Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují

Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují

26.02.2021 15:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Centrální banky po celém světě mluví jedním hlasem: Omezovat tištění peněz v brzké době neplánujeme, natož zvyšování úrokových sazeb. Trhy ale jako by jim to nevěřily, konstatuje v analýze agentura Reuters.

Výnosy amerických desetiletých dluhopisů vyrostly ve středu na roční maxima nad 1,4 % a ve čtvrtek se vyhouply dokonce na 1,6 %, přičemž nárůst byl největší za 11 měsíců. Nahoru to táhne i výpůjční náklady států v Evropě nebo Japonsku.

Úvahou v pozadí je teze, že navýšení rozpočtových výdajů v USA a otevírání ekonomik s proočkovaným obyvatelstvem přidá polínka do ohně globální inflace. Centrální banky by tak byly nuceny přistoupit k tomu, čemu se ve finančním slangu říká “taper”, tedy omezování stimulů dříve, než jak se nyní zhruba odhaduje.

Optimističtější prognóza doopravdy může vyšší výnosy opodstatnit. Co ale začalo trhy děsit, je náhlý vzestup reálných výnosů (v grafu níže příklad reálných a nominálních výnosů německého Bundu). Tato změna by mohla utáhnout finanční podmínky, odsát hotovost z akciových trhů a podkopat ekonomickou rekonvalescenci.

Powell výnosy reflace dluhopisy

Něco takového znervózňuje i tvůrce měnové politiky. Řada z nich, od Jeromea Powella z Fedu, nejmocnějšího centrálního bankéře na světě, po novozélandského guvernéra Adriana Orra, vystoupila tento týden s ujištěním, že měnová politika zůstane po nějakou dobu uvolněná. Jenomže po letech tohoto ujišťování to vypadá, jako by házeli hrách na stěnu.

Powell ve středu před americkými kongresmany prohlásil, že může trvat přes tři roky, než se naplní inflační cíl americké centrální banky. Výnosy ale srazil jenom o pár bazických bodů.

dluhopisy výnosy Powell

Podle ING Bank trhy v cenách počítají s „rostoucí měrou přesvědčení“ o konci extrémně uvolněných měnově politických opatření. „Tržní důvěra v sílu amerického oživování je tak silná a rozšířená, že loďka o utahování už vyplula,“ napsali experti z této banky. K „taperingu“ podle nich dojde do konce letošního roku, tedy dříve než počátkem roku 2022, jak předvídají průzkumy Fedu. „Očekáváme, že konsensus konverguje k tomuto stanovisku,“ dodali také.

Peněžní trhy ukazují, že investoři počítají se zvýšením sazeb Fedem v příštím roce; někteří sázejí na ještě dřívější krok. Futures na eurodolar naznačují zhruba 64% pravděpodobnost zvýšení o 25 bazických bodů do konce roku 2022. Před týdnem byla tato šance na 52 %.

Pokud se cestování, jídlo venku a nakupování v příštích měsících rozběhnou naplno, mohlo by to globálně odpoutat naspořené biliony dolarů. Jenom v USA se osobní úspory v prosinci vyšplhaly na 2,38 bilionu USD při sezónně očištěném ročním tempu, což je více než kdy před tím před pandemií:

USA úspory reflace

„Trhy slyší centrální bankéře říkat ´Trhy, zastavte to, zacházíte už moc daleko´, ale obávají se, že centrální banky by si to mohly rozmyslet, až se objeví nová data,“ tvrdí April LaRusse, šéfka odborníků na investování do pevných výnosů v Insight Investment.

Jinde to nevypadá jinak.

Orr na Novém Zélandu poukázal na možná rizika pro pokles ekonomiky, to však kontrastuje s povzbudivým obrázkem, který kreslí nová data. Výnosy Orrovy komentáři setřásly a vyšvihly se na 11měsíční maxima. Mnohem důležitější však je, že nástroje nazývané OIS, které obchodníkům umožňují zamknout budoucí úrokové sazby, začaly zohledňovat maličkou možnost zvýšení sazeb na konci letošního roku.

Roční forwardové inflační swapy – což jsou v podstatě ukazatele budoucí inflace – rostou podle banky BNY Mellon od Kanady po Austrálii
Samozřejmě tu je možnost, že sliby ponechat měnovou politiku extrémně uvolněnou tváří v tvář zotavujícímu se hospodářskému růstu povzbudí inflační očekávání ještě více. Mohly by tedy trhy nutit centrální banky do akce?

Fed má v tomto ohledu před sebou menší dilema.

Třeba pro japonskou centrální banku může jít o otázku kredibility. Ta si ustavila za cíl držet dluhopisové výnosy kolem 0 %, desetileté výnosy jsou ale při 0,17 % nejvýše od ledna 2016. Také ECB bude ve snaze bojovat s rostoucími výnosy možná muset navýšit nákupy dluhu, které provádí v rámci svého nouzového programu nákupů aktiv. Isabel Schnabel z ECB dnes podotkla, že ECB možná bude muset navýšit podporu, pokud výnosy uškodí růstu. A centrální banka Austrálie The Reserve Bank of Australia se dnes vložila do akce proti rostoucím výnosům s neplánovanými nákupy dluhu přesahujícími 2 miliardy USD

„Postoj Fedu je takový, že pokud se trhy domnívají, že růst je silnější, než si myslíme my, pak to je v pořádku, pomůže to růstu a inflačním očekáváním. Takže Fed s trhem bojovat nebude – jenom mu nevěří,“ říká Jacob Nell, šéf sekce evropské ekonomiky v Morgan Stanley.

Zdroj: Reuters

 
 

Čtěte více:

Rizikem akciové rally mohou být sázky na růst inflace
09.02.2021 12:58
Poprvé po dlouhé době se na Wall Street debatuje o tom, kdy by mohly a...
Michele z JPMorgan: Zapomeňte na bubliny a svezte se na rally
18.02.2021 12:46
Bob Michele má špatnou zprávu pro všechny na Wall Street i mimo ni, kt...
Týdenní výhled: Reflační téma se upevňuje, pozornost dál míří na komodity
22.02.2021 12:27
Do dění na finančních trzích mohou v následujících dnech promlouvat fi...
Gates: Pokud nejste nejbohatší na světě, nekupujte bitcoiny
25.02.2021 15:42
Po nárůstu o více než 400 % za poslední rok se bitcoin stává čím dál m...
Ekonomika USA rostla koncem roku mírně rychleji, než se čekalo
25.02.2021 15:19
Ekonomika Spojených států rostla koncem loňského roku o něco rychleji,...
Výnosy strmě stoupají a roste tlak na akcie. Další ztráty pro korunu
25.02.2021 17:18
Dopoledne se nálada na hlavních trzích zlepšovala, po poledni je tomu ...

Váš názor
 •  
  27.02.2021 8:46

  Trhy to ale nekupují. Podle mě hloupý až směšný titulek, přeložený otrocky z anglického: markets don´t buy it. Spíš by měl znít trhy tomu nevěří, nebo na to nenaletí, čí to neberou.
  ricochet
 •  
  26.02.2021 15:47

  prostě bilí límečci z centrálních bank si myslí, že jsou nad lidi....prostě, až trh ztratí důvěru poradí si bez ohledu co kašparci si budou přát....
  abc1
Aktuální komentáře
19.04.2021
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce nezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)