Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Větší než malé množství zlata škodí

Větší než malé množství zlata škodí

20.11.2015 17:30

Pohyb ceny zlata bývá vysvětlován a predikován na základě řady teorií, pouček a úvah. Podívejme se na to, co by podle těch hlavních měla jeho cena dělat v poslední době:

--Útoky v Paříži a zvýšené geopolitické napětí by měly jednoznačně zvyšovat poptávku po bezpečných aktivech. Nejvíce pak po aktivech, které mají šanci na využití i při významné destrukci stávajících společensko-ekonomických systémů. Zlato by tudíž mělo procházet velmi silnou rally.

--Zmíněné útoky a tenze by měly vést k úprku do bezpečných přístavů, tedy zejména do USA. Důsledkem by mělo být posilování dolaru, které se obvykle pojí s nižšími cenami komodit včetně zlata. Zlato by tak mělo oslabovat.

--Současná situace a prudký růst nejistoty by měly reprezentovat negativní poptávkový šok v globální ekonomice, který vrátí do hry deflační hrozbu ve vyspělých a rozvíjejících se ekonomikách. Deflační tlaky jsou pohromou pro aktiva, která mají sloužit jako zajištění proti vysoké inflaci. Zlato by tak mělo prudce oslabovat.

--Současná situace a vysoká nejistota zvyšují deflační tlaky, roste tak pravděpodobnost ekonomického kolapsu, protože s těmito tlaky už není čím bojovat. Zlato v takovém scénáři nemá hodnotu jako zajištění proti inflaci, ale jako platidlo, které vydrží vše. Jeho cena by měla růst.

--Na deflační tlaky a vysokou nejistotu zareagují centrální banky agresivním monetárním uvolněním, které zvýší pravděpodobnost vysoké inflace ve středně dlouhém období. Zlato by mělo růst.

Výše uvedené by šlo detailněji rozebírat, ale ono v podstatě není proč. Jasné je, že cena zlata šla dolů. A také to, že zlato je aktivem, kde si každý najde pro vysvětlení to své a od toho jen nerad ustupuje. Já sám se ohledně zlata držím už roky jednoduchého pohledu, který tu čas od času zmiňuji, protože ho stále pokládám za relevantní: Teorie počítající s tím, že monetární uvolnění automaticky znamená vyšší inflaci, je od počátku mylná. To se stále více ukazuje na reálném vývoji a zlato tak postupně ztrácí naprosto klíčový faktor podpory. Pokud je pak někdo přesvědčen, že zlato je naprosto nadřazeným aktivem všem ostatním, radím použít rčení, že „dobrého jen pomálu“.

To ale neznamená, že bychom se ke zlatu měli úplně otáčet zády. Důvody jsou dva: První z nich můžeme shrnout do pojmu „tail risk“ a druhý do pojmu černé labutě. O těchto opeřencích toho v podstatě z definice nemůžeme mnoho co říci (pokud by to šlo, nebyli by to oni). U extrémních rizik pak zůstávají ona dvě klíčová „zlatá“ témata: Kolaps systému/civilizace a vysoká inflace. Detailnější úvahy týkající se prvního páchám jen velmi nerad. A v druhém případě v podstatě hovoříme o tom, že by vlády a centrální banky musela zachvátit vlna šílenství. Což nemůžeme úplně vyloučit ani sami u sebe.

Nový zlatý cyklus

Následující graf ukazuje, jak se vyvíjelo to, čemu můžeme říkat zlatá cena akcií. Konkrétní údaj říká, za kolik uncí zlata bylo v daném čase teoreticky možno koupit index DJIA . Pokud tedy křivka roste, na nákup akcií jsme potřebovali více zlata (akcie byly relativně ke zlatu více ceněny) a naopak. Patrné jsou tři cykly, které můžeme vnímat jako dlouhodobé posuny averze a náklonnosti k reálným a finančním aktivům. Zdá se, že jsme se už nevratně vydali do cyklu čtvrtého, protože atraktivita finančních aktiv relativně k těm reálným opět znatelně roste:

aaa-1

Pokud by měl pokračovat předchozí trend, je vrchol současného cyklu ještě hodně daleko. To znamená, že zlato by mělo k akciím ještě hodně zlevnit. To se může samozřejmě stát přes pokles ceny zlata a/nebo růst cen akcií. Pro mě je to ale spíše taková zajímavost – jak jsem naznačil, větší než malé množství zlata v portfoliu podle mne nedává moc smysl. A nesnažil bych se to modifikovat za pomocí poučky tvrdící, že „alkohol v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství“. Pro hodnocení atraktivity akcií pak nepotřebujeme hledět na vývoj ceny zlata, ale na jejich schopnost generovat tok hotovosti.


Váš názor
 • Čtu Vás rád
  22.11.2015 18:05

  a úplně mi stačí odstavec: První z nich můžeme shrnout do pojmu „tail risk“ a druhý do pojmu černé labutě. O těchto opeřencích toho v podstatě z definice nemůžeme mnoho co říci (pokud by to šlo, nebyli by to oni). U extrémních rizik pak zůstávají ona dvě klíčová „zlatá“ témata: Kolaps systému/civilizace a vysoká inflace. Detailnější úvahy týkající se prvního páchám jen velmi nerad. A v druhém případě v podstatě hovoříme o tom, že by vlády a centrální banky musela zachvátit vlna šílenství. Což nemůžeme úplně vyloučit ani sami u sebe. On totiž popisuje smysluplnost jakéhokoli předpovídání.
  Bo
 •  
  21.11.2015 21:46

  Pan Soustruznik ma ciastocnu pravdu. Ma pravdu v tom, ze male mnozstvo zlata nie je na skodu. Moze sa stat, ze zlato pripadne este poklesne. Podotykam, nie je to nemozne. Iste je vsak, ze skrachuju akciove trhy. Mozno o mesiac, mozno o rok, ale skrachuju. Do roka urcite. To je axioma, ale pevne si za nou stojim. A je jedno, co urobi FED, ale megabublina na akciovych trhoch splasne. Potom bude mat zmysel vlastnit zlato. Baltic Dry index pada a pada, dolar rastie priam raketovo a kazdy je na dolar long, dlhy statov rastu vyraznym tempom. Uvidime, ci skrachuje skor Japosko, alebo Dow Jones, ale nieco z toho padne. Alebo Nemecko zavedie opät DM. Je jedno, co z toho sa stane, ale potom zlato asi tazko zozeniete. Ak ano, tak iba za mohonasobok terajsej ceny.
  eurofisher
 •  
  21.11.2015 19:38

  Pan Soustružník opět "ZAJÍMAVĚ a FUNDOVANĚ" pohovořil(popsal) i pro mě trochu nepochopitelný vývoj "chování" zlata. Lze v mnohém souhlasit a zároveň i odporovat, záleží spíše na "druhu" preferencí či dokonce filosofii chování autorů v současném světě. Jinými slovy, platí, že historické soudy o chování zlata již asi neplatí, tedy nový normál? Přesto věřím, že zlato, tedy jeho kupci a prodejci se chovají max. racionálně a mají své priority, které mohou "vytvořit" nový trend a ten budeme muset asi respektovat či ignorovat. Moje preference jako v současnosti silně nakupujícího je dána převisem hotovosti a zároveň absencí alternativních možností investování bez menšího rizika než je investice do nákupu zlata s rizikem mírného poklesu, když jeho ceny jsou na letitých minimech a rozhodující globální kupci (USA) jsou také při chuti.
  profesor
Aktuální komentáře
18.05.2021
22:02Wall Street zpět v červených číslech. Plug Power +8%  
17:46Hezký výhled
17:38Obchodování je smíšené, ale technologie si odpoledne připisují zisky  
17:12Ceny realit v Česku letí vzhůru nejprudčeji za 10 let. Od roku 2010 jsou zhruba dvojnásobné
16:38Zastavte investice do ropy, plynu a uhlí, vyzývá Mezinárodní energetická agentura
16:21AT&T zkombinuje mediální aktiva s Discovery a sníží dividendu  
16:12Walmart zvýšil čtvrtletní provozní zisk o 32 procent, zlepšil i celoroční výhled
14:59Největší světový trh s uhlíkem se žene nahoru jako nikdy předtím. A ještě prý má kam
13:27Slimmon: V technologiích je stále příliš mnoho peněz. Ty se musí hnout
13:26EU vydala dluhopisy na podporu zaměstnanosti, trh ale není v dobré kondici
12:29Ekonomika EU v prvním čtvrtletí klesla o 0,4 procenta, je zpět v recesi
11:33Evropa jako sázka na cyklus, eurodolar míří vzhůru  
10:57Gundlach: Bitcoin, funny money a zdanění bohatství
10:34Výsledky Vodafone za fiskální rok zklamaly, zisk i tržby klesly
9:14Rozbřesk: Plán obnovy může do ekonomiky poslat v nejbližších letech až 200 mld. CZK
8:47Japonská ekonomika v prvním kvartále propadla anualizovaně o 5,1 procenta
8:47Dolar slábne, evropské akcie mohou ráno otevřít v plusu  
8:37Dvě velké francouzské televizní stanice TF1 a M6 se dohodly na fúzi
8:26Ekonomika Ruska v letošním prvním čtvrtletí klesla meziročně o jedno procento
5:53Potravinové komodity: Sílí poptávka, frikce na straně nabídky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Engie SA (03/21 Q1)
Home Depot Inc/The (04/21 Q1, Bef-mkt)
Imperial Brands PLC (Bef-mkt)
Macy's Inc (04/21 Q1, Bef-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (03/21 Q4, Aft-mkt)
Vodafone Group PLC (03/21 Q4, Bef-mkt)
1:50JP - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
13:00Walmart Inc (04/21 Q1)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb