Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: ESG vynáší, pozor na greenwashing

Víkendář: ESG vynáší, pozor na greenwashing

24.01.2021 9:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Někteří investoři mají stále obavy z toho, že pokud budou investovat na základě takzvaného ESG, budou se muset vzdát části zisků, protože tato strategie se nevyrovná jiným. Pro Bloomberg Markets to uvedl Michael Au, který stojí v čele společnosti District Capital. Podle jeho slov ale právě ESG firmy a akcie přinášejí lepší návratnost než celý trh. Jaké jsou jeho tipy na letošní rok a pohled na tento segment trhu?


 

ESG investice by měly splňovat příslušná kritéria z oblasti environmentální, společenské a korporátní – jsou považovány za investice, které se k těmto oblastem staví zodpovědně. I District Capital se podle slov jejího šéfa staví odmítavě k investicím, které drancují přírodu nebo souvisí s vykořisťováním. Naopak se zaměřuje zejména na zelené energie a udržitelný způsob hospodaření v oblasti potravinářství. Velkými tématy pak je nová americká vláda a také snaha Číny o omezení emisí z průmyslové výroby. K tomu se přidává vliv mladší generace investorů, která je mnohem vnímavější k ESG tématům.

Au investoval například do společnosti, která se zaměřuje na zvýšení sladkosti cukru. Podle jeho názoru totiž velké množství cukru negativně ovlivňuje zdraví lidí, a zejména dětí a jednou z cest, jak snížit množství jeho konzumace, je zvýšit jeho sladkost. Další firmou v portfoliu District Capital je H2Pro, která se zaměřuje na používání a výrobu vodíku jako paliva. Ten by měl být díky technologiím této společnosti dostupný pro městskou dopravu během 5 – 10 let. Což, jak podotýká Bloomberg Markets, by ráda dokázala celá řada firem.


 

Investor hovořil i o takzvaném „greenwashing“, tedy snaze některých firem prezentovat se jako zodpovědné na poli environmentálním, společenském i korporátním, ovšem s tím, že realita leží někde jinde. Au tvrdí, že jeho společnost hledí zejména na to, zda proklamace firem odpovídají tomu, jaká je jejich dlouhodobá strategie a zda tato strategie skutečně souzní se zásadami ESG. Na otázku, které ze tří písmen ESG je pro District Capital nejdůležitější, Au odpověděl, že E, tedy faktor environmentální, a důvodem je to, že „nemáme planetu B“. Nicméně ani SG nemůže být podle investora ignorováno.

Následující graf ukazuje, že vývoj indexu firem, jejichž podnikání souvisí s čistými energiemi, minulý rok jednoznačně předčil posílení celého akciového trhu:
graf 2
Zdroj: Youtube

O ESG investicích hovořil i ředitel investiční společnosti Nuveen Jose Minaya. Poukázal na to, že do tohoto segmentu trhu proudí stále více peněz, samotné zodpovědné investování ale může mít více forem. Může například začínat u firem z indexů zaměřených na ESG společnosti s tím, že z nich je následně vybírána skupina akcií, které by podle investora měly mít vyšší návratnost. Nuveen se ale podle jejího ředitele zaměřuje na ukazatele zodpovědnosti i u běžných firem – u developerů například na to, jak tepelně úsporné jsou domy, které staví. Tato úspora by se pak měla projevit na úspoře provozních nákladů či na skladbě nájemníků a na výši nájmů. U zemědělských firem zase Nuveen sleduje například efektivitu hospodaření s vodou.

Zdroj: Youtube, Bloomberg Markets, CNBC


Čtěte více:

Fidelity: Udržitelné investice - posun k udržitelnému kapitalismu
16.10.2020 12:09
Podle průzkumu investiční společnosti Fidelity International urychlily...
FT: Zelené zlato, aneb udržitelnost je velký byznys pro spotřební značky
29.11.2020 16:08
Rozložitelné hadry na podlahu, dort z udržitelného palmového oleje, ku...
Fidelity: Změny na čínském akciovém trhu, akcionáři více ovlivňují řízení firem
09.12.2020 12:56
Závěry studie China Stewardship Report od společnosti Fidelity Interna...
Výhled Fidelity na rok 2021: Můžeme být optimističtí?
21.12.2020 15:53
Rok 2020 byl jiný než všechny, co pamatujeme. Bude tak sloužit jako př...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y