Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Osm akcií s největší dávkou adrenalinu

Osm akcií s největší dávkou adrenalinu

22.06.2017 18:47

Analytická doporučení a různé investiční teze jsou jakýmisi obrazy současnosti a budoucnosti firem a jejich akcií. Investorovi se může daný obraz líbit a ztotožní se s ním, nebo se mu zdá, že obraz není hezký – neodpovídá jeho pohledu na věc, logice a způsobu uvažování, nepřináší nic objevného. O „správnosti“ investičních tezí a doporučení se pak dá hovořit jen zpětně a to ještě ne vždy.

Jak ukazuje následující graf, u některých akcií jsou tyto analytické obrazy skutečně pestré a investoři mají z čeho vybírat (což je možná ani tak netěší). Červeně je v obrázku vyznačena největší potenciální ztráta implikovaná nejnižší cílovou cenou. Zeleně je naopak největší potenciál pro zisky odvozený podle nejvyšší cílové ceny. Například u Netflixu by tak podle největšího býka měl existovat potenciál pro 29 % roční rally, ale podle největšího medvěda zhruba dvojnásobná ztráta:

Soustružník 

Z hlediska možných ztrát na tom jsou ještě hůře Autodesk, Allstate a Advanced Micro Devices. Největší potenciál by naopak mohly mít Dish, Transocean a Chesapeake. Jak je ale možné, že rozdíly v pohledech a obrazech analytiků jsou u těchto titulů tak obrovské? Je sice pochopitelné, že někdo vidí jinak růst tržeb, marže, investice a rizikovost jednotlivých firem. Ale třeba rozptyl pohybu akcie plus mínus 60 %, jaký je u Advanced Micro Devices, se přece jen zdá trochu moc.

Ve velké části podobných případů hraje klíčovou roli to, že příslušná firma čelí situaci typu „buď a nebo“. Například u akcií společnosti Dish je rozhodující, jakou hodnotu (zda vůbec nějakou) budou mít frekvence, které hromadně nakupovala. Respektive to, zda se díky těmto aktivům stane dobře zaplaceným akvizičním cílem nějaké společnosti typu Verizon. Stále dosti binární je i pohled na Nordstrom, který stejně jako řada dalších obchodních řetězců čelí tlaku řady strukturálních změn v ekonomice. To samo o sobě nabízí celou škálu scénářů, na binaritě situaci přidává to, že rodina, která řetězec vlastní, zvažuje jeho stáhnutí z trhu. Ona binarita pak spočívá v jednoduché kombinaci: Atraktivní, či neatraktivní prémie při odkupu.

Na druhém konci spektra jsou společnosti jako Transocean a Chesapeake, kde už o nějaké situaci „buď a nebo“ moc hovořit nelze. Zde se pracuje s vějířem scénářů cen ropy a investičních výdajů velkých ropných společností. Potenciální investiční ztráty, či zisky tu pak jsou znásobeny tím, že předchozí tvrdá léta dotlačila tok hotovosti a rozvahu těchto společností do nepříjemné oblasti.

Kam až zpětné střednědobé oko dohlédne, Chesapeake není schopen pokrýt své investice provozním tokem hotovosti, značně si pomáhá divesticemi a měření poměru čistého dluhu k jeho EBITDA je kvůli ztrátovosti bezpředmětné. Transocean je na tom z hlediska tvorby volného toku hotovosti i síly rozvahy o poznání lépe. Analytici u něj ale podle konsenzu na FT čekají v roce 2017 a 2018 další pokles tržeb, zatímco Chesapeake už by měl mít toto dno za sebou. A možná právě proto mu trhy v posledních měsících fandí o trochu více (přesněji řečeno „méně méně“), než Transoceanu:

Soustružník
Zdroj: Financial Times

Osm akcií uvedených v prvním obrázku by tedy nyní mělo u skupiny velkých společností nabízet nejvíce adrenalinu – investoři na nich mohou podle analytických obrazů hodně vydělat, i prodělat. Konzervativní návštěvníci akciových galerií by se jim měli spíše vyhnout.

 

Čtěte více:

Akciové investice do umělé inteligence a bojující padlá hvězda
08.06.2017 18:54
Umělá inteligence (AI) může být jen nafouknutou bublinou, nebo může úp...
Začne eurozóna předhánět USA? Jak by reagovaly akcie?
09.06.2017 18:48
Analytici z banky Natixis v jedné ze svých posledních analýz uvažují n...
Přinese středa americké monetární překvapení?
12.06.2017 10:35
Čtenářka, či čtenář si možná vzpomenou na neslavný vývoj roku let 2015...
Banky, prezidentská rally a po nás potopa
13.06.2017 20:11
Bankovním akciím se tu věnuji jen výjimečně a důvod je prostý: Podle m...
Kandidát na nejlepší průmyslovou akcii současnosti
14.06.2017 17:44
O akciích Ingersoll-Rand jsem tu psal již před delší dobou a to v pozi...
Schyluje se ke korporátnímu souboji titánů?
15.06.2017 16:32
Nedávno jsem tu psal o tom, že zdánlivě nepokořitelný Amazon by přece ...
Kam nyní s penězi?
16.06.2017 18:39
Commerzbank se v průzkumu Extelu dostala na třetí místo v oblasti nejl...
Jaké černé labutě mohou nyní zahýbat trhy?
19.06.2017 18:47
Pojem černých labutí se díky poslední finanční krizi a panu Talebovi s...
Trhy zahýbe ocelový vrchol
20.06.2017 19:12
Americká vláda prodává sny o tom, že pozvedne americkou ekonomiku návr...
I akcie v těžce zkoušených odvětvích mohou generovat vysoké zisky
21.06.2017 12:32
Globální spotřebu oceli táhne Čína, která se ohledně „ocelové intenzit...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
8:00DE - HDP, q/q
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m