Spotřebitelské ceny v Německu se v dubnu meziročně snížily o 0,3 procenta. Oznámil to dnes německý statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. Cenovou hladinu sráželo především zlevňování energií. V březnu ceny harmonizované s metodikou Evropské unie rostly o 0,1 procenta.
Meziměsíčně se ceny v dubnu snížily o 0,5 procenta, což rovněž odpovídá rychlému odhadu.
Podle neharmonizovaných údajů činilo meziroční tempo poklesu cen 0,1 procenta. Podobně jako v minulých měsících inflaci nepříznivě ovlivnil především vývoj cen některých ropných produktů. Například cena topného oleje klesla meziročně o 28,6 procenta. Snížily se také ceny v dopravě, například cena nafty klesla meziročně o více než 16 procent. Dolů ale inflaci táhl také pokles cen v kategorii komunikací a zábavy a volného času. Růst naopak zaznamenaly ceny alkoholických nápojů a tabáku, pronájmů a restauračních a hotelových služeb nebo ceny v kategorii vzdělávání.
Meziměsíčně míra neharmonizované inflace v největší evropské ekonomice klesla o 0,4 procenta.
Německá neharmonizovaná inflace sklouzla do záporného pásma naposledy loni v lednu, kdy ceny meziročně klesly o 0,3 procenta, uvedli statistici. Letos v dubnu se inflace do tohoto pásma vrátila navzdory úsilí Evropské centrální banky (ECB), která se již zhruba rok snaží podpořit ekonomiku a inflaci v eurozóně přílivem nových peněz, rekordně nízkými úrokovými sazbami či levnými úvěry finančnímu sektoru.
Cílem ECB je mít inflaci v eurozóně těsně pod dvěma procenty. Politici ze strany kancléřky Angely Merkelové si ale v nedávné době stěžovali na to, že ve spořivém Německu tato opatření poškozují střadatele a důchodové fondy, jimž klesají výnosy z investic.

Zdroj: ČTK