Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Způsobí tato technologie revoluci na finančních trzích?

Způsobí tato technologie revoluci na finančních trzích?

31.05.2017 14:46, aktualizováno: 31.5. 15:00
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Kontejnery dramaticky změnily způsob, jakým se po světě přepravuje zboží. Urychlily a zefektivnily jeho překládku a pomohly stlačit ceny dolů. Finanční trhy si teď ohmatávají jejich digitální obdobu. Mohla by mít stejně revoluční potenciál.

I nová technologie, která stojí za bitcoinem, může sloužit k přepravě, ovšem nikoli fyzického zboží, ale informací. Lidé, kteří se neznají, nebo si nedůvěřují, by díky ní mohli sdílet záznamy o tom, co kdo v dané chvíli vlastní. Časem by jim prý dokonce mohla umožnit převádět peníze i bez účasti své banky. To je ale pořád jenom vize. A to ještě ta divočejší.

Sdílené zapisování operací

Když dnes peníze mění vlastníka, uskutečňují to komerční banky pomocí centralizovaných systémů, které často provozují centrální banky. Komerční banky provádějí záznamy o svých transakcích v místních databázích. Ty se aktualizují, když se provede transakce v centralizovaném systému.

Technologie distribuované účetní knihy (DLT, z anglického distributed ledger technology) funguje jinak. Jde o databázi transakcí, která se nachází v síti mnoha počítačů a nikoli jenom v centrálním úložišti. To znamená, že k informacím v ní obvykle mohou všichni, kdo patří do daného okruhu lidí, a to podle toho, jaké je jejich oprávnění.

Technologie DLT „slibuje technické usnadnění komunikace mezi zúčastněnými subjekty,“ řekl serveru Patria.cz expert na právo a technologie František Kasl z Ústavu práva a technologií Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Sdíleny mohou být informace o peněžních transakcích, ale nejenom ony. Tyto informace se šifrují a seskupují do bloků, které na sebe chronologicky navazují a vytvářejí řetěz. Pokud v záznamu sdíleném v tisícovkách počítačů dojde ke změně, členové sítě to obvykle vidí. To by mohlo zkomplikovat život těm, kdo by se chtěli pokusit o transakční podvody.

dltblock 

Zdroj: ECB

Na šifrování a sdílení kódů mezi navzájem si rovnými účastníky stojí kybernetická měna bitcoin, se kterou byla výše zmíněná šifrovací technologie blockchain (český ekvivalent zatím chybí) zveřejněna. Řetězení kódovaných informací do bloků a jejich sdílení v určitém - oproti původnímu konceptu uzavřenějším - okruhu by ale mohlo najít využití i jinde než jenom ve finančnictví, podotýká Kasl.

“Šifrovaný blok v rámci technologie blockchain je v mém vnímání koncepčně určitou digitální obdobou kontejneru, neboli formy, která umožňuje urychlit, zabezpečit a zlevnit přepravu různých druhů informací po různých trasách,” říká také.

Bez dozoru?

Mezi možnými výhodami technologie se často zmiňuje lepší efektivita. Záznamy by se totiž mohly vést automaticky, tedy bez možnosti lidské chyby. Skutečně razantní změnu by ale technologie mohla způsobit v samotném fungování finančních trhů. Díky ní by totiž mohla vymizet instituce takzvaného prostředníka, takže mezibankovní platby by nemusely procházet přes platební systémy či zprostředkovatele. Podle jedné z vizí by se tak lidé mohli do sdílené databáze připojit rovnou.

dltpotom 

Zdroj: ECB

Finanční sektor nenechávají možnosti nové technologie v klidu. Kalumet míru nad dýmajícím ohništěm blockchainu vykouřily americká banka Citigroup a burza Nasdaq. Ty už několik měsíců spolupracují na tom, aby propojily služby Citi pro firemní platby na blockchain platformu Nasdaqu. Ta se používá pro nákup a prodej akcií soukromých firem a další činnosti.

Co na to regulátoři?

Soukromé experimenty a vývoj blockchainu sledují také národní regulátoři, Českou národní banku nevyjímaje. I když idea provádění plateb bez zprostředkovatele může někomu znít idylicky, existují i názory, že bez dohledu ústředních orgánů se systém stejně neobejde.

Vize světa peer-to-peer plateb bez zprostředkovatele patří k „revolučnějším scénářům“, prohlásil Yves Mersch z ECB na loňské prosincové konferenci. Podle této banky, která dohlíží na finanční stabilitu v zemích eura, technologie ještě není dost zralá na to, aby ECB uvažovala o jejím využívání ve vlastních systémech. Možné však je mimo jiné to, že jednotliví hráči na trhu si technologii DLT ochočí natolik, že se nakonec rozšíří na celé tržní segmenty. To, co by hráči na trhu na příklad mohli udělat, je pokusit se tímto způsobem vylepšit efektivitu zpracovávání pokynů.

„Tento scénář uplatnění DLT technologie v blízké budoucnosti nám v tuto chvíli připadá pravděpodobnější než to, že v souvislosti s využitím DLT nastanou dramatické změny ve fungování platebních systémů, vypořádacích systémů cenných papírů nebo emise peněz centrální bankou,“ sdělila serveru Patria.cz Denisa Všetíčková z odboru komunikace ČNB. Především podle ní centrální banku zajímá to, zda a jak se technologie blockchain uplatní v zahraničí, případně i v tuzemských podmínkách.

Normy a nutnost spolupráce

Rovněž dopravci kdysi s kontejnery experimentovali a hledali podobu, která by umožnila rychlejší dopravu. Byla to ale až postupná standardizace a požadavek spolupráce, co umožnilo skutečný rozmach kontejnerové přepravy, upozorňuje Kasl. Také technologie distribuované účetní knihy je nyní ve fázi, kdy řada subjektů přichází s různými formami a podobami této platformy. „A také dle mého názoru směřuje k potřebě standardizace a interoperability, aby mohla významněji ovlivnit přenos informací v širším měřítku,“ podotýká Kasl.

To, co zajišťuje, že nová informace vkládaná do sítě nepřepíše staré záznamy, je fakt, že se nahraje jako nový šifrovaný blok, a to pouze tehdy, pokud ověří svůj původ. „Heslem“ je v tomto případě shodný řetěz předchozích bloků, jako má většina starších kopií v síti. Staré záznamy zůstávají nedotčené, pokud nepřijde někdo, kdo by je přepsal ve většině starších kopií uložených v síti zároveň, podotýká Kasl. Je ovšem otázkou, do jaké míry se takto provázaný systém dokáže přizpůsobit ojedinělým situacím. A otazníky mohou ležet i nad jeho „robustností“, tedy zda dokáže fungovat, když je transakcí opravdu hodně.

Zatímco finančníci s technologií DLT a jejím protokolem blockchain experimentují, bitcoinu, který na tomto protokolu stojí, přicházejí investoři stále více na chuť. Kyberměna je po raketovém růstu teď nejdražší v historii. Minulý týden stála dvojnásobek toho co unce zlata.

 

Někteří by se mohli ptát, zda provázané kořeny blockchainu s bitcoinem nemohou reputaci této pořád ještě relativně nové technologie uškodit. Počítačový virus WannaCry nedávno v některých případech požadoval výpalné v bitcoinech. Platby prostřednictvím kyberměn jsou přitom podle Kasla vyžadovány v naprosté většině virů tohoto „vyděračského“ typu. Zajišťují totiž vysokou anonymitu vyděračů.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Historie se bude opakovat, robotizace přinese problémy
21.02.2017 6:28
Když hovořím o svých obavách z automatizace výroby a jejího dopadu na...
Jak zabránit tomu, aby se technologie nestaly úhlavním nepřítelem
25.02.2017 16:37
Je rok 2067. Miliony lidí přišly kvůli robotům o práci. Nezaměstnano...
Roboti? Hodnotové investory nikdy nenahradí
26.04.2017 13:13
Hodnotové investování tu je minimálně od doby, kdy Benjamin Graham a D...
Co nám říkají biotechnologie svou 55procentní korekcí?
17.05.2017 18:29
Jen velmi výjimečně se centrální bankéři pustí do takového dobrodružst...
Stroj na výrobu cihel a bolestivý přechod na nové technologie
26.05.2017 6:52
Výroba cihel zaměstnává v Indii asi 10 milionů lidí. Jde tak o jedno z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)