Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krize na zdi

Krize na zdi

21.12.2015 17:45

Asi není překvapivé, že tento týden se nebude konat žádné překvapení ze strany pravidelně zveřejňovaných ekonomických dat. Pro mne nejzajímavější je program naplánovaný na 24. prosince. Na tento den je totiž připraveno zveřejnění dvou prvků dávajících dohromady takzvaný index utrpení. Hovořím konkrétně o Japonsku, kde bude v době předpůlnoční (konkrétně ve 23:30) zveřejněna listopadová nezaměstnanost a inflace.

Japonci jsou v některých oblastech poměrně extrémisty a zde se to plně potvrzuje: Očekávaná inflace se má pohybovat na 0,3 % a nezaměstnanost na 3,2 %. Nižších hodnot tak index utrpení asi nikde jinde na světě nedosahuje. Ale jak jsem zde psal před časem, jeho logika dostává v „deflačních“ pokrizových letech hodně zabrat. V případě Japonska potácejícího se v pasti likvidity to platí dvojnásob.

Dozvuky Fedu


Na trzích budou tedy asi hlavně doznívat vlny způsobené Fedem. Tedy spíše vlnky, protože jeho krok byl očekávaný a hlavně byl proveden ve stylu nažraného vlka a kozy na živu zůstavší. Což je dobře, protože to v rámci možností minimalizuje pravděpodobnost negativních šoků a snad i příletu labutí jiné barvy než bílé. Je ale téměř snad až povinností analytiků a ekonomů přemýšlet o tom, co by se mohlo pokazit. Tuto povinnost plní i kolegové z Danske Bank a to následujícím obrázkem.


Zed.png


Co by se tedy mohlo stát, i když to určitě nechceme přivolat? „Agresivní zvyšování sazeb Fedem“ by mohlo utlumit růst americké ekonomiky. Obojí by pak mohlo vyvolat krizi na trhu dluhopisů s vysokým výnosem. K ní by mohly přispět i nižší ceny ropy, které by poklesem reagovaly na onen utlumený americký růst a na silnější dolar. Silný dolar by přitom byl zase důsledkem onoho agresivního monetárního utahování. Jsou tu tedy čtyři faktory, které by přispívaly ke krizi na trhu s „odpadními“ dluhopisy (tématu jsem zde nedávno věnoval i v „Znepokojující pohled na investiční skládku nebezpečného odpadu“).

Silnější dolar a nižší ceny ropy by také jako takový „vedlejšák“ mohly vyvolat dluhovou krizi v korporátním sektoru na rozvíjejících se trzích. Tyto firmy totiž během předchozích let výrazně zvýšily své dolarové zadlužení a silný dolar tak zvyšuje jejich dluhovou službu a schopnost sloužit dluhu je u některých snížena nižšími cenami ropy (a možným útlumem globální ekonomiky). Celý krizový obrázek zleva startuje Fed, zprava jej pak pohání oddlužení v Číně. To je přirozeně samo o sobě výživným tématem. A můj pocit je takový, že pokud na trhy bude v roce 2016 odněkud vát mrazivější vítr, nebude to ze Západu, ale právě z Východu.

Nemalujme čerta/krize na zeď

O možných krizích a překážkách na cestě ke spotřební a investiční nirváně si tu vyprávíme pravidelně. Výše uvedené hezky ukazuje, jak všechno se vším souvisí. Snad to ale nebude jen přání jako otec myšlenky, ale v tuhle chvíli si myslím, že ohledně obrázku zůstane jen u teoretického cvičení. U takové krize namalované na zdi. Už proto, že krize očekávané zůstávají obvykle krizemi nenaplněnými (čímž bychom se opět obrátili k tématu černých labutí). Tato krize zůstávající pouze na zdi ale neznamená, že akciové trhy si budou po váhavém roce 2015 automaticky opět užívat rally, na kterou si zvykly během let předchozích. Klíčová „známá neznámá“ krizová slova a výrazy pro příští rok pak v duchu výše uvedeného jsou „západní odpad“ a „východní oddlužení“.


Čtěte více:

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, japonská data a NWR… týdenní výhled
21.12.2015 11:19
Do konce roku ještě vyjde několik sad zajímavých čísel z hlavních ekon...
TOP 10 grafů 2015 – aneb co si zapsat za uši z uplynulého roku
31.12.2015 11:30
Řecko – které zabrnkalo na nervy investorů Řeckou ságu je těžké shrnou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.09.2024
8:47Víkendář: Apple a jeho nový supercyklus
14.09.2024
8:56Víkendář: Apple na čínském trhu postupně ztrácí, země není schopná vyrábět jen nejvýkonnější čipy
13.09.2024
22:02Obchodování na Wall Street i nakonec týdne v kladném režimu  
17:54O akcie malých firem je ve skutečnost mimořádný zájem
17:34Výstava a online aukce uměleckých děl Artslimit probíhá od 2. do 22. září a nabízí díla od 19. století až po současnou tvorbu
17:17Akciím se daří, zatímco výnosová křivka zestrmuje  
16:59Patria Finance upozorňuje na podvodné jednání, zneužívající její jméno ve spojení s výzvou k investicím či pořízení jiných služeb
16:21Průzkum Bloomberg: Fed odstartuje v září sérii pozvolného, avšak pravidelného snižování sazeb  
16:10Ruská centrální banka zvýšila základní úrok o jeden procentní bod na 19 procent
15:47OpenAI spouští sérii Strawberry, která má přiblížit AI lidským schopnostem
14:17Invesco: Zlato je jedním z nejvýkonnějších aktiv letošního roku
13:35Průmyslová výroba v zemích EU i v eurozóně v červenci klesla
12:25Nevyrobit dva miliony aut nebo platit pokuty v řádu miliard eur. Evropské sdružení výrobců aut tlačí na odklad dalších emisních pravidel
12:23Perly týdne: Italové chtějí Commerzbank, Goldman Sachs o očekávání u technologií a potenciál Mety?
11:31Snižování sazeb zůstává v centru pozornosti, trh nemá jasno o krocích Fedu  
10:46Šance Harrisové po debatě vzrostly, jak si na její vítězství vsadit?  
9:08Rozbřesk: ECB hodlá setrvat v opatrném kvartální módu snižování sazeb
9:07Zaměstnanci Boeingu odmítli dohodu o zvýšení mezd a vstoupí do stávky
8:55NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
8:52Boeing míří do stávky, Evropa zahájí pozitivně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data