Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální ekonomika čínský šok ustála. Zatím.

Globální ekonomika čínský šok ustála. Zatím.

11.09.2015 11:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Nedávné turbulence na akciových trzích jsou obecně přisuzovány strachu z tvrdého přistání čínské ekonomiky, které by vedlo k prudkému zpomalení globálního růstu. Naše analýza současného vývoje v globální ekonomice ale neukazuje, že by tyto obavy byly opodstatněné. Podle našeho modelu zůstává tempo růstu globální ekonomiky v podstatě beze změny a pohybuje se stále kolem 3,1 %. Nalézá se tak asi 0,4 procentního bodu pod dlouhodobým trendem.

Detailnější pohled ukazuje, že rozvíjející se ekonomiky (EM) dál zápasí s ekonomickým útlumem, jejich tempo růstu se nyní pohybuje kolem 4,4 %. Nalézá se tedy celý jeden procentní bod pod trendem. Trpí zejména země, jejichž ekonomika je úzce spojena s komoditními trhy. Brazílie i Rusko se stále potácejí v recesi a nejeví známky zlepšení. Čínská ekonomická aktivita utrpěla v srpnu další pokles. Ve zbytku Asie také nejsou patrné známky širšího zlepšení, což souvisí i s prudce klesajícím objemem mezinárodního obchodu.

Přes výše uvedené je nutno zdůraznit, že se konečně objevují oblasti, ve kterých dochází ke zlepšení. Týká se to zejména Indie a Jižní Koreje. Tyto dvě země nyní brání tomu, aby se EM jako celek otočily prudce dolů. Čínské zpomalení navíc není ve srovnání s dřívějším vývojem ničím výjimečným. Zatím stále není jasné, zda se nákaza z rozvíjejících se zemí projeví i ve vyspělých ekonomikách. Těm by měl ale komoditní šok prospívat a tudíž ani zdaleka nejde o jistou věc.

Proč současné zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky budí takové obavy, když jde do značné míry o odraz přechodných faktorů (například přechodného uzavření továren z důvodu snah o snížení emisí)? Důvodů je několik. Roste skepse ohledně oficiálních dat, sektory spojené s komoditními trhy zpomalují rychleji, než se čekalo, zvyšuje se pravděpodobnost extrémně negativního vývoje a k tomu se přidávají matoucí informace od vlády, které podkopávají důvěru trhů v to, že vedení země je schopno krizi zvládnout. Je určitě možné, že v Číně dojde k nějakému zlomovému vývoji, ale ekonomická data to v tuto chvíli nepotvrzují.

Vyspělé země jako celek dnes rostou asi 1,9% tempem, což je o něco více než na jaře letošního roku. Růst americké ekonomiky se pohybuje na úrovni 2,2 %, v eurozóně to je 1,5 %. Japonská ekonomická aktivita nyní roste asi o 1,4 %, ve Velké Británii se tempo růstu pohybuje kolem 2,4 %. Jak bylo zmíněno, čínský a komoditní šok se ve vyspělých ekonomikách neprojevují tak negativně. Turbulence na finančních trzích ale vedly k obecnému utažení monetárních podmínek, včetně růstu rizikových spreadů na dluhopisových trzích a poklesu cen akcií.

Toto monetární utažení je jedním z kanálů, kterým se problémy rozvíjejících se zemí přelévají do vyspělých ekonomik. Kvůli němu může nakonec skutečně dojít ke zpomalení americké ekonomiky a ekonomické aktivity v eurozóně. Fed by si toho měl být velmi dobře vědom a neměl by přilévat olej do ohně tím, že v září zvedne sazby.

Autorem je investor a ekonom Gavyn Davies

Zdroj: Fulcrum AM, FT


Čtěte více:

Dolar nabral ztráty, kterých se mu nedaří zbavit, koruna mírně slábne
11.09.2015 9:57
Dolar se ještě včera v americkém obchodování dostal pod tlak a na hlav...
Evropa na konci týdne ztrácí, oslabují telekomunikace
11.09.2015 10:48
Evropské akciové indexy zahájily dnešní obchodní den v červených čísle...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data