Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU přidá na sankční seznam dalších 160 Rusů. USA prý zvažují sankce proti Rosatomu

EU přidá na sankční seznam dalších 160 Rusů. USA prý zvažují sankce proti Rosatomu

09.03.2022 14:10, aktualizováno: 9.3. 22:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Státy Evropské unie se dnes shodly na uvalení dalších sankcí kvůli ruské agresi na Ukrajině. Na sankčním seznamu se nově objevila jména 160 ruských politiků a oligarchů včetně šéfa aerolinek Aeroflot nebo zetě ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Unie také rozšiřuje vyloučení z mezinárodního platebního systému SWIFT i na běloruské banky. Oznámila to Rada EU. Podle jednoho z unijních činitelů budou prezidenti a premiéři členských zemí ve čtvrtek jednat i o dalších krocích, jež mají Rusku zkomplikovat financování války.

Mezi lidmi, kterým EU zmrazí majetek na svém území a zakáže cesty do unijních států, je 146 členů Rady federace, horní komory ruského parlamentu, která ratifikovala smlouvy se samozvanými separatistickými republikami na východě Ukrajiny. Kromě nich se postihy vztahují i na 14 oligarchů napojených na režim ruského prezidenta Vladimira Putina. Jsou mezi nimi miliardáři podnikající v hutnictví, zemědělství, telekomunikacích či farmaceutickém průmyslu.

Agentura Reuters později s odvoláním na oficiální unijní věstník informovala, že na sankčním seznamu se ocitl i výkonný ředitel Aeroflotu Michail Polubojarinov. Dále se sankce nově týkají předsedy představenstva společnosti PJSC Pipe Metallurgical Company Alexandra Pumpjanského nebo podnikatele Alexandra Vinokurova, který je manželem dcery ministra zahraničí Lavrova.

Unijní opatření se po několika předchozích vlnách sankcí budou vztahovat na 862 ruských činitelů a 53 subjektů. EU se dnes rovněž shodla na zákazu exportu námořních navigačních a komunikačních systémů do Ruska.

Sedmadvacítka také zmrazí platební styk s běloruskou centrální bankou a vyloučí ze systému SWIFT tři velké běloruské banky. Kromě toho zahrne do dosud platných sankcí také obchodování s kryptoměnami, jejichž prostřednictvím mohla Moskva unijní opatření částečně obcházet.

Běloruští občané budou rovněž mít výrazně komplikovanější ukládání peněz v bankách v EU, kde nebudou moci mít více než 100 tisíc eur (2,5 milionu korun).

Postihy, které by mohly oficiálně vstoupit v platnost ještě dnes, navazují na tři předchozí vlny sankcí, jež EU začala zavádět v reakci na začátek ruského útoku před dvěma týdny. Podle vysoce postaveného činitele je navíc ve hře další zpřísnění sankcí. Šéfové členských států by podle něj na čtvrtečním summitu ve Versailles měli debatovat například o vyloučení klíčových ruských finančních ústavů Sberbank a Gazprombank ze systému SWIFT. Na tom se dosud unie jednomyslně neshodla kvůli obavám, že členské země nebudou moci platit za dodávky ruského plynu. Lídři se budou bavit také o možnosti částečně nebo zcela odstřihnout jeho proud do Evropy, na což ovšem mají velmi odlišné názory.

Kreml: USA vedou proti Rusku ekonomickou válku

Moskva bude na americké sankce vůči Rusku reagovat opatřeními, která budou v souladu s jejími zájmy. Podle serveru Kommersant to dnes řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Spojené státy podle něj vyhlásily Rusku ekonomickou válku. Americký prezident Joe Biden ve středu oznámil, že USA zakazují dovoz ropy, zkapalněného zemního plynu a uhlí z Ruska kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

"USA rozhodně vyhlásily Rusku ekonomickou válku a vedou ji," řekl Peskov na tiskové konferenci. Podle Kommersantu pak na dotaz, jaké má Rusko možnosti, aby tuto válku neprohrálo, vzhledem k tomu, že západní země nadále rozšiřují protiruské sankce, odpověděl: "(Musíme) dělat to, co je v našem nejlepším zájmu."

Kremelský mluvčí podle agentury Reuters dále prohlásil, že Rusko bylo, je a bude spolehlivým dodavatelem energie. Ve světle sankcí proti Rusku by ale mohlo přehodnotit svoje závazky v dodávkách energií, citoval Peskova Bloomberg.

Poté, co 24. února zahájilo Rusko ofenzivu na Ukrajině, uvalila řada převážně západních zemí na Rusko rozsáhlé hospodářské sankce. Spojené státy pak v úterý oznámily zákaz dovozu ruské ropy, zkapalněného zemního plynu a uhlí z Ruska. Británie oznámila, že do konce letošního roku postupně ukončí dovoz ruské ropy a ropných produktů.

Další cíl - Rosatom?

Podle nejmenovaných zdrojů, na které se odvolává Bloomberg, zvažují USA zavedení sankcí proti ruské státem vlastněné energetické společnosti Rosatom, hlavnímu dodavateli paliva a dalších technologií do jaderných elektráren po celém světě. Rosatom by bylo podle Blombergu delikátní cíl, protože kontrakty o dodávkách paliva s ním mají uzavřené státy po celé Evropě. Rosatom navíc spolu se svými dceřinkami obstarává zhruba 35 procent globálního obohacování uranu. Zákaz by pravděpodobně zvedl cenu uranu a dopadl na jaderné operátory jako Southern nebo Exelon. Źádné rozhodnutí prý ale zatím nepadl a Washington svoje záměry konzultuje s jaderným odvětvím.

Německo hlavní překážkou rozšíření sankcí?

Podle diplomatů a dokumentů, ke kterým získal přístup Bloomberg, se Německo jeví být hlavní překážkou v rozšíření sankcí Evropské unie na největší ruské banky a ruský energetický sektor. Berlín je podle těchto zdrojů hlavní mocností, která odporuje snahám zařadit Sberbank PJSC na seznam ruských finančních institucí odříznutých od systému SWIFT.

Dokumenty prý ukazují, že Německo během diplomatických jednání v posledních dnech opakovaně vybídlo k opatrnosti. Ke zdrženlivosti vůči sankcím, které by mohly mít dopad na energie, se veřejně vyjádřil kancléř Olaf Scholz.

Německo sice nečekaně slíbilo, že na Ukrajinu dodá zbraně a urychlí výdaje na obranu, kritiku ale vyvolává snaha chránit jeho ekonomiku, které více než polovinou dodávek plynu spoléhá právě na Rusko. Znepokojení Německo prý vyjádřilo i nad návrhy omezit přístup do přístavů s tvrzením, že by to mohlo zasáhnout obchod zbožím, které ještě nepodléhá sankcím.

Podle jednoho z unijních diplomatů by se další velké západní vlády, včetně Itálie, za krok týkající se SWIFT postavily, kdyby u něj existovala jednotná pozice. 

Zdroje: ČTK, Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

JPMorgan: Nyní inflační očekávání zase přestřelují na druhou stranu, ropa dlouhodobě mezi 80 – 90 dolary za barel
09.03.2022 13:39
Došlo k podhodnocení toho, jak dlouho přetrvá vysoká inflace. Ta v so...
Diamantový trh čeká těžká výzva. Sankce znemožňují platby, roste nedostatek a ceny
09.03.2022 13:19
Diamantový průmysl, podobně řadě dalších komoditních trhů, čelí velký...
Křehká, ale velmi dobrá nálada na trzích
09.03.2022 11:29
Futures na americké indexy a evropské akcie od rána výrazně rostly. Ku...
To nejhorší je za námi? Investoři ožili a akcie strmě rostou
09.03.2022 11:51
Středeční obchodování se nese v duchu velkého návratu investorů do akc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university