Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Euro krátce propadlo pod 1,1900, člen ECB znovu zvýšil nervozitu ohledně možného rozpadu eurozóny

Euro krátce propadlo pod 1,1900, člen ECB znovu zvýšil nervozitu ohledně možného rozpadu eurozóny

04.07.2005 12:59
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Christian Noyer, člen bankovní rady Evropské centrální banky, řekl, že je možné, aby některá ze zemí opustila EMU. "Je možné, aby země opustila eurozónu, neboť státy jsou suverénní. Takový výstup by ale vyvolal otázku o schopnosti takové země zůstat v Evropské unii. Navíc by to nebylo bez rizika," řekl konkrétně Noyer. (zdroj: Reuters)

Slova člena ECB znervózněla trhy a společná evropská měna se krátce propadla až pod hranici 1,1900 USD/EUR, na nejslabší úroveň za posledních téměř 14 měsíců. Nyní se obchoduje na 1,1905 US/EUR. Na kurz koruny vůči euru nemělo oslabení společné měny na světových trzích výraznější dopad, aktuálně se obchoduje na 29,97 Kč/EUR, tedy prakticky beze změny vzhledem k pátečnímu závěru i dnešnímu úvodnímu kurzu.

Slova Ch. Noyera o výstupu země z EMU je třeba chápat pouze jako označení teoretické možnosti. Po neúspěchu euroústavy ve Francii a Nizozemsku se objevily spekulace o možném rozpadu EMU, které byly zdrojem nervozity na trhu a oslabování eura. Nyní je trh o takové možnosti lépe informován. Výstupu zemí jako Itálie z EMU by v praxi bránily výrazné náklady takového kroku, u ostatních členů se zatím silnější hlasy o vystoupení z EMU neobjevily. Rozpad eurozóny je v dohledné době nepravděpodobný. Dnešní reakce eura není co do velikosti výrazná a neměla by pokračovat.


Váš názor
  • Teorie
    04.07.2005 14:28

    Je pravda, že je to pouze zmínění teoretické možnosti, ale bezdůvodně se o tom nemluví. Mr. Noyer jako člen bankovní rady ECB samozřejmě musí vědět, jak jeho prohlášení pravděpodobně zapůsobí na trhy. Proto mi příde vcelku logický, že "neplácal" do vody ...
    Vašek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y