Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

18.04.2005 12:34
Autor: 

Slovensko
Na dlhopisovom trhu vládla počas týždňa minimálna aktivita, ceny dlhopisov sa príliš nemenili. Výnosová krivka veľmi mierne posunula dolu, približne o 1-2 bps. Pokles marcovej inflácie znovu obnovil úvahy o možnom znížení úrokových sadzieb. Potvrdil to i guvernér NBS Ivan Šramko, podľa ktorého lepší vývoj inflácie dáva priestor pre ďalšie uvoľnenie menovej politiky. Zatiaľ je však podľa neho predčasné hovoriť o tom, či priaznivý inflačný vývoj naozaj povedie k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb.

Podľa nášho názoru príde k poklesu sadzieb až v prípade obnovených silných tlakov na zhodnotenie koruny. Tie však očakávame najskôr na začiatku druhého polroka tohto roka. Hlavnou udalosťou budúceho týždňa bude aukcia štátneho dlhopisu 5,3 %/2019. V predchádzajúcej aukcii, ktorá sa konala marci, dosiahol dopyt 5,7 mld. Sk a priemerný výnos 3,8 %. Predpokladáme, že dopyt bude tentoraz vyšší, okolo 8 mld. Sk a vzhľadom na predchádzajúci rast výnosov na trhu, príde i k zvýšeniu priemerného výnosu. Očakávame, že výnosy na krátkom konci krivky by mali zostať v nasledujúcom týždni stabilné. Naopak, dlhý koniec krivky má ešte priestor na mierny pokles.

Polsko
Nepokoje na politické scéně byly hlavní příčinou poklesu cen polských dluhopisů v minulém týdnu. Ceny klesaly i přes zveřejnění příznivých dat o inflaci. Trh v pondělí otevíral na hodnotách 5,38%, 5,47% a 5,44% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis a v prvních dnech docházelo jen k mírným cenovým pohybům. Bez reakce zůstalo vystoupení ministra Gronického. Ten prohlásil, že silný ekonomický růst kolem 5% pomůže udržet deficit státního rozpočtu pod plánovanou úrovní 35 mld. PLN. V polovině týdne trhy vystrašilo vystoupení premiéra Belky, které oživilo spekulace o možnosti předčasných voleb. Neúspěchem proto skončila aukce desetiletého dluhopisu v hodnotě 2,2 mld. PLN, zájem dosáhl pouhých 2,13 mld. PLN. Negativní sentiment na trhu přetrvával až do zveřejnění březnové míry inflace. Protože byl výsledek 3,4% y/y lepší než tržní konsensus, došlo k poklesu výnosové křivky dolů o několik bodů. V pátek však znovu došlo k obratu a nálada na trhu se zhoršila kvůli hlasování o nedůvěře ministru Sochovi. K vyslovení nedůvěry nedošlo, ceny dluhopisů proto opět mírně posílily. V pátek tak polské dluhopisy zavíraly na hodnotách 5,45%, 5,55% a 5,55 pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis.

Očekáváme, že data zveřejněná v tomto týdnu budou pro dluhopisový trh příznivá. Středem pozornosti bude průmyslová výroba a index výrobních cen. Tata data by měla potvrdit, že inflační tlaky jsou minimální a růst ekonomiky zpomaluje.

Maďarsko
Volatilita maďarských výnosů zůstala minulý týden nízká podél celé výnosové křivky a nic na tom nezměnily ani úterní údaje o březnové inflaci či úspěšná čtvrteční aukce pětiletého a desetiletého vládního dluhopisu. Trh i nadále bedlivě sleduje dění na domácím devizovém trhu, které v poslední době do značné míry závisí na pohybech kurzu EUR/USD. Dodejme, že ačkoliv se maďarské výnosy v průběhu týdne příliš nepohnuly, došlo k rozšíření úrokového rozpětí mezi maďarskými a evropskými výnosy (přibližně o 8 bodů), které vyplynulo z růstu cen dluhopisů v eurozóně.

Příští týden bude ve znamení příprav na pondělní zasedání bankovní rady MNB. Trh opatrně kalkuluje s tím, že by centrální banka mohla snížit svoji základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů. Nutnou podmínkou pro naplnění takového scénáře je ovšem, podle našeho názoru, zotavení forintu a návrat kurzu EUR/HUF do intervalu 245-246.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data