Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skandinávský model nikdy nefungoval

Skandinávský model nikdy nefungoval

09.07.2015 13:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Řada lidí se domnívá, že skandinávským zemím se podařilo skloubit vysoké daně, velký stát blahobytu a prosperitu. Tito lidé se pak podivují nad tím, že země jako Velká Británie či Řecko toho schopny nejsou. Pokud může být Švédsko bohaté a jeho vláda může utrácet velkou část HDP, proč by tomu tak nemohlo být i jinde? Proč Němci tak trvají na tom, aby řecká vláda snížila výdaje?

Není třeba zdůrazňovat, že Řecko nepotápí jen velký a zkorumpovaný vládní sektor, ale že dochází i k poklesu nominálního produktu. Monetární politika je pro jeho ekonomiku příliš utažená, protože země je členem eurozóny a používá společnou měnu. Střadatelé také vybírají své vklady z bank, peněžní nabídka kolabuje, což působí destruktivním způsobem na inflaci. Levicoví ekonomové a politici se ale většinou nezaměřují na monetární politiku. Namísto toho tvrdí, že už nemá smysl snižovat řecké vládní výdaje a správně volají po odepsání části dluhů. Nikdo se totiž nemůže rozumně domnívat, že Řecko bude někdy schopné své dluhy splatit. Ohledně dluhů mají pravdu, ohledně velkého vládního sektoru ne. Měli by si přečíst novou knihu, ve které Nima Sanandaji popisuje „skandinávskou nevýjimečnost a neúspěch třetí cesty socialismu“ (Scandinavian unexceptionalism: Culture, Markets and the Failure of Third-Way Socialism).

Sanandaji je švédský autor a pracuje pro Institute of Economic Affairs. Ve své knize ničí představy o tom, že skandinávská demokracie funguje a skandinávským zemím se podle něho vedlo dobře jen do doby, než začaly používat model, který je paradoxně tak proslavil. Široce se přehlíží například omezení vládního sektoru poté, co se ukázalo, jak negativní vliv má velká vláda na ekonomiku.

Například Švédsko bylo mezi roky 1870–1936 nejrychleji rostoucí průmyslově vyspělou zemí na světě. Jeho ekonomika byla vedena standardním způsobem i po druhé světové válce. V roce 1960 dosahovala daňová zátěž v severských ekonomikách rozmezí od 25 % v Dánsku do 32 % v Norsku. To zhruba odpovídalo standardům běžným v západních zemích. Ve srovnání s těmi dnešními jde o nízká čísla. Skandinávské země pak ale usnuly na vavřínech a v sedmdesátých letech začaly implementovat nezvyklé ekonomické reformy.

Výsledky těchto reforem byly ale tak špatné, že Skandinávie v devadesátých letech otočila. Zaměstnanost se ve Švédsku v letech 1950–2000 vůbec nezvýšila, mezi největší zaměstnavatele patřily firmy, které existovaly už dlouhou dobu před reformami. Ty komplikovaly růst nových firem a situace se mění až nyní díky částečné deregulaci. Uvedená kniha také ukazuje, že model používaný před rokem 1970 sebou nesl velkou míru vzájemné důvěry, vysokou úroveň etiky a další pozitivní rysy. Když byl zaveden socialismus, nějakou dobu ještě přetrvávaly, ale stát blahobytu nakonec tento společenský kapitál silně nahlodal.

Norsko mělo v roce 1960 nejdelší očekávanou délku života mezi zeměmi OECD. Švédsko, Island a Dánsko stály také na předních místech. Dnes už je jejich náskok před ostatními zeměmi mnohem nižší. Sanandaji také poukazuje na to, že podle průzkumů je ve Švédsku považováno za naprosto přijatelné, když zaměstnanec odejde na nemocenskou i v případě, že není spokojen s pracovním prostředím.

A je to ještě horší: V letech 1981–1984 se 82 % Švédů domnívalo, že není správné pobírat vládní podporu v případě, kdy na ni nemají nárok. V letech 2010–2014 už průzkumy ukazovaly, že podíl lidí s tímto názorem klesl na 55 %. Není tedy divu, že Skandinávie začala od svého modelu už před 20 lety ustupovat. To vše je velmi relevantní i pro vývoj v Řecku stejně jako třeba ve Velké Británii. Velký vládní sektor a vysoké daně prostě nefungují, a to ani v homogenních zemích, jako je Švédsko, Dánsko či Norsko. Svobodné trhy a menší stát blahobytu jsou jediným řešením.

Autorem je Allister Heath.

Zdroj: The Telegraph

 


Čtěte více:

Zlatu se letos zoufale nedaří, ztrácí pozici bezpečného přístavu?
09.07.2015 12:35
Zlato se dnes ráno odlepilo od tříměsíčního minima poté, co investoři ...
Rýsují se obrysy řeckého návrhu, Atény chtějí ušetřit 12 mld. EUR
09.07.2015 12:33
Řecko připravuje balík reforem, který by měl v příštích dvou letech př...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.09.2023
8:15Víkendář: Pro X musí Musk najít jiné zdroje příjmů, Tesla bude investovat po celém světě
23.09.2023
8:00Víkendář: Dvě třetiny hodnoty Tesly z autonomního řízení?
22.09.2023
17:24Monetární politika v následujících letech - mezi mírně pod a mírně nad je velký rozdíl
17:01Wall Street roste a zelenat se před víkendem začíná i Evropa  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s. ve 2Q 2023
15:04Průzkum Reuters: V září ČNB sazbami nehne, ale do konce roku hlavní na 6,50 %  
14:50Ceny domů a bytů v Německu se ve čtvrtletí snížily nejvíce od roku 2000
13:10Než otevře Wall Street: Activision Blizzard, Palantir, Vertex Pharma  
12:49Perly týdne: Která aktiva jsou nastavena na tvrdé, měkké a na žádné přistání?
12:38Nová pokuta přes 9 miliard korun pro Intel. Evropská komise musela ustoupit verdiktu Soudního dvora
11:47Británie signalizovala, že schválí spojení firem Microsoft a Activision
11:02Podnikatelská aktivita v eurozóně v září dál klesá, tempo se ale zmírnilo
10:59Monopol Space X a nové firmy v odvětví uvažující jinak než stará škola
10:35Raiffeisenbank a.s.: Výplata dluhopisu ISIN XS2321749355
10:10Smíšená data z Evropy a stabilní pozice Bank of Japan. Dluhopisy mají dopoledne navrch  
9:46UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:20Rozbřesk: Česko s inflací v titulcích. Stojí za ní spíše dražší služby než potraviny
8:55BoJ pokračuje v uvolněné politice, evropská cena zemního plynu po odvolání stávky v Austrálii klesá  
8:44Japonská centrální banka pokračuje v mimořádně uvolněné měnové politice
6:47Chavez: Umělá inteligence je v základu stále jen matematika, lidí bude stále třeba

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data