Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Řecko nezaplatí MMF a premiér Tsipras dál sází na strach věřitelů z Grexitu

Rozbřesk - Řecko nezaplatí MMF a premiér Tsipras dál sází na strach věřitelů z Grexitu

30.06.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ti kdo na finančních trzích vsadili na to, že řecký premiér Tsipras v hodině dvanácté klekne na kolena, odprosí věřitele a slíbí jim úspory výměnou za pár miliard euro v hotovosti, se šeredně přepočítali. Tsipras Mezinárodnímu měnovému fondu dnes 1,6 miliardy nezaplatí a bude všemožně bojovat za to, aby řečtí občané slovy předsedy Evropské komise Junkera spáchali sebevraždu a hlasovali proti návrhu věřitelů na další úspory.

Řecký premiér na nedělní hlasování zjevně pohlíží jinou optikou než Brusel či většina populace ve věřitelských zemích a pravděpodobně i většina Čechů. Podle něj odmítnutím návrhu na další úspory dostane on či jeho strana Syriza silnější mandát k dalším tvrdým jednáním. Představa, že Tsipras po “vítězném” referendu (kdy Řekové řeknou věřitelům NE) dostane další šanci vyjednat mírnější úvěrový program je iluzí, která stojí na jednom heroickém předpokladu: eurozóna a především Brusel se Grexitu bojí více než Řecko a proto nakonec udělá vše proto, aby k němu nedošlo. Tsipras možná sází na strach z toho, že kromě negativních politických konsekvencí by se odchod Řecka z eurozóny mohl stát jakýmsi lehmanovským momentem, který vyvolá finanční kolaps a následnou recesi tak jako, když americká administrativa odmítla v září 2008 zachránit banku Lehman Brothers.

Máme se něčeho takového opravdu bát a může být Grexit, jež např. agentura S&P vidí již vcelku reálně, opravdu lehmanovským momentem evropského střihu? Odpověď hledejme v síle finanční nákazy, která se šíří eurozónou. A ta je prozatím naštěstí mírná, což je patrné nejen z relativně pevného kurzu eura, ale také z rizikových marží u evropských vládních dluhopisů, které se sice roztáhly, ale nikterak dramaticky. Odmyslíme-li si pak propad akcií, které zaregistrovaly řecký problém až nyní a navíc mohou mít problém s Čínou, tak vysvětlení relativně mírné nákazy spočívá především v tom, že řecké dluhy mají v knihách zejména vlády věřitelských zemí. Jestli tedy má být řecký default a Grexit lehmanovským momentem, tak primárně pro daňové poplatníky ve věřitelských zemích. Přitom, pokud Řecko nezaplatí, tak i pro takové Němce nepůjde o sumy, které by mohli politici a jejich voliči ignorovat. Pro zajímavost Řecko dluží Německu okolo 80 mld. euro, což jsou 2 % jeho HDP.

Region

Regionální měny jsou v souvislosti s děním kolem Řecka pod tlakem. Včera nejvýrazněji oslaboval forint, který vůči euru ztratil více než procento, následovaný zlotým (asi 0,5 %). Nejstabilnější je dle předpokladů koruna, která ztrácela relativně málo.

I ve zbytku týdne bude v centru pozornosti Řecko, dnes zejména v souvislosti s termínem splátky půjčky MMF. Rizika pro regionální měny jsou sice nadále ve směru oslabování, avšak v této chvíli žádné dramatické oslabování nečekáme. Polská premiérka Kopaczová sice včera pro pořádek zopakovala, že v případě oslabení zlotého jsou připraveny zasáhnout jak ministerstvo financí, tak i centrální banka. Na druhou stranu, náměstek ministra financí Radziwill uvedl, že neočekává významnější přenos nejistoty na trh s polskými vládními dluhopisy. Polské domácnosti s hypotékami ve švýcarských francích (a tedy i politiky a zlotý) může částečně uklidňovat i fakt, že švýcarská centrální banka patrně není ochotna dopustit prudké posilování franku vůči euru, ke kterému by mohlo v souvislosti s děním v Řecku dojít.

Dluhopisy

Dění v Řecku se na dluhopisových trzích projevuje vcelku nepřekvapivě. Kromě vpravdě obřího skoku řeckého desetiletého vládního výnosu (o cca 400 bps!) byly včera pod tlakem i dluhopisy ostatních jihoevropských zemí, tedy portugalské (+37 bps), italské a španělské (+24 bps). Naopak výnos desetiletého bundu poklesl o 13 bps. V případě Německa trh víceméně ignoroval nečekaně nízký předběžný odhad červnové inflace. Nervozita se projevila i na výnosech amerických, které klesaly o 15 bps (10 let).

Dění v Řecku je i nadále hlavním tématem. Zhoršení řeckého ratingu ze strany agentury S&P , jež zároveň vidí 50% šance na Grexit, na CCC-, je vzhledem k celkové situaci pouhou formalitou…


Čtěte více:

Grexit jako politický exit
29.06.2015 15:04
Jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem a odchodem z eurozóny ...
Řecká krize - Hrozby a příležitosti
29.06.2015 17:34
Scénář včasné dohody s věřiteli a včasného uhrazení splátek MMF je ze ...
Řecko dnes MMF nezaplatí, zařadí se po bok Zimbabwe a Somálska
30.06.2015 8:12
Řecko neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) splátku 1,6 miliardy...

Váš názor
  • Geopolitika
    30.06.2015 10:15

    Myslím, že chybí ještě jeden zásadní úhel pohledu - geopolitika. Řecko je jižní křídlo NATO a NATO se nyní snaží čelit ruskému neoimperiálnímu tlaku. Z toho mně vychází, že USA by rádi viděli klid na jihu NATO, tedy v podstatě jakýkoliv kompromis, který udržuje statut quo. Ostatně, o jejich peníze ani moc nejde. V případě radikální změny kolem Řecka jsou všechny možnosti otevřené. Včetně přibližování pravoslavného Řecka se silným vůdcem v nesnázích Tsiprasem k Rusku a náslených "neplech" Řecka v NATO, znovurozdmýchávání staleté nevraživosti k Turecku (odvedení pozornosti z domácích problémů na vnějšího nepřítele), řeckých schválností kolem Kypru, Makedonie atd. Řecko je ekonomický trpaslík, odtud vítr nevane. V ultralevém pobláznění a vzteku ale může nadělat dost geo- či regiopolitických vrásek.
    Matějovský
    • Re: Geopolitika
      30.06.2015 11:33

      ano, preci Obama jiz merklovej naznacil jak to ma dopadnout....
      abc
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data