Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jediná naděje pro evropskou ekonomiku

Jediná naděje pro evropskou ekonomiku

05.08.2015 17:05

I když ten koncept může znít až příliš učeně, dá se s jeho použitím vysvětlit dlouhá řada ekonomických jevů, rizik, a podobně. Hovořím o potenciálním produktu, respektive potenciálním růstu. Vnímejme ho jednoduše jako tempo růstu, které ekonomice „sedí“. Nezaměstnanost je při něm nízká a odpovídá tomu, jak lidé sami od sebe hledají novou práci. Inflace je na cíli a drží se tam, vše je tak, jak má být. Podívejme se nejdříve na to, jak je na tom v tomto ohledu světová ekonomika, respektive vyspělé a rozvíjející se země. Poté se rychle dostaneme k tomu, co je vlastně jediná naděje pro evropskou ekonomiku.

OECD nad a EM pod potenciálem


Následující dva grafy vykreslí obrázek, který bychom asi s ohledem na současnou situaci ve světě čekali. Vyspělé země si totiž vedou relativně dobře, zatímco řada rozvíjejících se ekonomik se potýká s cyklickými a strukturálními problémy (jak se ten svět rychle mění). Růstu zemí OECD dokonce převyšuje jejich potenciál, zbytek světa naopak prochází ekonomickým útlumem a jeho tempo růstu se pohybuje pod potenciálem.

K prudkému propadu růstu produktu pod potenciál došlo u zemí OECD v roce 2008, zpět nad potenciál se produkt dostal v roce 2010 a po následujícím poklesu opět v roce 2013. Potenciální růst se přitom ve vyspělých zemích jako celku dlouhodobě snižuje a nyní dosahuje méně než 1 %! Nad tímto průměrem jsou země jako USA, pod ním Japonsko a právě eurozóna.

Naděje eu1.png

Podle druhého grafu by země mimo OECD měly od roku 2011 pohybovat hluboko pod potenciálem. Je ale dobré si všimnout, že jejich potenciál se pohybuje téměř u 7 %, zatímco u nás vyspělých je to pod oním 1 %:

Naděje eu1.png2.png

Co to vše znamená?

Pokud bychom vzali prezentovaná čísla jako danou věc, měla by v zemích OECD sílit inflace a měly by zaděláno na cyklický útlum. V rozvíjejících se ekonomikách by naopak sílily dezinflační, či dokonce deflační tlaky a na řadě by za čas byl příchod boomu. Co asi nejvíce bije do očí je to, že v reálu se žádná vyšší inflace ve vyspělých zemích nekoná. Naopak. Nejde o žádný detail, ale o naprostou klíčovou věc. Skloubit to, že bychom byli vysoko nad potenciálem a zároveň že jaksi chybí inflace na trhu zboží a služeb jde dost těžko. Čímž se dostáváme k tomu, že odhadovat onen potenciál je vlastně dost složité a je možné, že výše uvedené odhady jsou příliš na vodě. Problémem je technická věc, ale i to, co se někdy nazývá „endogenní nabídka“. Opět učeně znějící koncept, v současné situaci ale klíčový.

Koncept endogenní nabídky lze vysvětlit jednoduše na příkladu firmy, vyrábějící třeba trpaslíky. Představme si, že v dané ekonomice klesne celková poptávka, což se projeví na tržbách naší trpasličárny, protože poptávka po trpaslících je, jak dobře známo, velmi citlivá na změny příjmů (ano, „nejhorší ze všeho jsou trpaslíci“). Majitel trpasličárny sníží investice, stroje zastarávají, někdo je propuštěn, někomu je snížen úvazek, pomalu se zapomíná, jak se věci dělaly, když vše jelo na plnou kapacitu. Nyní se z nějakého důvodu poptávka opět rychle zvýší (neřešíme proč, zajímá nás nabídková strana věci). Firmě ale bude trvat nějakou dobu (a pravděpodobně dobu delší), než bude schopna produkovat tolik, jako na počátku cyklu: Zastaralé stroje jsou více poruchové, lidé si jen pomalu zvykají na nový režim, získat ty vyškolené propuštěné se ne vždy podaří, musí se najím noví, nezkušení... Jinak řečeno, potenciál firmy klesl s tím, jak klesla poptávka – byl endogenní, závislý na poptávce.

Uvedené vlastně ukazuje, že rozdělení ekonomiky na poptávkovou a nabídkovou stranu je z části hodně problematické. V současné době pak tento princip endogenní nabídky poskytuje klíčovou a z dlouhodobějšího hlediska vlastně jedinou naději zejména pro Evropu: S cca 1 % růstem se totiž problémy s nezaměstnaností a s dluhy určitě nevyřeší. Z hlediska ekonomické politiky (a hlavně z hlediska ECB) to je ale trochu složité: Pokud věří, že nabídka endogenní není, bude velmi opatrná s tím, aby poptávka po delší dobu převyšovala potenciál (růst tedy bude kolem 1 % a to s naznačenými důsledky). Pokud věří v popsanou endogenizaci, bude se snažit o pravý opak – bude tahat nahoru poptávku a s ní (doufejme) i potenciál.


Čtěte více:

Americké firmy přijímají méně zaměstnanců, překvapila ADP
05.08.2015 14:36
Zpráva ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru americké ekonomiky přek...
Zahraniční obchod USA padá do většího deficitu
05.08.2015 14:48
Deficit amerického zahraničního obchodu se v červnu rozšířil na 43,8 m...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data