Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Skutečný problém s volným obchodem

Project Syndicate: Skutečný problém s volným obchodem

13.9.2018 6:08

Pro většinu kritiků globalizace je obchod ničema zodpovědný za prohlubující se nerovnost a sílící ekonomickou nejistotu pracujících. Právě z takového uvažování pramení podpora eskalujícím clům amerického prezidenta Donalda Trumpa. Proč má potom toto poselství ohlas daleko za hranicemi Spojených států, ba dokonce vyspělých ekonomik, a přijímají jej dělníci mnoha rozvojových zemí, kteří jsou obvykle líčeni jako ti, jimž globalizace svědčí nejvíc?

Volný obchod není celosvětově jediným (a ani primárním) zdrojem světové nerovnosti a nejistoty. Jedním trvalým problémem, který kupodivu vyvolává mnohem méně všeobecného povyku, je skutečnost, že světovému hospodářství nadále vévodí finančnictví, což vytváří značnou nestabilitu a kumuluje rizika podobná těm, která vedla ke globální finanční krizi roku 2008.

Navíc se některé země dál drží fiskální střídmosti, místo toho, aby si upevňovaly rozpočty například zaváděním daňových kliček a úniků ve velkém, k čemuž se uchylují velké firmy i movití jednotlivci. Vyvíjí se a zavádí inovace šetřící pracovní síly, což u některých skupin pracujících vytváří „technologickou nezaměstnanost“.

Někteří tvrdí, že se volný obchod démonizuje jednoduše proto, že lidé nechápou, co je v jejich nejlepším zájmu. Takové tvrzení je ovšem povýšené a zjednodušující. I když je volný obchod nakonec všeobecně prospěšný, faktem zůstává, že během toho, co docházelo k uvolňování obchodu, se nerovnost zhoršovala.

Monopolizace v rámci volného obchodu

Podstatnou příčinou toho je, že stávající globální pravidla umožňují hrstce velkých firem ukořistit si čím dál větší podíl přidané hodnoty z obchodu. Zejména šíření globálních hodnotových řetězců mocným nadnárodním firmám umožnilo mít kontrolu nad designem, výrobou a distribucí obchodovaného zboží a služeb, třebaže se různé segmenty outsourcují na menší firmy daleko od konečného trhu.

Tyto firmy často těží z monopolů duševního vlastnictví, které jsou dále upevněny dohodami o volném obchodu sestavenými tak, aby posilovaly moc korporací. Umožňují jim pobírat obrovské ekonomické renty, zejména ve fázi před výrobou (včetně designu) a po výrobě (marketing a branding), kde vzniká nejvyšší přidaná hodnota a zisk.

Čím dál silnější konkurence ve fázi výroby mezitím stlačuje ceny dolů, takže samotní výrobci, ať už zaměstnavatelé i zaměstnanci, dostávají čím dál mizivější díl hodnotového koláče. Výsledkem tohoto systému je, že řada rozvojových zemí, jimž měla globalizace hodnotových řetězců prospět, zůstala odkázána na činnosti s nízkou produktivitou, které přinášejí jen omezenou hospodářskou hodnotu a nepodporují ani širší technickou modernizaci.

Zapojení do obchodu, ale ne do zisků


Zpráva o obchodu a rozvoji 2018 Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) zachycuje, jak přední firmy trvale zvyšují svůj podíl na celkovém vývozu a dnes už dominují globálnímu obchodu. Paradoxní je, že od globální finanční krize roku 2008, která zaměřila reflektory na neúměrnou tržní moc malé skupiny a obří zisky, jež plynou hornímu 1 % podle distribuce příjmů, tento trend zesiluje.

Výzkum UNCTAD rovněž ukazuje, že zapojení do globálních hodnotových řetězců ve vyspělých i rozvojových zemích koreluje s klesajícím podílem domácí přidané hodnoty z vývozu. Klesá také podíl skutečné výroby na domácí přidané hodnotě, stejně jako zbývající podíl přidané hodnoty, který si připisuje pracovní síla. Možnou příčinou tohoto trendu je, že hospodářská integrace zemí s početným obyvatelstvem, například Číny a Indie, drasticky rozšířila globální nabídku pracovních sil, a tím zvýšila vyjednávací sílu kapitálu oproti pracovní síle.

Jedinou významnou výjimku z těchto trendů tvoří Čína, která si naprojektovala průmyslové politiky zaměřené na zvyšování podílu domácí přidané hodnoty a na zlepšení pracovních podmínek. Ironií je, že právě ta opatření, která pomohla kompenzovat některé z negativních dopadů volného obchodu, Trump odsoudil ve své snaze zavést opatření, která toho pro ochranu zaměstnanců moc neudělala.

Důsledky kumulace moci

Důsledky toho, že se hrstce globálních korporací umožňuje držet tak ohromnou tržní moc, jdou ale ještě dál. Jedna věc je, že země s takto koncentrovanou ekonomickou mocnosti ztěžují zemím se industrializovat, protože místní společnosti nemohou se zavedenými nadnárodními korporacemi soupeřit. Další věc je, že rozvojovým zemím znemožňuje plně využít výhod stoupajících komoditních cen, přestože před poklesy cen je nechrání nic. Schopnost velkých korporací srazit ceny přírodních zdrojů rovněž pobízí k nadměrné těžbě, znečišťování a ničení životního prostředí – což jsou dopady, jež pokrytecky označují za „cenu za rozvoj“.

Trpí i spotřebitelé. Ano, velké nadnárodní společnosti dokážou nabízet nízké ceny. Jejich ohromná tržní síla jim ale spotřebitele vydává ve všech oblastech na milost, od výroby přes finanční služby, až po digitální technologie.

Čím víc moci tyto společnosti mají, tím víc si jí dokážou přisvojit, neboť svého vlivu využívají k formování regulatorních soustav, hospodářských politik, a dokonce daňových režimů. Výsledkem je oslabování státu, který slouží zájmům několika, místo aby chránil široké vrstvy. Ti, kdo tvrdí, že tento problém dokáže dostatečně řešit přerozdělování, se musí vypořádat s faktem, že „poražení“ ve světě volného obchodu dostali zatím nanejvýš malou kompenzaci.

Kritici globalizace mají pravdu, že volný obchod vytvořil podstatné nerovnováhy. Obchodní válka je ale úplně mimo. Problém není v tom, že volný obchod vyústil v příliš silné globální konkurenční soupeření, ale spíš v tom, že několika málo společnostem umožňuje zachovávat si úplný či téměř úplný monopol. To vyvolalo obrovské nerovnováhy, do očí bijící dobývání renty a kořistnické chování. Přínosy obchodu porostou a budou se spravedlivě sdílet, jen pokud se vypořádáme s těmito trendy.

Autorka: Džajátí Ghóšová je profesorkou ekonomie na Univerzitě Džaváharlála Néhrúa v Novém Dillí a členkou Nezávislé komise pro reformu mezinárodního zdanění firem.

Copyright: Project Syndicate, 2018.
www.project-syndicate.org


 

Čtěte více:

Nastává velký obrat na výrobní straně globální ekonomiky
5.9.2018 10:44
Francouzská banka Natixis tvrdí, že skončilo dlouhé období segmentace ...
Obchodní schodek USA v červenci vzrostl, dovoz byl rekordní
5.9.2018 15:40
Obchodní deficit Spojených států se v červenci vyšplhal na pětiměsíční...
Čína má připravena odvetná opatření proti novým americkým clům
6.9.2018 15:27
Čína má připravena odvetná opatření, pokud se americký prezident Donal...
Nenáviděný dolar navzdory vší logice dál upevňuje svou dominanci ve světové ekonomice
10.9.2018 17:49
Známý ekonom J. D. Sachs na stránkách Project Syndicate tvrdí, že Amer...

Váš názor
  • Cítím to podobně,
    13.9.2018 7:11

    jako autor výše uvedeného článku. A k čemu to vše vede v ČR ve spojení s lokajským chováním některých našich politiků, ukazuje včerejší pořad TV Barrandov - Kauzy Jaromíra Soukupa. Doporučuji shlédnout všem, jímž leží osud naší země na srdci. https://www.barrandov.tv/video/135802-kauzy-jaromira-soukupa-12-9-2018
    medvedvsechnosned
Aktuální komentáře
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá
8:58Evropské burzy po čínské rally mohou začít den opatrně v plusu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data