Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko patrně zakáže vývoz některých výrobků a surovin. Z Ruska odchází McDonald’s, Coca-Cola, Pepsi, Starbucks a L'Oréal

Rusko patrně zakáže vývoz některých výrobků a surovin. Z Ruska odchází McDonald’s, Coca-Cola, Pepsi, Starbucks a L'Oréal

08.03.2022 23:00
Autor: ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal výnos, který umožní zakázat vývoz ze země některých výrobků a surovin. Cílem opatření je zaručit národní bezpečnost a aktivity ruského průmyslu, uvedl Kreml. Jakého zboží a kterých zemí se bude zákaz týkat, později určí ruská vláda, uvedly zahraniční agentury. Moskva o opatření informovala krátce poté, co USA zakázaly dovoz ruské ropy či plynu. Působení v Rusku mezitím zastavují další zahraniční firmy.

Opatření bude platit do konce letošního roku. Podle ruské agentury Interfax bude výčet zemí, proti kterým bude zákaz namířený, zveřejněn do 48 hodin.

Rusko v uplynulých dnech zavedlo ekonomická opatření proti USA a dalším zahraničním zemím jako reakci na sankce uvalené v souvislosti s napadením Ukrajiny. Například vesmírná agentura Roskosmos uvedla, že přestane dodávat do USA raketové motory a přestane poskytovat údržbu těchto pohonů. Současně Moskva přijala opatření na "zaručení finanční stability", čímž se snaží čelit odlivu kapitálu do zahraničí. Například zakázala Rusům posílat příbuzným do zahraničí více než 5000 dolarů (zhruba 118.000 Kč) měsíčně. 

V Rusku zastavují činnost další zahraniční firmy

Americká společnost McDonald’s dnes oznámila, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu dočasně uzavře všech svých 850 restaurací v Rusku. Obchodní aktivity v Rusku přerušují také američtí výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola a PepsiCo a kavárenská síť Starbucks. Francouzská kosmetická firma L'Oréal mezitím sdělila, že v Rusku uzavře své obchody a pozastaví tam investice. Vývoz do Ruska pozastavuje také italský výrobce luxusních automobilů Ferrari.

Generální ředitel McDonald's Chris Kempczinski v otevřeném dopise zaměstnancům uvedl, že uzavření provozoven v Rusku je v tuto chvíli správné rozhodnutí. "Naše hodnoty znamenají, že nemůžeme ignorovat zbytečné lidské utrpení, které se odehrává na Ukrajině," napsal. Gigant v oblasti rychlého občerstvení zároveň oznámil, že bude nadále svých 62.000 zaměstnanců v Rusku, "kteří dali svá srdce a duši do naší značky McDonald’s", platit. Kdy se provozovny McDonald's v Rusku opět otevřou, podle Kempczinského nyní nelze odhadnout. McDonald’s také dočasně uzavřel 108 svých restaurací na Ukrajině a nadále tam platí své zaměstnance.

Uzavření restaurací McDonald’s bude mít pro Rusko i symbolický význam. První pobočka se tam otevřela v centru Moskvy v roce 1990 a stala se symbolem vzkvétajícího amerického kapitalismu v době rozpadu Sovětského svazu, píše agentura Reuters.

Uzavření prodejen může pro McDonald’s představovat značnou finanční ztrátu. Společnost se sídlem v Chicagu nedávno uvedla, že její restaurace v Rusku a na Ukrajině tvoří devět procent z jejích ročních příjmů, tedy zhruba dvě miliardy dolarů. McDonald’s vlastní 84 procent svých ruských poboček, na rozdíl od jiných velkých značek rychlého občerstvení v Rusku, které vlastní franšízanti, včetně KFC, Pizza Hut a Burger King.

Pozastavení obchodních aktivit v Ruska oznámily také výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola a PepsiCo. O přerušení veškerých svých obchodních aktivit v Rusku dnes také informoval americký kavárenský řetězec Starbucks.

Stažení z Ruska dnes oznámila také francouzská firma L'Oreal, přičemž důrazně odsoudila ruskou invazi a válku na Ukrajině. Doplnila, že její rozhodnutí je v souladu s postojem Francie a úřadů EU. Podniky L'Oréal v Rusku, které zahrnují výrobní závod, tvoří podle společnosti jednociferné procento z jejích ročních tržeb. Největší světová kosmetická firma, která vlastní značky Lancome a Maybelline, také sdělila, že zvažuje další opatření a snaží se o svých 2200 zaměstnanců v Rusku postarat.

L'Oréal má 326 ukrajinských zaměstnanců, z nichž většina zůstává ve své vlasti za podmínek, které společnost označuje za čím dále více nesnesitelné. "Máme o ně obavy a bojíme se o jejich bezpečnost," uvedla firma s tím, že těmto zaměstnancům poskytuje finanční a psychologickou podporu.

O pozastavení exportu do Ruska dnes informovala také italská automobilka Ferrari. "Vzhledem k přetrvávající situaci se Ferrari rozhodlo až do odvolání pozastavit výrobu vozidel pro ruský trh," uvedla společnost v prohlášení. "Situaci nadále pečlivě sledujeme a vždy budeme respektovat všechna pravidla, nařízení a sankce," dodala automobilka, která minulý týden uvedla, že Rusko je pro ni velmi malým trhem.

Ve středu opět zastavení palby

Rusko od středy 8:00 SEČ zastaví palbu a je připraveno v dohodě s Ukrajinou utvořit humanitární koridory vedoucí z měst Kyjev, Černihiv, Sumy, Mariupol, Charkov a dalších. S odvoláním na ruské úřady o tom dnes informovala agentura TASS. Bližší informace Moskva zašle ve středu brzy ráno ukrajinské vicepremiérce Iryně Vereščukové.

Rusko zavedení humanitárních koridorů z obléhaných měst oznámilo už v předchozích dnech, kromě dnešní evakuace města Sumy však doposud skončily neúspěchem. Bojující strany se vzájemně obviňovaly z porušování dočasného příměří.

Ukrajina odmítla využít jakékoli humanitární koridory nabízené Ruskem, které by Ukrajince vedly na ruské nebo běloruské území, odkud ruská vojska na zemi útočí. Podle Kyjeva ruské síly v rozporu s dohodou o humanitárních koridorech dál ostřelovaly ukrajinská města, a bránily tak v evakuaci jejich obyvatel.

"Ruská federace 9. března 2022 od 10:00 moskevského času (8:00 SEČ) vyhlašuje klid zbraní a je připravena poskytnout humanitární koridory," píše se v prohlášení podepsaném ruským generálplukovníkem Michailem Mizincevem, který vede mezirezortní koordinační štáb pro humanitární otázky.

Informace má Kyjev obdržet do středy 3:00 moskevského času (1:00 SEČ), následovat bude podle ruské strany dohoda na trasách a zahájení evakuace skrze humanitární koridory. Podle ukrajinských představitelů dochází v některých obléhaných městech potraviny, voda a další zásoby a někteří varovali před "humanitární katastrofou". Zřejmě nejhorší situace panuje v Mariupolu.

Ukrajinský prezident slibuje boj až do konce

Ukrajinci se nevzdají, budou o svoji zemi bojovat za každou cenu. V bezprecedentním projevu k zaplněnému sálu dolní komory britského parlamentu to dnes řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ke konci druhého týdne války v jeho zemi volal po dalším zpřísňování protiruských sankcí a zopakoval žádost o pomoc se zabezpečením nebe nad Ukrajinou. Britský premiér Boris Johnson jej ujistil, že Británie hodlá dál Kyjevu dodávat zbraně a vyvíjet tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina.

 


Čtěte více:

VÁLKA NA UKRAJINĚ - SLEDUJEME ONLINE
23.05.2022 14:00
Ruská armáda 24. února ráno zahájila rozsáhlý letecký, námořní i pozem...
Spojené státy zarazí dovoz ruské ropy, plynu i energií. Velká Británie se přidala s ropou.
08.03.2022 17:45
Americký prezident Biden oznámil zákaz dovozu ruské ropy, plynu a obe...
Wall Street opět jako na houpačce. Další firmy přerušují v Rusku činnost
08.03.2022 22:07
Wall Street při úterku otevřela do záporných hodnot. Rekordní ceny ro...

Váš názor
 • Takový zločin
  09.03.2022 9:12

  Nováku, to je fakt zásadní zločin!
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Takový zločin
   09.03.2022 11:22

   Trestný čin dle §357 zák. č. 40/2009 Sb. tj. Šíření poplašné zprávy, který jsem měl na mysli, je možné zařadit mezi ty trestné činy, které spadají do kategorie zločin, neboť dle odstavce 4. písm. a) zde hrozí postih ve výši jak 5 let. Za méně společensky nebezpečné trestní činy, tj. přečiny, jsou považovány takové úmyslné trestné činy, za které trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí do pěti let. Tedy ano, mohl by to být i zločin.
   Novák
   • Novák
    09.03.2022 14:10

    Ale běž. Vraždění ti nevadí ale chytat za slovíčka ano. Zkopíroval si to pěkně. Ale i kdyby nadpis formálně nesl znaky trestního činu, nebyla naplněna skutová podstata a míra nebezpečnosti pro společnost je malá. Co čekat od někoho, kdo popírá ukupaci Československa ruskými vojsky. To by trestní čin být mohl.
    Velkamedvědice
 • Neodchází, jen přerušuje činnost
  09.03.2022 7:28

  Tento článek doporučuji uložit. Jako důkaz lživé informace. Titulek přece jasně sděluje, že "Z Ruska odchází McDonald’s, Coca-Cola, Pepsi,.." Toto není dezinformace, toto už vyvolává podezření ze spáchání trestného činu. Pokud je jako autor uvedena ČTK, měly by orgány činné v trestním řízení okamžitě začít jednat.
  Novák
  • Re: Neodchází, jen přerušuje činnost
   09.03.2022 12:06

   Když přerušuje činnost, tak asi odchází. Minimálně dočasně. Škoda, že se radši nevymezíš proti vraždění a útokům na civilisty.
   Velkamedvědice
   • Odchod z trhu v. dočasné přerušení činnosti
    09.03.2022 13:59

    V tom, jestli firma odchází z celého trhu nebo jen dočasně uzavírá své obchody, je přece zásadní rozdíl. Pokud bude třeba McDonald's chtít definitivně ukončit své podnikání v Rusé federaci (RF), nejen že přijde o zisk, ale bude se muset zbavit i majetku, a to určitě dost pod cenou. V tomto případě to bude mít asi o dost větší záporný dopad. Navíc s hrozbou toho, že na všechny podniky, které tzv. opustí RF, bude možná uvalena "nucená správa" (analogicky jako toto existuje v bankovním sektoru), a to v souladu s právním řádem RF dle zákona, který podle kusých zpráv již byl navrhnut zákonodárnému sboru RF k projednání, anebo, minimálně, jeho návrh již byl iniciován.
    Novák
  • aby si se neposr@l!
   09.03.2022 11:07

   je to jako s manželkou. manželka odchází protože si kököt, ale možná se vrátí, když přestaneš být kököt! asi tak!
   oradapoisson
   • Re: aby si se neposr@l!
    09.03.2022 11:41

    Až ti odejde manželka, tak i když tuto zprávu uveřejníš a zveřejníš tak své rodinné poměry, nikomu tím nezpůsobíš vážné znepokojení. Naopka, nejspíš způsobíš radost manželčiným rodičům...
    Novák
Aktuální komentáře
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data