Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Centrální banky ztrácejí důvěru, projeví se to při další recesi

Centrální banky ztrácejí důvěru, projeví se to při další recesi

09.06.2016 16:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Financial Times informovaly o tom, že Mario Draghi byl na poslední tiskové konferenci tázán, zda by ECB mohla změnit svůj inflační cíl. Jeho odpověď podle Antonia Fatáse, profesora ekonomie na INSEAD, velmi dobře ukázala, jak výrazně asymetrická je současná monetární politika ECB. Draghi uznal, že ECB má problémy s tím, aby naplnila svůj současný inflační cíl, a doufá, že se to podaří do roku 2018.

Možnost snížení inflačního cíle Draghi vyloučil (tento krok by umožnil lehčí dosažení daného cíle). Pokud by totiž ke snížení došlo, klesla by i inflační očekávání a následně by vzrostly reálné sazby. Ale co možnost zvýšení inflačního cíle, které by bránilo tomu, abychom se znuvu přiblížili nulovým sazbám? Podle Draghiho by neměl ani takový krok smysl, protože když ECB není schopna dosáhnout cíle ve výši 2 %, o to méně schopná by byla při dosažení vyššího inflačního cíle.

Draghiho komentáře ukazují, jak velké problémy mají v současné době centrální banky v komunikaci týkající se jejich politiky a cílů. Je dokonce možné, že právě tyto problémy s komunikací snižují efektivitu jejich politiky. Draghi konkrétně zapomíná, že současný cíl ECB je asymetrický. ECB totiž za svůj cíl považuje dosažení inflace blížící se 2 %, ovšem 2 % by překročit neměla. To znamená, že pokud inflace klesne pod tuto hranici, je to v podstatě v pořádku, ovšem její překročení není přijatelné. Možná, že tato asymetrie je pravou příčinou toho, že ECB není schopna svého cíle dosáhnout.

Draghi ve svém posledním projevu také uvedl, že snížení inflace je vždy jednoduché, ovšem její zvýšení je kvůli sazbám blížícím se nule složité. To ale považuji za velmi silný argument pro zvýšení inflačních cílů. Draghi to tak nevidí, ale to nám pouze říká, jak moc velkou averzi má ECB k vyšší inflaci. Pokud by skutečně došlo ke zvýšení inflačních cílů, posunula by se i inflační očekávání a to by samo o sobě pomohlo inflaci zvýšit. Její zvýšení tak může být složitější, ale není neproveditelné.

Když tedy Draghi hovoří o tom, že je snazší inflaci snížit, než ji zvýšit, možná si neuvědomuje, že tato asymetrie souvisí s tím, jak moc je asymetrický samotný pohled ECB na nižší a vyšší inflaci. Tento pohled lze přitom jasně rozpoznat v projevech zástupců ECB. Olivier Blanchard kvůli pokrizovému vývoji navrhuje řadu změn v tom, jak se na univerzitách vyučuje makroekonomická teorie. Já bych do nich zařadil i nový pohled na politiku centrálních bank a její výsledky, uzavírá své zamyšlení Fatás.

Tématu asymetrie monetární politiky se věnuje i bývalý centrální bankéř a ekonom z USA Narayana Kocherlakota. Ten poukazuje na to, že Fed také slibuje dosažení inflačního cíle ve výši 2 %. Tyto sliby ale zůstávají dlouhodobě nenaplněny. Podle některých názorů ale Fed pro jejich dosažení učinil vše, co mohl. Pravda je ovšem taková, že Fed během posledních tří let svou monetární politiku záměrně utahoval. V současné době se to projevuje například tím, že Janet Yellenová utvrzuje trhy v názoru, že sazby budou nadále normalizovány.

Střadatelé, bankéři a řada politiků s normalizací sazeb souhlasí. Chtějí „normální“, tedy vyšší sazby. Fed ale slíbil, že se bude zaměřovat na to, jak si vede ekonomika, to znamená zejména inflace. Hlasům volajícím po normalizaci by pozornost věnovat neměl. Jestliže tento svůj slib poruší, klesne i důvěra v jeho ochotu držet své další sliby. Tento pokles je už nyní patrný v cenách vládních dluhopisů, jejichž vývoj naznačuje, že investoři snižují svá dlouhodobá inflační očekávání.

Podle některých názorů dochází na trhu vládních dluhopisů pouze ke snížení inflační rizikové prémie. Ovšem i tento vývoj by měl být pro Fed varováním. I ten totiž ukazuje na pochyby investorů týkající se ochoty Fedu zvyšovat inflaci. A tyto pochyby nejsou v současné době překvapením, protože Fed se namísto dosažení svého inflačního cíle zaměřuje na samotnou normalizaci sazeb. Tato neochota sledovat své hlavní cíle pak pravděpodobně dopadne na ekonomiku ve chvíli, kdy přijde další recese, tvrdí Kocherlakota.

Zdroj: Bloomberg, blog Antonia Fatáse


Čtěte více:

Sedmdesátník Trump uspěl v podnikání, nyní cílí na Bílý dům
09.06.2016 11:25
Vydělal jmění v realitách, moderoval televizní show, byl spjat se sout...
Velká Británie může po Brexitu skončit jako Kanada, či Turecko
09.06.2016 11:00
Pokud se Velká Británie rozhodne odejít z EU, konečný výsledek tohoto ...
Apple mění pravidla hry v App Storu
09.06.2016 12:36
Apple oznámil po osmi letech existence App Storu změnu pravidel. Bude ...
Strach z Brexitu dráždí nervy kakaových investorů
09.06.2016 13:35
Spojitost mezi britským referendem o vystoupení z Evropské unie a ceno...

Váš názor
  •  
    10.06.2016 9:01

    Domácnosti, menší firmy a státy jsou značně zadlužené. Tudíž si nemohou půjčovat tolik, co dříve a tedy nemohou ani tolik utrácet. V důsledku toho je nízká inflace. Co je na tom tak složitého, že to centrální bankéři nejsou schopni pochopit?
    Josef
  •  
    09.06.2016 15:43

    Je roztomilé, jak se všichni snaží zakrýt, že inflační cíl 2% nespočívá již dlouho (pokud kdy - nikdo si to ve Fedu nepamatuje) na žádném pevném základu. A to, že ČNB rovněž takto inflaci "cíluje", je ještě komičtější. Jakoby naše hospodářství bylo stejné jako to severoamerické ;-)
    Kalka.
  • to je mi novina
    09.06.2016 15:41

    Já už té mafii nevěřím 20 let.
    Jesse
  • Centrální banky
    09.06.2016 15:25

    jsou prospěšné pouze samotným centrálním bankéřům a spekulantům, kteří těží z iracionálních reakcí aktiv, jež jsou živeny netržními zásahy bank.
    tejape
    • Re: Centrální banky
      09.06.2016 15:42

      Hezky pěkně a stručně řečeno.
      Jesse
Aktuální komentáře
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data