Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Počítače nastupují, Den nezávislosti… NYSE potřetí

18.11.2005 10:20
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

1964 – 1992
Éra „black boxu“ končí a nastupuje 900znakový ticker, který za jednu minutu zobrazí vše. Kotace jednotlivých akcií jsou obchodníkům k dispozici díky poslední moderní technologii NYSE, kdy přes telefon získají data od „mluvícího počítače“. První konsolidovaná nahrávka byla představena v roce 1975 a byla kombinací tržních cen z participujících trhů a samostatných dat z NYSE. Další inovace umožnila propojení hlavního trhu a menších objednávek. Systém známý jako DOT (Designed Order Turnaround) přechází v ITS (Intermaket Trading System), který ji vylepšuje o možnost elektronického propojení NYSE s ostatními trhy. V roce 1980 přišla s novinkou Super Dot 250, který umožnil propojení firem na NYSE přímo se specialisty. Monitory se rozprostírají nad celým parketem burzy a z každého úhlu zobrazují aktuální ceny a velikosti kontraktů.

Obchodování :

Investor telefonuje obchodníkovi -> Obchodník prostřednictvím počítače posílá objednávku na burzu prostředníkovi -> Prostředník předá objednávku obchodníkovi na parketu -> Obchodník na parketu vyjednává se specialistou -> Specialista páruje nákupní a prodejní objednávky.

V roce 1964 dosahoval průměrný denní objem obchodů 4,9 mil. akcií.


Váš názor
 • Kritika
  18.11.2005 12:34

  Je škoda že Patria tak zajímavé téma takovým způsobem odbývá. Komentář by se alespoň některými záležitosmi mohl zabývat podrobněji. Například "Investor telefonuje obchodníkovi". Jakýkoli investor obchoduje na NYSE? Také by mě zajímalo jaký vliv měl uvedený vývoj na techniku výpočtu burzovního indexu. Případně jak se měnila definice pojmu kurz. Možná stálo za to udělat práci většího rozsahu třeba na 30 stran v pdf formátu. Ale ta by asi měla zelenou barvu.
  PP
  • Váš názor byl zrušen
   18.11.2005 14:36

   Váš názor byl zrušen z důvodu použití osobních invektiv vůči autorovi příspěvku. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky. Pokud máte dojem, že jsme Vás tímto poškodili, napište nám na info@patria.cz
   chytrak
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data