ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Základní sazba, kterou je dvoutýdenní repo sazba zůstává na 2 %, diskontní sazba na 1 % a lombardní sazba na 3 %, uvedla ČNB v dnešním sdělení. Rozhodnutí se na trzích očekávalo. Žádný z analytiků oslovených v průzkumu Reuters současně nečeká změnu nastavení hlavní sazby nejméně do druhého kvartálu příštího roku.
Pro ponechání úrokových sazeb beze změny dnes hlasovalo pět členů bankovní rady ČNB. Dva členové byli pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu, uvedl guvernér centrální banky Jiří Rusnok. "Chtěl bych ale zdůraznit, že ta debata je jednoznačně o tom, zda zvýšit nebo zachovat sazby. Žádná jiná alternativa nebyla. A řekl bych, že se to postupně posouvá k tomu trendu zvýšit," uvedl guvernér.
Nejistoty týkající se zahraničního vývoje se podle centrální banky mírně snížily. Ta také pozoruje znatelnější přenos předchozího zpomalení růstu zahraniční poptávky do domácí ekonomiky. Podle Rusnoka ale není v urgentní situaci, která by centrální bankéře nutila nyní sazby zvýšit a později snížit. Pokud se potvrdí současné trendy a neprojeví se silné antiinflační trendy v domácí ekonomice, pak pravděpodobnost zvýšení sazeb narůstá. Ke změně úrokových sazeb podle něj může dojít na kterémkoli zasedání bankovní rady v příštím roce.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení. ČNB je naposledy zvedla letos v květnu, poosmé od ukončení kurzového závazku v roce 2017.
Bankovní rada měla dnes před sebou relativně dost argumentů, proč sazby neměnit. Tuzemská inflace překvapila vyšším růstem zejména kvůli potravinám, ty by ale mohly v nejbližších měsících opět zlevnit. Jádrová inflace, která je pro ČNB rozhodující, navíc dál pozvolna klesá. Viditelně začíná klesat mzdová dynamika, která je klíčovým motorem domácích inflačních tlaků. A překvapivě ve třetím kvartále zvolnila i spotřeba domácností. Koruna je po dlouhé době navíc silnější než prognóza ČNB (o necelé procento), a sama tak odvádí část proti-inflačního boje. Na český průmysl víc a víc doléhá průmyslová recese z Německa. A současně v sousedním Německu je konec roku ještě ve znamení hledání průmyslového dna, shrnuli argumenty pro stablitu sazeb ekonomové ČSOB a Patria Finance.
Pro růst sazeb naopak podle nich hovořil pokles geopolitického napětí díky uzavření první fáze obchodní dohody mezi EU a USA a díky vítězství konzervativců v britských volbách. Toto minimálně pro nejbližší měsíce vyloučilo ze hry chaotický brexit bez jakékoliv obchodní dohody.
Česká koruna ztrácí na páru s eurem již od rána a rozhodnutí ČNB ji výrazněji nerozkolísalo. Kurz je kolem 25,491 za euro.
Vývoj kurzu koruny k euru (EURCZK) online:

Zdroje: ČNB, Patria.cz, Reuters, ČTK