Letošní propad cen železné rudy o 45 procent tvrdě dopadá na některé producenty této suroviny, kteří nyní prakticky bojují o přežití. Podle generálního ředitele druhého největšího producenta železné rudy na světě Sama Walshe je na trhu mnoho producentů, kteří se drží doslova tuby nehty a fungují za pomoci hotovostních rezerv svých akcionářů. Poté, co železná ruda letos doslova zkolabovala a vysoko nákladová produkce je pomalu ale jistě vytlačována z trhu, se nachází celé toto odvětví na hraně naprosto bezprecedentního otřesu. Prozatím ceny dále padají a největší světoví producenti Vale, a zvyšují produkci a uzurpují si podíl na trhu.
Cena železné rudy se minulý týden propadla dokonce na rekordní denní minimum z roku 2009 pod 39 dolarů za metrickou tunu. Když v roce 2011 čínská poptávka strmě stoupala vzhůru, vylétla i cena železné rudy až k 190 dolarům. Takový propad si přirozeně i na poli společností z odvětví vybírá svou daň a dříve nebo později se tak trh musí přizpůsobit. Kolaps suroviny přirozeně poškodil i akcie jejích těžařů, ty tak v letošním roce zaznamenaly citelný pokles. Konkrétně akcie v Sydney odepsaly od počátku roku 28 procent a nachází se tak nejníže od roku 2009. Akcie konkurenční BHP spadly o 40 procent a Vale ztratilo v Brazílii dokonce 49 procent.
Propad akcií největších světových těžařů železné rudy od počátku roku 2015
modře, Vale žlutě a zeleně.
Jsou to právě tito největší světoví producenti, kteří navzdory nízkým cenám neustále zvyšují produkci v nízkonákladových dolech a to bez ohledu na přebytek, který panuje na trhu. Za tuto strategii si vysloužili vlnu kritiky nejen od konkurence, ale i analytiků nebo vlád. Konkrétně produkuje železnou rudu se zcela nejnižšími náklady a proto by i podle slov CEO tohoto těžaře bylo neobvyklé za současné situace dodávky omezovat.
Propad ceny železné rudy od počátku roku
Navzdory propadu z posledních let se však cena klíčové suroviny k výrobě oceli stále drží nad úrovněmi posledních desetiletí. V roce 1988 cena této suroviny spadla až k 10,51 dolarům za tunu. Na počátku tohoto týdne se metrická tuna železné rudy obchodovala mírně nad 39 dolary. Podle investiční banky tvoří v současnosti čtyři největší producenti železné rudy 75 procent trhu a poté, co zvýšili tržní podíl, zároveň nahromadili značný cenový vliv. Nově nabytou moc by mohli později využít a omezením produkce následně nastartovat na rudě cenovou rallye. O takové změně strategie však podle posledních vyjádření zatím nikdo z největších těžařů momentálně neuvažuje.
Zdroj: BBG