Nedávné turbulence na akciových trzích jsou obecně přisuzovány strachu z tvrdého přistání čínské ekonomiky, které by vedlo k prudkému zpomalení globálního růstu. Naše analýza současného vývoje v globální ekonomice ale neukazuje, že by tyto obavy byly opodstatněné. Podle našeho modelu zůstává tempo růstu globální ekonomiky v podstatě beze změny a pohybuje se stále kolem 3,1 %. Nalézá se tak asi 0,4 procentního bodu pod dlouhodobým trendem.
Detailnější pohled ukazuje, že rozvíjející se ekonomiky (EM) dál zápasí s ekonomickým útlumem, jejich tempo růstu se nyní pohybuje kolem 4,4 %. Nalézá se tedy celý jeden procentní bod pod trendem. Trpí zejména země, jejichž ekonomika je úzce spojena s komoditními trhy. Brazílie i Rusko se stále potácejí v recesi a nejeví známky zlepšení. Čínská ekonomická aktivita utrpěla v srpnu další pokles. Ve zbytku Asie také nejsou patrné známky širšího zlepšení, což souvisí i s prudce klesajícím objemem mezinárodního obchodu.
Přes výše uvedené je nutno zdůraznit, že se konečně objevují oblasti, ve kterých dochází ke zlepšení. Týká se to zejména Indie a Jižní Koreje. Tyto dvě země nyní brání tomu, aby se EM jako celek otočily prudce dolů. Čínské zpomalení navíc není ve srovnání s dřívějším vývojem ničím výjimečným. Zatím stále není jasné, zda se nákaza z rozvíjejících se zemí projeví i ve vyspělých ekonomikách. Těm by měl ale komoditní šok prospívat a tudíž ani zdaleka nejde o jistou věc.
Proč současné zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky budí takové obavy, když jde do značné míry o odraz přechodných faktorů (například přechodného uzavření továren z důvodu snah o snížení emisí)? Důvodů je několik. Roste skepse ohledně oficiálních dat, sektory spojené s komoditními trhy zpomalují rychleji, než se čekalo, zvyšuje se pravděpodobnost extrémně negativního vývoje a k tomu se přidávají matoucí informace od vlády, které podkopávají důvěru trhů v to, že vedení země je schopno krizi zvládnout. Je určitě možné, že v Číně dojde k nějakému zlomovému vývoji, ale ekonomická data to v tuto chvíli nepotvrzují.
Vyspělé země jako celek dnes rostou asi 1,9% tempem, což je o něco více než na jaře letošního roku. Růst americké ekonomiky se pohybuje na úrovni 2,2 %, v eurozóně to je 1,5 %. Japonská ekonomická aktivita nyní roste asi o 1,4 %, ve Velké Británii se tempo růstu pohybuje kolem 2,4 %. Jak bylo zmíněno, čínský a komoditní šok se ve vyspělých ekonomikách neprojevují tak negativně. Turbulence na finančních trzích ale vedly k obecnému utažení monetárních podmínek, včetně růstu rizikových spreadů na dluhopisových trzích a poklesu cen akcií.
Toto monetární utažení je jedním z kanálů, kterým se problémy rozvíjejících se zemí přelévají do vyspělých ekonomik. Kvůli němu může nakonec skutečně dojít ke zpomalení americké ekonomiky a ekonomické aktivity v eurozóně. Fed by si toho měl být velmi dobře vědom a neměl by přilévat olej do ohně tím, že v září zvedne sazby.
Autorem je investor a ekonom Gavyn Davies
Zdroj: Fulcrum AM, FT