Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri

Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri

12.04.2021 15:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Microsoft koupí společnost Nuance Communications, proslulou firmu na hlasovou technologii. Využije ji k tomu, aby osvobodil lékaře od psaní poznámek a umožnil jim lépe předvídat potřeby pacientů. Za jednu akcii Nuance zaplatí tento technologický gigant 56 dolarů, což představuje 23% prémii oproti páteční zavírací. Jedná se tak o největší akvizici společnosti Microsoft od LinkedIn s valuací přibližně 16 miliard dolarů. Akcie společnosti Nuance dnes v pre-marketu rostou o 19,55 %. Akcie Microsoft se v pre-marketu nijak výrazně nepohybují.

Microsoft se snaží proniknout do sektoru zdravotní péče a prodávat více cloudového softwaru nemocnicím a lékařům. Nuance, která položila základy pro Siri od Apple, se proto stane součástí podnikání společnosti Microsoft, které slouží podnikům a vládám. Na softwaru s umělou inteligencí, který by pomohl lékařům zachytit diskuze s pacienty a integrovat je do elektronických zdravotních záznamů, již se společností Nuance spolupracuje dva roky. Tyto produkty chce pak zapojit i do své chatovací aplikace Teams a podpořit tak využití pro telemedicínu. 

"Nuance je uprostřed nebývalého strategického strategického obratu posledních několika let pod vedením generálního ředitele Marka Benjamina a věříme, že pro Microsoft představuje jedinečnou výhodu v oblasti zdravotní péče. “

Pod Benjaminem zúžila Nuance své zaměření a oddělila periferní podniky jako před dvěma lety Cerence, divizi s umělou inteligencí pro automobilový průmysl. Rovněž prodala svou divizi na zobrazování firmě Kofax za 400 milionů dolarů. Místo toho se více zaměřila na partnerství s poskytovateli zdravotní péče a na největší společnosti v oblasti elektronických lékařských záznamů.

Digitalizace lékařství

Jak se software s umělou inteligencí zlepšuje při analýze jazyka a předvídání lékařských potřeb, mohou být společnosti Nuance a Microsoft schopny vyvinout technologii, která hledá určitá slova ve zdravotních záznamech, a umožní tak lékařům lépe navrhovat péči o pacienty.

"To může skutečně pomoci Microsoftu urychlit digitalizaci zdravotnictví, které zaostává za ostatními odvětvími, jako je maloobchod a bankovnictví," uvedla Anurag Rana, hlavní analytička agentury Bloomberg Intelligence. "Největší krátkodobá výhoda, kterou vidím, je v oblasti telemedicíny, kde se produkt transkripce od Nuance používá současně s Microsoft Teams.“

Nuance, mezi jejíž produkty patří i software pro rozpoznávání řeči Dragon, dosáhla za fiskální rok končící 30. září čistého příjmu ve výši 91 milionů USD z tržeb ve výši 1,48 miliardy USD, poté co měla v předchozím roce ztrátu 217 milionů USD.

Microsoft se také stále více zaměřuje na zdravotnictví. V květnu představil tento výrobce softwaru balíček cloudového softwaru specifického pro toto odvětví, najal vedoucí pracovníky s lékařskými zkušenostmi a zapojil strojové učení a nástroje umělé inteligence do oblastí jako jsou klinické studie. A shodou okolností se jedna z kanceláří Microsoftu v Bostonu nachází hned vedle sídla společnosti Nuance.

Aktivní gigant

Microsoft je v oblasti fúzí a akvizic stále aktivní. Minulý měsíc Bloomberg News oznámil, že tento softwarový gigant jednal o koupi společnosti Discord, chatovací komunity pro videohry, za více než 10 miliard dolarů. A letos už si koupil výrobce videoher Zenimax Media za 7,5 miliardy dolarů. Podle údajů Bloombergu je nákup společnosti Nuance druhou největší akvizicí Microsoftu po nákupu LinkedIn v roce 2016 v hodnotě vlastního kapitálu více než 26 miliard dolarů.

Microsoft vstoupil do oblasti umělé inteligence před desítkami let skrze své výzkumné projekty a brzkou snahu jeho spoluzakladatele Billa Gatese najít způsob, jak lidem usnadnit mluvení do počítačů pomocí obyčejné angličtiny. Nákup Nuance tak doplní úsilí z posledních let, kdy Microsoft přiřadil tisícům zaměstnancům pracovat na umělé inteligenci a přišel s nástroji, které mohou zákazníci používat k vytváření aplikací, které jim rozumějí, překládají řeč, rozpoznávají obrázky a detekují anomálie. Společnost považuje umělou inteligenci za klíčovou hnací sílu budoucích prodejů cloudových služeb.

Nakonec tato akvizice může Microsoft podpořit proti tvrdé konkurenci v oblasti umělé inteligence. Do této oblasti také výrazně investují jeho konkurenti jako je Google z Alphabetu a Amazon.com.

Zdroj: Bloomberg, CNBC

 
 
 

Čtěte více:

Čísla jako víno: Microsoft těží z růstu cloudu a konzole Xbox
27.01.2021 11:05
„Čísla jako víno“, jinak se tato sada kvartálních výsledků asi nedá na...
Zdroje: Microsoft chce za deset miliard USD koupit firmu Discord
23.03.2021 16:25
Americký softwarový gigant Microsoft jedná o převzetí komunikační plat...

Váš názor
  • Ach jo
    12.04.2021 21:12

    Májkrosoft zničí další firmu.
    Ullsperger
Aktuální komentáře
14.07.2024
16:01Fidelity International: Dluh bude po volebním překvapení pro Francii problémem
9:03Víkendář: Yardeni míní, že trhy se přestávají obávat ekonomického zpomalení a potenciál umělé inteligence je reálný
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data