Poslední vývoj naznačuje, že nakonec by se teze o relativně vyšší atraktivnosti evropských trhů mohla potvrdit. Německý DAX si za poslední měsíc připisuje o 4 procentní body vyšší návratnost než americký SPX a znatelně lépe je na tom nyní i co se týče výkonu od počátku roku. Zdá se tedy, že uprchlická krize nepatří (zatím) mezi ty, které by investoři hodnotili jako potenciálně destruktivní pro německý korporátní sektor. Dieselgate je zatím ve výběru své „daně“ hodně selektivní. A klíčový faktor, kterým jsou pro německé firmy rozvíjející se trhy, jim prozatím nechává dýchat.
Jak bude vypadat vývoj do konce roku? Podle historie by měl být výhled velmi slibný. Následující graf od ukazuje, průměrný roční vývoj indexu DAX od roku 1965. Mustr je jasně patrný: Na začátku roku rally, tak pak slábne, babí léto přináší korekci a po ní přichází to nejlepší – prudká rally ke konci roku. Jinak řečeno, nyní jsme na konci období, která obvykle přináší útlum a měli bychom vstupovat do toho nejlepšího, co pro držitele dlouhých pozic celý rok obvykle nabízí:
Pokud čtenáři připadá popsaný jev zajímavý, bude tomu tak ještě více poté, co pohlédne na graf druhý. Nejenže se vývoj v letošním roce podobá onomu historickému standardu (jen předprázdnivá slábnoucí rally byla letos nahrazena oslabením). Podoba tu je i s lety 1998 a 1997 a i toto srovnání je tak nějak naplněno optimismem:
Historie se určitě nebude opakovat, jde jen o to, jak moc se bude rýmovat. V případě Německa je nyní každý další rým hodně nečitelný. Mimo faktorů zmíněných v úvodu stojí německému optimismu v cestě i objevující se strukturální problémy. Uvidíme, možná se evropskou lokomotivou místo Německa nakonec skutečně stane Španělsko. O konci roku ale bude rozhodovat hlavně cyklický vývoj. A jak ale ukazuje poslední graf od , z jejíž studnice vědomostí a data dnes čerpám, to nejhorší by mohlo být alespoň na čas za námi:
Černě je vyznačen index Ifo a žlutě „ranní ptáče“, které by mělo fungovat jako předstihový indikátor (ještě předstihovější, než předstihové Ifo). Tento ptáček poměrně dobře vystihuje prudký negativní posun sentimentu, ke kterému u našich sousedů a do značné míry i prácedárců v druhé polovině roku došlo. Zároveň je ale vidět, že v říjnu se situace mírně obrací. S ohledem na předchozí pád nad tím můžeme skepticky mávnout rukou (stejně jako nad prvními grafy). Nebo to je ona pověstná první (předstihová) vlaštovka – taková ta „pěkná čtyřka z diktátu“. Otázka je, zda bude stačit na to, aby se DAX ke konci roku (a vlastně i na začátku roku příštího) vydal svým „obvyklým směrem“.