Investoři z celého světa budou na vývoj dalších dní hledět s obavami. Mají totiž za sebou týden brutálních ztrát. Index Dow Jones Industrial Average se dostal do oblasti korekce a nachází se více než 10 % pod předchozím maximem. Ztráty byly vysoké i na rozvíjejících se trzích či na ropě. Při odhadu dalšího vývoje by investoři měli brát v úvahu šest základních faktorů.
Za prvé, současné problémy byly vyvolány vývojem mimo vyspělé trhy. Situace je tedy jiná než v roce 2008 či v roce 2013 nebo při krizi v eurozóně. Nyní se jedná zejména o problémy v rozvíjejících se ekonomikách a v Číně. Týká se to ale i Brazílie, Ruska a Turecka.
Za druhé, obavy týkající se tempa globálního růstu zvyšují také problémy, které má ekonomická politika v rozvíjejících se zemích ve snaze o stabilizaci situace. Opět jde zejména o Čínu a hlavně o snahu vlády o stabilizaci akciového trhu.
Za třetí, nižší globální růst doléhá hlavně na země, které už předtím trpěly vývojem na nabídkové straně ekonomiky. Propad cen ropy pak jasně ukázal, že Spojené státy se staly mezním producentem ropy, jejich chování je ale jiné, než bylo chování zemí OPEC v době, kdy byl OPEC na vrcholu své moci.
Za čtvrté, exporty z rozvíjejících se zemí jsou nejvíce ohroženy kombinací pomalého růstu a nízkých cen komodit. Tržní tlaky se tak projevily nejvíce na měnách rozvíjejících se zemí a výsledné ztráty jsou v této oblasti vyšší, než tomu bylo během globální krize roku 2008.
Za páté, některá portfolia jsou konstruována tak, že při destabilizaci trhů dojde k automatickému prodeji aktiv. Tento faktor vede k tomu, že destabilizace sílí a roste riziko přestřelení trhů. Došlo tak i k prudkému růstu indexu VIX, hodně trpěly akcie s vysokou valuací z technologického sektoru. Investoři nyní nejsou v pozici, kdy by při poklesech trhu mohli nakupovat. Namísto toho se drží stranou.
Za šesté, důvěra v centrální banky je nyní nižší. Tyto banky byly svou strategií k trhům velice přátelské a fungují jako stabilizační faktor. Fed ale nyní poukazuje na problémy spojené s tím, že se světová ekonomika stala hodně závislou na centrálních bankách. Můžeme dokonce hovořit o tom, že centrální banky jsou příčinou nesouladu mezi cenami aktiv a podkladovým fundamentem.
Je pravda, že čínská centrální banka může uvolnit svou politiku. Fed také může počkat se zvyšováním sazeb. Dopad takových kroků na globální růst by ale byl pravděpodobně jen omezený v případě, že by nebyly doprovázeny ucelenější strategií. Jestliže k tomu nedojde, ceny aktiv budou muset ještě hodně klesnout na to, aby vystrašení investoři začali opět nakupovat.
Autorem je Mohamed A. El-Erian.
Zdroj: Bloomberg