledky BlackRock: Rostoucí trhy a nové ETF na Bitcoin přispělo k rekordní úrovni aktiv pod správou  
14:28Zisk Citigroup v první čtvrtletí poklesl o 27 %, překonal ale očekávání
13:35Start výsledkové sezóny v podání JPMorgan: Silné čtvrtletí, akcie přesto sráží celoroční výhled
12:10Perly týdne: Obrovská hodnota robotaxíků, inflace stabilizovaná u 3 %?
11:02Akcie míří vstříc bankovním výsledkům na pozitivní vlně  
9:08Rozbřesk: ECB chce snížit sazby v červnu, rozhodnou příchozí data
8:50Kofola potvrdila předběžná čísla, dnes vyjdou výsledky amerických bank a futures jsou zelené  
8:43Bloomberg: Apple bude brzy vyrábět čipy M4, chce jimi vybavit počítače Mac
6:24Výhled Fidelity na 2. čtvrtletí: Podstatou je správné načasování
11.04.2024
22:06Ceny producentů kontrují spotřebitelským cenám a Wall Street roste  
17:47ECB zůstává na cestě k nižším sazbám, akcie ale inspiraci k růstu příliš nenacházejí  
17:30Jakub Brukner: Aktuální výprodeje jako příležitost pro vstup do pozice
17:13Kofola potvrdila předběžné výsledky roku 2023. Dosavadní měsíce letoška hodnotí jako velmi dobré

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data