Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínští výrobci elektromobilů narazili na celní zeď EU. Podíl na evropském trhu klesl na nejnižší hodnotu od března

Čínští výrobci elektromobilů narazili na celní zeď EU. Podíl na evropském trhu klesl na nejnižší hodnotu od března

23.12.2024 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínské automobilky získaly nejmenší podíl na evropském trhu s elektromobily za posledních osm měsíců poté, co nová cla zvýšila náklady na dovoz automobilů do regionu až o 35 %.

Podle údajů automobilového výzkumného centra Dataforce se výrobci jako BYD Co. a MG společnosti SAIC Motor Corp. v listopadu podíleli na registracích elektromobilů v Evropě 7,4 %, což je méně než 8,2 % v říjnu. To je zároveň nejnižší úroveň od března.

aa 

Zdroj: Bloomberg

Evropská unie zavedla dodatečná cla na konci října poté, co šetření zjistilo, že státní podpora poskytla čínskému průmyslu elektrických vozidel nespravedlivou výhodu. Měsíce jednání nevedly k vyřešení obchodního sporu, což vedlo Brusel k tomu, že nové poplatky připojil ke stávajícímu 10% dovoznímu clu.

Sazby se vztahují na všechny elektromobily vyrobené v Číně, včetně těch, které vyrábějí západní značky jako BMW AG a Tesla Inc., ale jejich výše se liší v závislosti na tom, jak velkou podporu automobilka obdržela a zda spolupracovala při vyšetřování EU.

Nejvíce byla zasažena státní mateřská společnost MG SAIC, jejíž cla nyní dosahují 45 %. Kdysi britská značka sportovních vozů, která byla dlouho nejprodávanější čínskou automobilkou v Evropě, v poslední době oslabila a podle údajů další výzkumné společnosti Jato Dynamics zaznamenala minulý měsíc 58% pokles registrací oproti předchozímu roku.

Na pozadí ústupu MG se společnost BYD prosazuje a její registrace v Evropě se v listopadu více než zdvojnásobily na 4 796 vozů.

aaa 

Zdroj: Bloomberg

„BYD přebírá trh, zatímco MG zaznamenává velké neúspěchy,“ řekl Julian Litzinger, analytik společnosti Dataforce.

Dodal, že růst společnosti BYD je zdravý, neboť téměř 80 % jejích registrací připadá na soukromé a fleetové zákazníky.

Čínské automobilky, které touží po expanzi na velké světové trhy, narazily v Evropě na odpor poté, co byly v podstatě vyloučeny z USA. Podle čínských celních údajů zveřejněných v pondělí klesl v listopadu celosvětový vývoz elektromobilů z této země oproti předchozímu roku o 19 %, z toho do EU o 23 %.

Nižší náklady na baterie poskytly čínským firmám cenovou výhodu, ale tato otázka vyvolala protekcionistické impulsy, protože úředníci v USA a EU se snaží chránit místní výrobce automobilů. Odvětví, které zaměstnává stovky tisíc pracovníků v Německu, Francii a Itálii, se potýká s přechodem od automobilů poháněných spalovacím motorem.

Podle Litzingera cla EU sice otupila čínský tlak v regionu, ale jejich zavedení obecně vedlo k menšímu než očekávanému oslabení.

V Německu a Francii se však podle něj registrace elektromobilů čínských výrobců v listopadu snížily oproti předchozímu roku o více než polovinu. Naopak ve Velké Británii, která není členem EU a tarify nepřijala, zaznamenali čínští výrobci elektromobilů meziroční nárůst o 17 %.

Přechod na elektromobily, který byl kdysi považován za nevyhnutelný, se v roce 2024 na mnoha světových trzích zpomalil a stal se nepředvídatelnějším, což vedlo automobilky k přehodnocení jejich strategií od modelových řad přes umístění závodů až po firemní struktury.

Čínské automobilky podnikají kroky k lokalizaci výroby v Evropě, ale tyto snahy budou vyžadovat čas, než dozrají.

Automobilky na celém světě hledají způsoby, jak sdílet náklady, protože se snaží držet krok s nákladnými technologickými změnami.

Minulý týden vyšlo najevo, že společnost Nissan Motor Co., která se potýká s problémy, zkoumá možnost spojení s jiným japonským výrobcem Honda Motor Co., částečně proto, aby posílila jejich schopnost konkurovat v oblasti elektrických vozidel.

Zdroj: Bloomberg

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Atraktivně oceněné růstové akcie před začátkem roku 2025 podle CNBC
23.12.2024 6:04
Akcie, jako Oracle a Micron Technology, patří k několika zbývajícím rů...
Růst britské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí zastavil
23.12.2024 8:56
Hrubý domácí produkt (HDP) Británie zůstal ve třetím čtvrtletí beze zm...
Rozbřesk: Koruna v předvánočním režimu
23.12.2024 9:11
Klidné a spokojené Vánoce přeje Ekonomický výzkum Koruna Koruna vst...

Váš názor
  •  
    23.12.2024 13:48

    ta evropa to je horsi jak zenska, ty opravdu nevi co chteji, nejdriv elektromobily, kdyz jim je zacne cina vyrabet a dodavat tak uz je zase nechteji si vzpomenou ze to neni ekologicky tak na to narvou neuveritelny cla a dph a kdo vi co jeste to je fakt blazinec , v tom se nikdo nevyzna hlavne ze lidi trpi a plati to je jejich kredo, sedreme vsechny z kuze
    kubis35
Aktuální komentáře
16.07.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m