Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec růstu materiálního blahobytu?

Konec růstu materiálního blahobytu?

26.01.2018 18:06

Pokud dáme stranou ekonomické cykly, krize, monetární a fiskální pokusy a všechen další krátkodobý šum, rychle si uvědomíme, že v dlouhém období vděčíme za růst našeho materiálního životního standardu tomu, že jsme schopni s nižšími vstupy generovat větší výstupy. Tedy rostoucí produktivitě. Bude tomu tak i dále?

Natixis v jedné ze svých posledních analýz přišel s několika zajímavými grafy, které se věnují právě produktivitě. První z následujících dvou obrázků ukazuje produktivitu na hlavu v USA, Japonsku a vybraných evropských zemích. Spojené státy z tohoto srovnání vychází jako jednoznačný vítěz a to jak díky výchozí pozici, tak díky soustavnému růstu. Na zbytku pelotonu je také mnohem více znát postupný útlum růstu produktivity a u zemí jako Itálie a Španělsko dokonce její dlouhodobý, či dočasný pokles.

Druhý obrázek přepočítává produktivitu na odpracované hodiny a situace se určitým způsobem mění. Nejproduktivnější zemí je v tomto ohledu (možná trochu překvapivě) Francie, o druhou pozici se přetahuje Německo s USA. Právě pozice Německa se v tomto vyjádření značně mění. Na opačném konci pelotonu je i zde Španělsko s UK. A i zde je důležité si všimnout, že tempo růstu takto měřené produktivity má obecnou tendenci se postupně snižovat:

001

Další dva obrázky ukazují, jak je to s produktivitou ve výrobním sektoru. Ve vyjádření na hlavu opět dominují USA a zde to platí i v přepočtu na hodinu. Naprosto zřejmá tu je ale i dlouholetá stagnace produktivity v této zemi. V hodinové produktivitě se tak na ní dotahuje Německo s Francií:

001 

Výše uvedené nám tak ukazuje tři věci: Mezi země s obecně vysokou produktivitou patří USA, Francie a Německo. Nejhůře na tom jsou UK, Itálie a Španělsko. A vším se prolíná znatelná tendence směrem k útlumu růstu produktivity. Tyto obrázky tak názorně potvrzují obavy, které zaznívají již nějakou dobu: Ty nejlepší roky ohledně růstu životního standardu už máme možná za sebou (k čemuž mnohde také přispívá značná příjmová nerovnost). Zda by šlo o tragédii musí posoudit každý sám, ale přece jen je namístě zamyslet se nad tím, zda jde skutečně o pravděpodobný vývoj, že jen přechodný jev.

Před nedávnem se u nás hodně diskutovalo o tom, proč je naše makroekonomická produktivita podle oficiálních čísel nižší, než německá, když v naše firmy v efektivitě podle svých subjektivních zkušeností vůbec nezaostávají. Příčina této „nesrovnalosti“ pramenila v tom, že řeč byla na jednu stranu o oné produktivitě makroekonomické, do které promlouvají hodnoty nominální, zatímco naše přesvědčení o naší vysoké produktivitě pramení z fyzických/manažerských veličin. I na tomto příběhu bylo dobře vidět, o jak významné a někdy až emoční téma jde (pokud se někde pracuje s nízkou produktivitou, může to implikovat i flákání, neschopnost dobře si zorganizovat výrobu a podobně).

Je tedy šance na překonání současného útlumu v růstu produktivity? A proč se vlastně tak rozevírají nůžky mezi produktivitou v zemích jako je Itálie na straně jedné a zemích jako Německo na straně druhé? Vždyť i uzavření této mezery mezi čelem a koncem pelotonu by globálně produktivitě značně pomohlo. Pokusíme se na to přijít příště.

 

Čtěte více:

Vydrží znovunabytá stabilita rozvíjejících se zemí?
25.01.2018 6:28
Ekonomická stabilita rozvíjejících se zemí se v poslední době výrazně ...
Investiční implikace demografického vývoje mohou hodně překvapit
25.01.2018 19:11
Poměr počtu lidí v produktivním věku k celkové populaci bude v budoucn...
Pochybná investiční strategie manažerských legend
25.01.2018 11:45
Našli bychom celou řadu případů, kdy se hlavním tahounem ceny akcií st...
Jak lze investovat do blockchain technologie skrze ETF?
25.01.2018 13:23
Americká komise pro cenné papíry (SEC) minulý týden neformálně schváli...
Okamžik pravdy pro japonskou centrální banku
26.01.2018 6:41
Japonská ekonomika se může pochlubit sedmi po sobě jdoucími čtvrtletím...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university