Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Dividendové akcie znovu v kurzu, posun trhu k rovnováze a kolaps cen lithia

Perly týdne: Dividendové akcie znovu v kurzu, posun trhu k rovnováze a kolaps cen lithia

29.12.2023 10:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Matt Powers z Powers Advisory Group se domnívá, že rok 2024 bude nahrávat dividendovým akciím. Sandra Cho z Pointwealth Capital Management jej vidí jako dobu, kdy se trh posune opět k rovnováze, tedy směrem od koncentrovaných zisků k plošnějšímu posilování. Na CNBC komentují „kolaps cen lithia“ a Goldman Sachs předpovídá pokles sazeb až ke 3,25 %.

Rok rovnováhy: Sandra Cho z Pointwealth Capital Management má za to, že v roce 2024 si povedou dobře tituly, které v roce 2023 zaostávaly. Platit by to mimo jiné mělo i o akciích malých firem. Naopak u největších technologických firem bude podle investorky těžké dosáhnout toho, aby jejich fundament ospravedlnil další růst cen akcií podobný tomu z roku 2023. Cho vidí za potenciálně zajímavou například energetiku či utility. Rok 2024 by pak měl celkově ukončit období, kdy byly zisky na akciích vysoce koncentrovány a měl by přijít „posun k rovnováze“, v jehož rámci by se měla návratnost akcií a sektorů vyrovnávat.

Cho odpovídala na dotaz týkající se vysokého objemu kapitálu, který v roce 2023 mířil do krátkodobých obligací. Podle jejího názoru je to jeden z faktorů, který by měl v roce 2024 pomáhat akciovému trhu, protože tyto peníze by mohly zamířit právě tímto směrem. Nicméně investorka se nedomnívá, že by stálo za to nadvážit akcie v investičních portfoliích, protože rizikové prémie jsou na nich v tuto chvíli poměrně nízko a výnosy na dluhopisech se nachází na zajímavých úrovních. Ohledně dluhopisů ale Cho dodala, že „ne všechny jsou si rovny“. Za atraktivní totiž považuje například korporátní obligace s investičním ratingem, naopak dluhopisy s ratingem nižším nesou podle ní nízké prémie.

Na závěr rozhovoru pak Cho připomněla, že v posledních letech docházelo na akciích ke znatelnému příklonu k pasivnímu investování a na popularitě nabíraly ETF. Podle ní ale bude rok 2024 také dobou, kdy se investoři více obrátí k aktivnímu investování. Jestliže se pak někdo chce stále držet pasivního přístupu, mel by podle expertky zvolit spíše index se stejnými váhami jednotlivých titulů. Takový index totiž bude reagovat na popsané rozšiřování rally na více titulů a posun k „rovnováze“.

Kolaps cen lithia: Na CNBC poukazují na „kolaps cen lithia“. Zatímco v roce 2021 a 2022 jeho ceny výrazně stoupaly, letos došlo k prudké korekci, která je podle CNBC vyvolána jednak slábnoucí poptávkou po elektromobilech a také „pokračujícím 25% růstem na nabídkové straně trhu“. Těžbu přitom podporovaly právě předchozí vysoké ceny, které ospravedlnily rovněž investice do projektů, které by jinak nebyly ziskové.

perly1
Zdroj: CNBC

Podle CNBC předchozímu růstu cen lithia napomáhalo i to, jak složité je v USA rozjet těžbu této komodity. Postupně se však ukázalo, že v jiných zemích, jako je Austrálie či Kanada, těžba rychle roste právě díky tomu, jak prudce se zvedají ceny.

Rok dividendových akcií? Matt Powers z Powers Advisory Group hovořil na CNBC o investiční strategii své firmy, která se zaměřuje zejména na dividendové akcie. Tedy akcie nabízející vyšší dividendové výnosy a zároveň schopnost dividendy v čase zvyšovat. Powers začal s tím, že po letošním roce je těžké hovořit o nákupu dividendových titulů, ovšem on se domnívá, že v tuto chvíli je skutečně dobrý okamžik pohnout se tímto směrem. Rok 2024 by totiž měl mimo jiné přinést pokles sazeb, což by tomuto segmentu trhu mělo pomáhat.

Podle experta je nejlepší zaměřovat se na společnosti, které mají za sebou dlouhou řadu let, kdy vyplácely dividendy. A zároveň jejich výhled naznačuje, že by měly být v budoucnu schopny dividendy zvyšovat. On sám se většinou orientuje na akcie s růstem dividend minimálně na 5 %. Příklady takových investic ukazuje následující tabulka, spolu s dividendovým výnosem vidíme posílení či oslabení akcií v roce 2023:

perly2
Zdroj: X

Sektorově může být podle experta zajímavá zdravotní péče či utility. Ty si v roce 2023 vedly nejhůře ze všech sektorů a jejich valuace výrazně klesly. I kvůli očekávanému poklesu sazeb v příštím roce jsou ale podle Powerse „evidentním sektorem, na který je nyní dobré se podívat.“

Sazby na 3,25 %: Goldman Sachs ukazuje v následujícím grafu své predikce vývoje sazeb v příštím roce. Ekonomové této banky očekávají, že sazby půjdou dolů v březnu, květnu a červnu. Poté se tempo poklesu zmírní a ve druhé polovině roku 2025 se stabilizují na 3,25 – 3,5 %:

perly3
Zdroj: X

 

Čtěte více:

Investiční výhled 2024: Negativní rizika pro korunu? Výhled pro měny a ropu
29.12.2023 6:07
Americká ekonomika zůstává prozatím odolná, inflace přesto normalizuje...
Poklidné obchodování v USA před koncem roku 2023
28.12.2023 22:01
Zámořské akciové indexy uzavřely dnešní den s drobným ziskem. Po celou...
Evropa míří k pozitivnímu zahájení posledního obchodního dne vydařeného roku 2023
29.12.2023 8:58
Evropské akcie jsou na cestě k opatrně vyššímu otevření poslední seanc...
Bloomberg: Dědička firmy L'Oréal je první ženou s majetkem 100 miliard USD
29.12.2023 10:04
Dědička francouzského kosmetického impéria L'Oréal Françoise Bettencou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.06.2024
14:49Jak dlouho vydrží období zvýšených sazeb? Podle dluhopisového trhu možná navždy
14:38Čína chce, aby EU do 4. července zrušila předběžná cla na její elektromobily
12:46Týdenní výhled: ČNB sníží sazby, ale o kolik? Francie se připravuje na volby, Micronu vzrostou tržby o téměř 80 %  
12:06Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:02Jen znovu pod tlakem a slova nepomáhají. Ve vzduchu visí další intervence  
11:27J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu v 1Q 2024
11:18Američtí žalobci doporučují vládě vznést trestní obvinění Boeingu
10:19WEBINÁŘ už tuto středu v 15:00 - Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem
9:53Důvěra v ekonomiku ČR se po měsíci poklesu vrátila v červnu k růstu
9:09Rozbřesk: Blíží se další napínavé zasedání ČNB, Česká měna pod tlakem vyhlíží ČNB a francouzské volby
8:41Valná hromada ČEZ rozhodne o dividendě, ČNB ve čtvrtek o sazbách  
6:05Goldman Sachs aktualizovala svůj užší výběr globálních tipů. Jedné evropské akcii připsala 63% potenciál
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo