Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Globální obchodní systém se může zhroutit

Project Syndicate: Globální obchodní systém se může zhroutit

19.9.2018 14:11

Deset let po pádu Lehman Brothers víme, že multilaterální úsilí mělo zásadní význam pro to, aby takzvaná Velká recese neproběhla ještě hůř. Tehdy se globální finanční systém otřásal. Dnes je v ohrožení celý systém globálního obchodu.

Multilateralismus posledních 70 let světu dobře sloužil. Zejména díky němu se Spojené státy po druhé světové válce vystříhaly odvet a reparací. Místo toho byly v čele založení tří hlavních hospodářských institucí – Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a Světové obchodní organizace (WTO, dříve Všeobecná dohoda o clech a obchodu, čili GATT) – tvořících základy mezinárodního ekonomického řádu, který platí dodnes.

Každá z těchto institucí významně přispěla k celosvětovému hospodářskému růstu, ale nejvíc ze všech WTO. Díky rozmachu otevřeného mnohostranného obchodního systému podle pravidel GATT/WTO roste obchod od druhé světové války 1,5krát rychleji než globální HDP.

Třebaže dnes multilateralismus není o nic méně důležitý než během celé poválečné éry, pohrůžky na adresu WTO sílí. V prvé řadě se jedná o vytrvalé útoky ze strany administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa, která se instituci snaží oslabit nahlodáváním jak její litery, tak jejího ducha.

Funkce a mechanismy WTO

Při nástupu finanční krize před deseti lety se mnozí báli, že země zavede nové obchodní bariéry, protože právě to se stalo ve 30. letech minulého století i během dalších poválečných recesí. Obchodním omezením se ale do značné míry předešlo, neboť se do věci vložily WTO a G20 s cílem multilaterální spolupráci napomoci. Celkový objem obchodu se ani zdaleka nescvrkl tak jak se mohlo stát, a už v roce 2011 se zotavil na předkrizovou úroveň.

164 členských ekonomik WTO se zavázalo k podpoře otevřeného mnohostranného systému a k dodržování společných pravidel a postupů, které měly systému pomoci dál růst. Tato pravidla odvádějí pro mezinárodní obchod tutéž práci, jakou dělají pro smlouvy a transakce mezi účastníky v určité jurisdikci domácí obchodní zákoníky.

Podle pravidel WTO podléhají mezinárodní obchodní společnosti stejným národním předpisům jako domácí firmy a před soudy v partnerské zemi mají obchodníci stejná práva jako místní občané. Vlády nesmí jiné členy WTO diskriminovat (takže výhoda přiznaná jednomu obchodnímu partnerovi se musí uplatnit na všechny). Cla jsou povolena jen za určitých okolností. Konečně nařčení z porušení pravidel se předkládají orgánu WTO pro řešení sporů.

Ujištění, že se obchodním společnostem dostane od vlád členských států spravedlivého regulatorního a justičního zacházení, je zásadní; nediskriminace je přitom principem globální obchodní soustavy od jejího ustavení. Právě díky těmto ujednáním je systém skutečně multilaterální.

Doložka nejvyšších výhod uplatňovaná v rámci WTO umožňuje mnohostranná obchodní jednání mezi sobě rovnými. Díky těmto dohodám kleslo průměrné clo ve vyspělých ekonomikách u průmyslového zboží z více než 40 % na konci 40. let na dnešní přibližně 4 % – z čehož mají významný prospěch všichni členové.

Mechanismus WTO pro řešení sporů (DSM) je pro globální obchod také stěžejní. Když mají orgány země za to, že obchodní partner porušuje vzájemně dohodnutá pravidla, mohou svůj případ WTO předložit. Rozhodčí panely WTO pak zváží argumenty obou stran a v případě potřeby udělí postih. Spojené státy uspěly ve více než 90 % rozhodčích případů, které přednesly.

Podobně jako hnací pérko mechanických hodinek působí WTO jako vnitřní hybatel globální obchodní soustavy. Není vidět, ale je naprosto nezbytná, aby mechanismus fungoval.

Hrozby pro WTO

Přesto je WTO, navzdory jejímu zásadnímu významu, oslabována. Bezprostředně je ohrožen DSM. K projednání podnětu jsou zapotřebí nejméně tři rozhodci, ale Trumpova administrativa zatím blokuje všechny kandidáty, kteří by nahradili ty, jejichž funkční období končí. Jakmile orgán ztratí schopnost se usnášet, nebude možné projednat žádný podně,t a některé země by mohly začít beztrestně porušovat pravidla WTO.

Další významnou hrozbou pro WTO je, že Trumpova administrativa využívá národní bezpečnost k tomu, aby ospravedlnila svá diskriminační cla z dovozu oceli a hliníku. Je zřejmé, že USA nečelí opravdovému ohrožení národní bezpečnosti ze strany spojenců typu Kanady či Japonska, což znamená, že jejich cla jistě porušují ducha, a pravděpodobně i literu, pravidel WTO.

Americká cla podrývají globální růst a oslabují WTO. Ve světě přeshraničních dodavatelských řetězců a zvyšující se vzájemné propojenosti dojde ke zbytečnému narušení obchodu s hutními materiály a k úbytku výroby nejen ve vyvážejících zemích, ale i v USA. A pravděpodobnost, že ostatní země zavedou odvetná opatření, ještě celou situaci zhoršuje.

Nechvalné vyhlídky

Každopádně se diskriminačním clům téměř jistě nepodaří dosáhnout Trumpem vytyčeného cíle: zmírnit bilaterální obchodní nerovnováhu USA. Bilance běžného účtu země je rozdíl mezi jejími domácími úsporami (veřejnými i soukromými) a domácími investicemi. Pokud se nezvýší úspory nebo nepoklesnou investice, mezera na běžném účtu se nezúží.

Každá snaha podkopat mezinárodní obchod – hlavní motor globálního hospodářského růstu od konce druhé světové války – nevyhnutelně vyjde draho všechny, včetně příslušníků dělnické třídy v řadách Trumpovy politické základny. Mezinárodní společenství mimo USA se musí Trumpovi vzepřít a potvrdit zásady otevřeného multilaterálního systému – než bude pozdě.

Autorka: Anne O. Kruegerová, bývalá hlavní ekonomka Světové banky a bývalá první náměstkyně Mezinárodního měnového fondu, je seniorní výzkumnou profesorkou v oblasti mezinárodní ekonomie na Fakultě pokročilých mezinárodních studií Univerzity Johnse Hopkinse a seniorní badatelkou v Centru pro mezinárodní rozvoj při Stanfordově univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2018.
www.project-syndicate.org


 

Čtěte více:

Trumpův protekcionistický paskvil
9.7.2018 6:22
Ve snaze vyhnout se pětadvacetiprocentnímu clu Trumpovy administrativy...
Kdyby Trump vládl Benátkám
7.8.2018 6:29
Marco Polo, proslulý benátský obchodník ze třináctého století, byl jed...
Slepá obchodní ulička Trumpovy administrativy
10.8.2018 6:20
Máme všechny důvody se domnívat, že obchodní roztržka Spojených států ...
Project Syndicate: Skutečný problém s volným obchodem
13.9.2018 6:08
Pro většinu kritiků globalizace je obchod ničema zodpovědný za prohlub...
Kdo opravdu vytváří v ekonomice hodnotu?
18.9.2018 6:05
Po globální finanční krizi v roce 2008 vznikl konsensus, že veřejný se...

Váš názor
  •  
    20.9.2018 5:39

    Takových přemoudřelých se dá sypat z rukávu na desítky, ale jde jen o zoufalé fňukání globalistických struktur na nižší až střední úrovni, mající za úkol okopávat dnešním globálním změnám kotníky. Jde jen o bezbarvé a opakující se akademické plkání a až čas ukáže, kdo bude úspěšnější. Zda taktika vlivových kruhů kolem Trumpa nebo starých globálních struktur.
    Peté13
Aktuální komentáře
23.2.2019
15:44Nvidia hraje na kartu diverzifikace
10:24Víkendář: Americko-evropská šaráda skončila, nikdo už se nepřetvařuje
22.2.2019
22:01Americké akcie uzavřely při lokálních maximech, Kraft Heinz -28 %
17:26Akcie posilují, investoři očekávají závěry jednání USA-Čína  
17:21Itálie zapomíná na jeden podstatný „detail“. A my často také
16:59Bulharskou mediální skupinu Nova získá místo PPF bulharská rodinná firma
16:29Jakub Lukáš: Akcie Orange jsou stále atraktivní (video)
15:54Technická analýza: Koruna nabrala sil, teď jí ale dochází dech
15:33Reuters: Francie a Německo se dohodly na návrhu rozpočtu eurozóny
14:26Lovec slonů Buffett čeká na pořádnou trofej
12:45Analytik Martin Cakl: Tuzemští operátoři jsou nadprůměrně ziskoví. Nemusí to ale být o datech
12:10Divize HP Enterprise nenacházejí pevnou půdu pod nohama (komentář analytika)  
11:44Podnikatelská nálada v Německu klesla nejníže za čtyři roky
11:27ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:20Perly týdne: S&P 500 o 11 % výš, Tesla s kvalitou dolů a u nás děti bez doktora
11:01Dropbox rok po svém IPO investory příliš nepřesvědčil
10:39Kraft Heinz (-25 %) vyšetřuje regulátor, akcie na rekordním minimu
9:25Ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let
9:14Rozbřesk: Italská vláda v recesi těžko splní rozpočtové cíle
9:01ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data