Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec hotovosti = konec terorismu?

Konec hotovosti = konec terorismu?

28.2.2016 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Řada lidí tvrdí, že pokud má být dosaženo vítězství nad ISIS, musí být islamisté odříznuti od zdroje financí. Tyto jejich zdroje jsou přitom koncentrovány v amerických dolarech. K tomu se přidávají názory, že vlastnictví stodolarové bankovky je prakticky důkazem, že člověk je namočený v nějaké kriminální aktivitě. Tato stigmatizace hotovosti vede v USA k tlaku na její eliminaci, či alespoň významné omezení jejího používání.

Během prvních patnácti let globální války proti terorismu došlo k řadě společenských změn, které byly prováděny jménem této války. Varování před snahami o eliminaci hotovosti ale stále znějí jako varování přehnaná. Nepokusili se o to ani ti největší diktátoři. Diskuse o ekonomice bez hotovosti ale na intenzitě skutečně nabírá a známí ekonomové jako Lawrence Summers hovoří o negativním postoji k hotovosti naprosto otevřeně.

Ve Financial Times byl na počátku února zveřejněn článek, který popisoval, jak by eliminace hotovosti umožnila Spojeným státům bojovat s teroristy a drogovými dealery. Minulý rok FT dokonce zveřejnily článek, který hotovost nazýval „barbarským pozůstatkem minulosti“. Summers zase pro Washington Post napsal úvahu, ve které volal po globálním stažení všech bankovek, jejichž hodnota převyšuje 50 dolarů. K tomu se přidala řada úvah o tom, že ISIS používá výhradně dolary. Peter Sands z Harvard Kennedy School pak zveřejnil analýzu, ve které tvrdí, že bankovky vyšších hodnot se využívají pouze pro ilegální aktivity, včetně globálního terorismu či daňových úniků.

Popsané argumenty tedy začínají od toho, že hotovost poskytuje anonymitu a nezanechává za sebou žádnou viditelnou stopu. A právě proto je prý nutno se jí zbavit. Podobná tvrzení vzbuzují obavy, ale ještě horší to je s argumenty z oblasti finanční. Hotovost totiž znemožňuje pokles sazeb pod nulu. Nulové sazby by měly motivovat k menším úsporám a vyšší spotřebě, a pokud by existovaly pouze elektronické peníze, sazby by mohly být i záporné. Lidé by pak dokonce platili za to, že neutrácejí.

Sands a Summers nepožadují úplné zrušení hotovosti, ale pouze bankovek vyšší hotovosti. K čemu je ale zrušení stodolarových bankovek, když se místo nich začnou používat bankovky padesátidolarové? A k čemu je zrušení těch padesátidolarových, když se začnou používat dvacetidolarové? Je dost těžké si představit, kde by tato eliminace nakonec skončila. A hlavně nejsou žádné důkazy, že hospodaření ISIS stojí a padá s dolarovou hotovostí. Stejně tak se totiž hovoří i o tom, že ISIS používá bitcoiny, nebo že mu křesťané musí platit ve zlatě. Je spíše pravděpodobné, že ISIS bude používat tu měnu, která je pro něj v dané chvíli a na daném místě nejvýhodnější. Navíc bude také využívat mezinárodní bankovní systém.

Zoufalá snaha o rychlé vítězství nad ISIS se nyní obrací k eliminaci hotovosti. Americká armáda nedávno bombardovala cíle v Mosulu, protože se domnívala, že se tam nachází velká zásoba dolarů. Zatím se nezdá, že by podobné kroky ISIS nějak vážněji uškodily. Eliminace dolarové hotovosti by jej jen přivedla k jiným měnám, zatímco v USA by došlo k dramatickému omezení soukromí a banky by mohly ještě více oškubávat veřejnost. Eliminace hotovosti už by společnost posunula k dystopické společnosti popisované jen ve sci-fi.

Autorem je Jason Ditz.

Zdroj: The American Conservative


Čtěte více:

Německo a Merkelová by se měly začít řídit vlastními radami
24.2.2016 15:25
Německá kancléřka Angela Merkelová často hovoří o tom, že členové Evr...
Trump jako likvidátor americké ekonomiky
25.2.2016 11:00
Důvodů, proč by Američané neměli volit Donalda Trumpa, se najde celá ř...
Může Turecko zatáhnout NATO do války s Ruskem?
27.2.2016 7:00
Během studené války byl svět velmi blízko jaderné válce. Platilo to ze...

Váš názor
 • Jde o banky
  29.2.2016 10:28

  a vůbec ne o nějaké hašišáky v šátcích, banky jsou v haji viz poslední "akce" kolem DB a je potřeba eliminovat jakoukoliv alternativu k výběru z bank pokud dojde k větším potížím protože se elity bojí že by je run položil a oprávněně, pokud mají banky likvidních jen 5% ze všech úložek tak defacto nemají nic. Pokud se zruší hotovost tak bude horší totalita než za komunistů o takové kontrole se ani jim nezdálo :o(
  Mike
 •  
  29.2.2016 8:59

  Konec hotovosti = začátek supertotality. Divím se, že to čtenáře Patrie neuráží. A ty argumenty jsou opravdu spíše pro dětské čtenáře.
  ignác
  •  
   29.2.2016 9:46

   Tak dramaticky bych to neviděl. Lidi jsou velmi vynalézaví. Alternativ hotových peněz máme docela dost.
   ..
  •  
   29.2.2016 9:25

   No, mě to uráží, ale co s tím nedělám. Ovšem jakmile zanikne hotovost rukou sociálních patologů a začne totalita, pak jistě lidé dostanou rozum a začnou s výměnným obchodem. Plány ideologických zvhrlíků nikdy myšlení lidí neporazili a takový režim by stejně jako zvrhlé předešlé zkolaboval.
   Jesse
 • Větší veleblbost
  28.2.2016 16:56

  než zrušení hotovosti a totální kontrolu co lidi dělají skrze špinážní programy a inteligentní kamery jsem už dlouho neslyšel. Orwell za rohem a to dobrovolně. Je je možné, že takové názory jdou zrovna ze země, která se toik zasloužila o budování osobní svobody ? I když, podobné nápady napadají i eurokraty... Děs a hrůza.
  Bob
 •  
  28.2.2016 16:47

  Ja viem , ze existuje sloboda názorov, ale takéto články by sa hodili skôr do prvoapríľového vydania.
  Petrík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university