Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Letní investice s 23% ziskem?

Letní investice s 23% ziskem?

11.07.2019 17:27

Pokud se podíváme na aktuální cílové ceny analytiků, tak zjistíme, že mezi tituly s největším potenciálem k růstu by měla patřit i společnost Royal Caribbean Cruises (viz i „Akcie s největším ziskovým potenciálem pro následujících 12 měsíců“). Podívejme se na tuto výletní letní akcii detailněji.

RCC by měla mít podle následující tabulky našlápnuto k 23% cenovým ziskům a je na tom v tomto ohledu podobně jako Morgan Stanley či GM. Takové číslo založené na průměru cílových cen analytiků je asi dobré brát s rezervou, ale na druhou stranu podobný optimismus může stát za detailnější prozkoumání.

0

Morningstar poukazuje u této akcie aktuálně na to, že americká vláda na počátku června omezila možnosti cestovat na Kubu, což se dotklo a dotkne i plaveb RCC a jejích zisků. Klienti totiž buď cesty ruší, nebo dostávají výraznou slevu pro alternativní cesty. Z dlouhodobého hlediska Morningstar hovoří o tom, že (i) v tomto segmentu trhu panuje oligopol (RCC se tu pohybuje spolu společnostmi Carnival a Norwegian). A hovoří i o (ii) „racionální konkurenci“ a rozumném cenovém chování. Což zvídavého čtenáře a investora možná vybízí k úvahám o tom, co tato racionalita ve skutečnosti znamená: Jde o to, že firmy si nejdou po krku natolik, že by ničily hodnotu a nepokrývaly svůj náklad kapitálu? Nebo jsou tak „racionální“ že efektivně působí jako monopol s tím, že na něj „objemem produkce“ i cenami doplácí zákazník.

Hledání odpovědi by samozřejmě bylo na obsáhlou analýzu, ale přece jen se podívejme na návratnosti kapitálu RCC. Ta za posledních pět let dosáhla v průměru asi 8 %, návratnost vlastního jmění asi 12 %. Jsou to sice čísla, která se určitě nachází nad požadovanými návratnostmi vlastního jmění a celkového kapitálu. Nicméně tato tradiční ROE a ROIC v sobě mají kvůli účetním operacím notnou dávku šumu - lze se podívat i na můj pondělní příspěvek „Valuace akcií jsou ve skutečnosti hodně „jinak“. Ukazují na bublinu?“. Nezdá se tak, že by tu fungoval nějaký skrytý monopol vysávající rentu z po luxusních plavbách toužícího klienta.

Z hlediska možné skryté akciové hodnoty a potenciálu pro posílení titulu je rozhodující tok hotovosti a k němu nás dostává následující tabulka. Tržby firmy rostly za posledních 5 let o 3,6 %, provozní tok hotovosti dokonce o 20 % a za posledních 12 měsíců na něm firma vydělala 3,6 miliardy dolarů. Po investicích (tj. na volném toku hotovosti) jí pak zbylo 1,22 miliardy dolarů:
0
Zdroj: Morningstar

Akcie si letos připisuje asi 13 %, a to dostalo kapitalizaci na 23,3 miliard dolarů. Tuto částku by pak podle mých výpočtů ospravedlnil například růst volného toku hotovosti (z oněch 1,22 miliard dolarů) o 4,5 % ročně. To je více, než růst tržeb za posledních 5 let (3,6 %). Firma by tak při podobném vývoji tržeb dál musela zvyšovat marže, ale stačilo by už mnohem nižší tempo než v minulosti.

„Makro“ pohled pak ukazuje, že počet klientů roste ročně o více jak 2 % (viz následující tabulka), takže na dosažení onoho dlouhodobého růstu ve výši 4,5 % by stačilo ještě asi 2% zvyšování cen. Což u podobného luxusního zboží nezní přemrštěně. Trochu ale uvažuji nad tím, jak se podobný byznys rýmuje s tím, o čem jsem tu psal v „Poslední generace, která vidí tyhle lesy“.
0
Zdroj: Cruismarketwatch


 

Čtěte více:

Prý největší propadák na trhu...
04.07.2019 13:33
CNBC si dala tu práci a vytvořila dva seznamy akcií. Na prvním z nich ...
Poslední generace, která vidí tyhle lesy
05.07.2019 17:15
Na Vysočině, kde žiju, je hodně lesů. My a naše děti jsme ale podle vš...
Valuace akcií jsou ve skutečnosti hodně „jinak“. Ukazují na bublinu?
08.07.2019 17:27
Na FTAlphaville poukazují na studii investiční společnosti O’Shaughnes...
Akcie s největším ziskovým potenciálem pro následujících 12 měsíců
09.07.2019 12:33
Minulý týden jsme tu trochu přemítali nad největšími oblíbenci a naopa...
Nejvyšší sázky na propad
10.07.2019 12:24
Dnes bych rád pokračoval v duchu předchozích úvah zaměřených na (údajn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m