Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČNB: Zahraniční dluh ČR za 3Q vzrostl na 1,116 bilionu korun

30.12.2005 10:15
Autor: 

Následují vybrané body tiskové zprávy ČNB
Zahraniční dluh České republiky (suma závazků se stanovenou lhůtou splatnosti) se zvýšil ve třetím čtvrtletí o 43 mld. Kč a jeho výše dosahuje 1116 mld. Kč (37,8 mld. EUR). Tento objem představuje 38,7% HDP. V časové struktuře dluhu mírně pokleslo zastoupení dlouhodobých závazků se splatnostmi delšími než jeden rok na 65% celkového objemu dluhu. V přírůstku zahraničního zadlužení se rovnoměrně promítl růst zahraničních závazků bankovního a vládního sektoru, zatímco objem podnikových závazků stagnoval. U obchodních bank vzrostly přijaté vklady od zahraničních subjektů. Na celkovém stavu zadluženosti se bankovní sektor podílel 22%.

Růst závazků vládního sektoru souvisel s čerpáním úvěru na pronájem stíhacích letounů a úvěrů od EIB na budování infrastruktury. V nižším rozsahu byl také čerpány zdroje ze zahraničí na regionální úrovni. Zahraniční závazky vládního sektoru dosáhly 20% celkového zadlužení.

Nejvyšší objem zahraniční zadluženosti připadá na podnikový sektor (59%). Ve třetím čtvrtletí ale jeho výše v nominálním vyjádření stagnovala. Došlo k poklesu investic zahraničních portfoliových investorů do nákupu podnikových dluhopisů a snížil se stav čerpaných úvěrů od mateřských společností. Mírně se zvýšil objem finančních úvěrů a obchodních úvěrů čerpaných ze zahraničí.

V rámci dlouhodobé zahraniční zadluženosti ve třetím čtvrtletí rostl rychleji objem závazků veřejného sektoru (zahrnuje závazky vládního sektoru, závazky subjektů garantované vládou a závazky subjektů s majoritní účastí státu se splatností nad jeden rok). Jejich podíl na dlouhodobé zahraniční zadluženosti se zvýšil na 46% (meziročně nárůst o 4 procentní body).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data