Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA uvažují o globálním benchmarku pro klima na Wall Street

USA uvažují o globálním benchmarku pro klima na Wall Street

22.03.2021 12:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Bidenova administrativa zvažuje, jak přimět globální finanční sektor k tomu, aby byl důsledně odpovědný za emise oxidu uhličitého a zelené investice, uvedli lidí obeznámení s touto záležitostí. Ministerstvo financí a americké regulační orgány jsou v rané fázi příprav opatření, jak zlepšit zveřejňování dopadů společností na životní prostředí, tvrdí tito lidé.

Tyto kroky mají za cíl řešit ESG metriky týkající se dopadu na životní prostředí, společnost a firemní řízení a také únik uhlíku, kdy se znečišťovatelé stěhují do regionů s méně omezujícími pravidly, uvedli lidé. Část tohoto úsilí má zahrnovat doporučení vypracovaná americkou Komisí pro cenné papíry a burzu (SEC), aby společnosti zveřejňovaly svůj dopad na životní prostředí.

Záměrem je zvýšit poptávku po aktivech, která bojují proti změně klimatu, a zároveň zabránit společnostem v uplatňování tzv. greenwashingu, neboli zveličování významu snižování emisí a úsilí o udržitelnost, uvedli lidé.

Pro vytvoření souboru pravidel pro zelené financování již několik sektorových iniciativ existuje. Odborníci však varují, že bez silného dohledu by se toto odvětví mohlo uchýlit k volnějším standardům, které firmám umožňují podporovat uhlíkově intenzivní aktivity a zároveň využívat levnou kompenzaci k prohlašování, že ke zpomalení globálního oteplování dělají, co je potřeba.

Vláda USA se již podle e-mailového prohlášení ministerstva zahraničí těší na výměnu názorů s Evropskou unií ohledně plánu úpravy uhlíkových hranic, který má být zveřejněn v červnu. Práce Bidenovy administrativy v oblasti změny klimatu spolu s globálními partnery „budou zahrnovat hledání a vývoj tržních a regulačních přístupů k řešení emisí skleníkových plynů v globálním obchodním systému,“ uvedlo ministerstvo zahraničí. "Podle potřeby a v souladu s domácími přístupy ke snižování emisí skleníkových plynů v USA to zahrnuje možné úpravy uhlíkových hranic."

Mluvčí ministerstva financí to odmítl komentovat. Mluvčí SEC v pondělí oznámil, že bude požadovat veřejné komentáře k možným změnám ve zveřejňování klimatického dopadu, včetně toho, zda by měla stanovit různé standardy pro různá odvětví a zda by měli mít investoři slovo ohledně toho, co mají konkrétní korporace zveřejňovat. Gary Gensler, Bidenův kandidát na pozici šéfa SEC, který v současné době čeká na potvrzení ze strany Senátu, bude za provedení jakýchkoli změn požadavků na zveřejňování pravděpodobně odpovědný.

Dosáhnout čistých nulových emisí se už zavázaly banky z Wall Street, jako jsou Citigroup a Goldman Sachs Group. Nejprve se zaměří na snížení emisí, než přistoupí ke kompenzacím na neutralizaci jakéhokoli znečištění, které stále bude přetrvávat. To obvykle vyžaduje nákladné strukturální změny.

Prezident Joe Biden prosazuje, aby USA v oblasti klimatu přijaly agresivnější opatření. Očekává se, že příští měsíc oznámí cíl snížit znečištění do roku 2030 v souladu s úsilím udržet průměrný růst globální teploty o méně než 1,5 stupně Celsia z předindustriálních úrovní, uvedli dva lidé obeznámení s touto záležitostí.

To je nejambicióznější cíl Pařížské dohody. Vláda USA svolává na 22. dubna summit s předními světovými producenty uhlíku s nadějí, že bude moci ambicióznějších závazků ke snížení emisí a klimatických finančních závazků dosáhnout.

Od svého nástupu do funkce se Biden snažil přesvědčit další světové vůdce, že USA jsou zpět na cestě v globálním boji proti změně klimatu poté, co se za prezidenta Donalda Trumpa z tohoto úsilí stáhly. Klíčovou součástí mezinárodního jednání o klimatu naplánovaného na listopad ve skotském Glasgow budou diskuse o definicích zeleného financování.

Rámec zeleného financování Bidenovy administrativy by měl začít mít obrysy do června, kdy se mají v jihozápadní Anglii setkat vedoucí představitelé skupiny G7. Vláda britského premiéra Borise Johnsona také požaduje, aby byl na pořadu jednání únik uhlíku.

"Navyšovat ambicí, když jedeme do Glasgow, je naprosto zásadní," řekl na začátku tohoto měsíce na CERAWeek IHS Markit americký zvláštní prezidentský vyslanec pro klima John Kerry. V Glasgow „se setkáme s národy, které se sešly v Paříži, aby udržely teplotu Země pod růstem o 1,5 stupně Celsia,“ řekl Kerry. "Naší nadějí je, že tím, že budeme tohoto 1,5 stupně v příštích 10 letech udržovat při životě, položíme základy pro vzrušující přechod k čisté energii."

USA a Evropa mohou mít stejný soubor pravidel, která určují, co se považuje za zelenou investici, řekl tento měsíc francouzský ministr financí Bruno Le Maire Kerry v Paříži. V dubnu má EU má navrhnout regulaci taxonomie.

Americká ministryně financí Janet Yellen uvedla, že v rámci ministerstva financí vytvoří „klimatický hub“, který bude odpovídat Bidenovu „celostátnímu“ přístupu ke změně klimatu. Na tento hub bude dohlížet hlavní poradce, u kterého se očekává, že bude podřízen přímo Yellenové. Kdo bude tímto klimatickým „carem“ ministerstva financí nebylo oznámeno. Sarah Bloom Raskin, bývalá úřednice Fedu, která sloužila v ministerstvu financí za Obamovy vlády, o tomto postu uvažovala, informovala minulý měsíc agentura Bloomberg News.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Výhled Fidelity na rok 2021: Můžeme být optimističtí?
21.12.2020 15:53
Rok 2020 byl jiný než všechny, co pamatujeme. Bude tak sloužit jako př...
Evropští vládní představitelé podpořili tvrdší emisní cíl
11.12.2020 9:55
Vedoucí představitelé Evropské unie souhlasili v rámci své snahy o udr...
Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě
21.01.2021 8:32
Nový prezident USA Joe Biden nařídil jen několik hodin po vstupu do fu...
Biden spustil tažení proti změně klimatu, nelze podle něj čekat
28.01.2021 8:46
Americký prezident Joe Biden podpisem exekutivních příkazů zahájil rea...
Bloomberg: Jste hluší ke změně klimatu? Asi vám to srazí rating
18.03.2021 15:37
Na stovky miliard dolarů mohou vlády po celém světě přijít změny klim...

Váš názor
 • Už se to zelená
  22.03.2021 17:18

  Zelení ekoteroristé dostali zelenou i v USA.
  Ullsperger
  • Re: Už se to zelená
   22.03.2021 19:04

   Heslem je klimatická změna a zdánlivě to vypadá nevinně. Osa MF - regulační orgány - komise pro CP - Wall Street - země G7 - z toho čiší brettonwoodské ambice. Obul se do toho děda, jen co je pravda. Pod zeleným pláštíkem se rodí další mírový instrument k přeskupení vlivu. /// S trochou nadsázky to vypadá, že Greenpeace se úspěšně infiltrovala do vládních a mocenských struktur na obou stranách Atlantiku.
   Mudr.c
   •  
    23.03.2021 2:03

    Kdo nejde s náma, jde proti nám... Je nové heslo na všechno! Lidi mají strach o své místo, platy, postavení a tak cancel culture vládne kontinentům. Dnes představili Demíci nový balík v hodnotě $ 3T na něco zeleného. Obávám se, že to protlačí jako se stalo před 2 týdny($1.9T, z čehož pouhé 9 % jde na pomoc lidem, zbytek je vyhozené tax payer bucks)!
    Čert
Aktuální komentáře
15.07.2024
22:01S&P 500 na historickém maximu  
17:29Dlouhodobá návratnost malých a velkých firem – tentokrát jinak?
17:02Amerika stoupá, Tesla či DJT sbírají zisky, Evropa naopak odpoledne klesla  
16:11Globální trhy po útoku na Trumpa zvyšují sázky na jeho vítězství. Dolar posiluje, výnosová křivka už je strmá
16:04Zisk švýcarského výrobce hodinek Swatch v pololetí prudce klesl
14:38Výsledky BlackRock: Aktiva pod správou dosáhla rekordních 10,6 bilionu dolarů  
14:30Reuters: OpenAI pracuje na projektu Strawberry, chce zlepšit fungování AI
14:05Obchodníci z Goldman Sachs ve druhém kvartálu nadupali zisk, divize fúzí ale přišla o pozici lídra trhu
12:37Týdenní výhled: Atentát finanční trhy nerozhází. Výsledky oznámí další banky, ale už i techy  
11:54Průmyslová výroba klesla o 0,6 % v eurozóně a o 0,8 % v EU
11:48Atentát a slabá Čína. Začátek evropského obchodování je opatrný  
11:05Airbus o čtyři procenta zlepšil výhled poptávky po letadlech na příštích 20 let
10:58Koho sledovat ohledně signálů trajektorie sazeb ECB? Lagardeová to není, vyplývá z analýzy Bloombergu
10:00Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil, zaostal za odhady analytiků
9:03Rozbřesk: Týden ve znamení pauzírující ECB. Atentát na D. Trumpa bez dopadu na trh
8:48Po sobotním útoku rostou šance na Trumpovo vítězství, Čína dnes zahajuje třetí plénum a evropské futures jsou v červeném  
5:50Velký účet za investice do AI začíná dělat investorům starosti, upozorňují stratégové Goldman Sachs
14.07.2024
16:01Fidelity International: Dluh bude po volebním překvapení pro Francii problémem
9:03Víkendář: Yardeni míní, že trhy se přestávají obávat ekonomického zpomalení a potenciál umělé inteligence je reálný
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
6:30Nordea Bank Abp (06/24 Q2)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index