Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tenze ve světové ekonomice rostou, řešení je jednoduché

Tenze ve světové ekonomice rostou, řešení je jednoduché

02.09.2019 17:39

Současná zhoršující se situace v globální ekonomice je v podstatě dána tím, že na povrch vybublává mnoho dříve skrytých tenzí, skutečných i jen domnělých křivd a nerovnováh. To je samo o sobě těžké řešit, protože zatím se nezdá, že by byl brán ohled na zlaté pravidlo „kdo jsi bez viny“. A „řešení chaosem“ asi fungovat nebude.

Ekonomický výhled se ve velké části globálního hospodářství v posledních týdnech značně zhoršil. Podle řady ekonomů roste pravděpodobnost recese, dolů se posouvají střední scénáře očekávaného vývoje. V následující tabulce jsou například shrnuty projekce Danske Bank a jejich srovnání se současným konsenzem. Podle něj by světová ekonomika měla letos i v následujících dvou letech stále růst 3+ % tempem, podle DB by měla postupně zrychlovat na 3,3 % růst v roce 2021.

Ani konsenzus, ani banka nepředpokládají recesi v UK, Spojené státy by měly mířit k méně než 2 % růstu v roce 2021, eurozóna se bude potácet mírně nad 1 % růstem, Japonsko pod touto hranicí. Čína by se mohla držet na úrovni 6 %. V celku to vlastně i přes korekci očekávaných růstů nevypadá stále zase tak zle, ale směr změn není povzbudivý.

0

Za příčinu zhoršování výhledu je z valné části považována situace v oblasti mezinárodního obchodu. Či přesněji řečeno (i) snaha Spojených států napravit to, co jejich pan prezident nazývá křivdami působenými zbytkem světa na jejich zemi a (ii) následné „odvetné reakce“ a reakce na odvetné reakce. Nebude to poprvé, co zde napíšu, že situace tu není určitě černobílá. A nejlepší by bylo, kdyby si Spojené státy, Evropa, Čína popřípadě další zúčastnění před ukazováním prstem a házením kameny zametli před vlastním prahem a provedli nějakou tu sebereflexi. Pak by se všechny obchodní (a další) spory řešily mnohem jednodušeji. Nastalo by například následující:

Čína uznává, že doposud nakládala příliš volně s duševním vlastnictvím jiných zemí a oznamuje, že to hodlá od základu změnit. Spojené státy si uvědomují, že za jejich obchodní deficity nemohou jiní, ale zejména jejich občané, kteří příliš málo spoří a příliš mnoho utrácí. A podle toho nastaví svou politiku. Němci zase přestávají zbytku světa doporučovat, aby spořil a vyvážel jako oni. Protože si uvědomují, že pokud by se tak stalo, muselo by Německo začít více utrácet, méně spořit, více dovážet a méně vyvážet - nyní spoří díky tomu, že si zbytek světa od něj půjčuje na dovoz jeho zboží. A třeba jedna malá země uprostřed Evropy by si díky mohutné vlně sebereflexe nahrazující ukazování prstem konečně vyjasnila, za co si může ona sama. A kam chce kráčet, kam patřit a jakou roli tam chce hrát. To na globální dění moc velký význam nemá, ale je dobré to zmínit, abychom nepropadli oblíbenému pocitu ublížených, že nedokonalí jsou jen ti velcí a mocní.

Výše uvedené je v tuto chvíli spíše fikce, kterou se ale snažím poukázat na to, kde a jak hluboko jsou kořeny současných globálních sporů a tenzí – nejsou na materiální, ale na myšlenkové, dogmatické úrovni. Nechci se také přidat k dlouhé řadě zkázopravců, kteří neustále varují před další krizí. Naopak, již dlouhé roky tu poukazuji na to, že světová ekonomika a řada jejích částí na tom není zdaleka tak zle, jak nám mnozí neustále tvrdí. Jde spíše o úvahu, která ukazuje, jak blízko/daleko jsme nějakému skutečně pevnému řešení.

Albert Einstein se zmiňoval v tom smyslu, že žádný vážný problém nejde vyřešit na té úrovni, na které vznikl. Jinak řečeno, je třeba jít o úroveň výše (nebo o několik úrovní). V době, kdy světem létají „kameny“ vzájemného obviňování a útoků, je bezesporu dost vysokou úrovní ono „kdo jsi bez hříchu první hoď kamenem“. Takže závěr je vlastně velmi pozitivní: Řešení tu je a vlastně velmi jednoduché.

Pokojný nový týden.


Čtěte více:

Putin nařídil zlepšit hospodářský růst a příjmy populace
27.08.2019 8:29
Ruský prezident Vladimir Putin na včerejší poradě o ekonomických otázk...
Německá ekonomika klesla o 0,1 procenta, potvrdili statistici
27.08.2019 10:04
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve druhém čtvrtletí klesl o 0,1 pro...
Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu české ekonomiky pro tento i příští rok
27.08.2019 16:41
Ministerstvo financí zhoršilo proti červencové prognóze odhad růstu ek...
Růst ekonomiky USA ve čtvrtletí zpomalil na dvě procenta
29.08.2019 15:04
Tempo růstu ekonomiky Spojených států v letošním druhém čtvrtletí zpom...
Ekonom Petr Dufek: Česká ekonomika si stále drží tempo
30.08.2019 9:50
Česká ekonomika si i ve druhém čtvrtletí udržela velmi solidní tempo r...

Váš názor
 •  
  04.09.2019 12:06

  Nějak nerozumím, co je tím jednoduchým, ale reálným řešením. Česká (čísnká) sebereflexe zcela jistě reálná není.
  Pracovitý Prosecký
 • The hell with China
  02.09.2019 18:37

  Řešení je opravdu jednoduché a spočívá ve starém dobrém principu neobchodovat s darebáky, komunisty a totalitními režimy. Obchod s Čínou tvoří 0,5% HDP USA a kdyby přestal úplně, nestalo by se ale vůbec nic. Nejen, že hadry a boty z Číny se lehce dovezou odjinud, ale jejich výroba se stejně vrací zpět do plně automatizovaných továren v US. Takže ať se celá Čína klidně jde vycpat.
  Dannn
  • Re: 'The hell with China'
   03.09.2019 9:42

   Starý dobrý princip? Můžeš uvést, kdy byl těmi ctnostným kapitalistickými pluralistními režimy kde aplikován v praxi? ... Jinak si nejdřív vylepši angličtinu, pokud se tu chceš předvádět.
   Kalka.
Aktuální komentáře
24.02.2020
22:06Černé pondělí na Wall Street
17:54Dopadající světlo
16:55Strach z viru nemizí. Po evropských akciích se hroutí Amerika, koruna slábne
15:49Buffett: Pokles akcií je pro nás fajn
15:04BBC: Čínské firmy trápí nedostatek peněz na mzdy a platby faktur
14:39Franklin Templeton: Úplné ekonomické důsledky koronaviru stále neznámé
13:43Ropa kvůli obavám z dopadů koronaviru na poptávku prudce zlevňuje
13:03Týdenní výhled: Dopady viru na akcie a další čísla z průmyslu  
12:14Investiční tip Adidas: Optimistický výhled a sázka na růst trhu  
11:25Piráti žádají americké politiky a akcionáře CETV o prošetření rizik prodeje mediání skupiny do rukou PPF Petra Kellnera
11:11Únorová podnikatelská nálada v Německu: Nečekané zlepšení, virus se ale ještě plně nepromítl
10:35Ceny v průmyslu stouply v lednu meziměsíčně nejrychleji za 9 let
10:30ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:00Evropské trhy propadají ve strachu z šíření koronaviru
9:13Rozbřesk: Šíření koronaviru v Evropě vrací na trhy strach
9:11Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá (komentář analytika)
8:49Evropa chce prosadit rychlé zavedení globální digitální daně
8:45Evropské trhy zřejmě v úvodu výrazně klesnou. Koronavirus se šíří v Itálii i ve světě  
8:44UBS: Finanční trhy podceňují rizika spojená s koronavirem
8:30Skupina G20 je připravena řešit ekonomické dopady koronaviru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board