Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

30.3.2005 14:07
Autor: 

Slovensko
Výnosová krivka sa pohla smerom hore. Najviac rástli sadzby na peňažnom trhu a sadzby FRA. Troj- a šesťmesačné sadzby poskočili hore asi o 30 bps. Dvojročný segment sa posunul približne o 20 bodov a dlhý koniec krivky (10 rokov) zostal prakticky bez zmeny. Likvidita na dlhopisovom trhu zostala aj počas turbulencií koruny štandardná. K výpredajom bondových pozícií prišlo, neboli to však dramatické výpredaje. Napriek komentáru NBS o priaznivom výhľade pre pokles sadzieb si myslíme, že dlhší koniec krivky je drahý. Dlhšie sadzby preto budú pravdepodbne postupne rásť a výnosová krivka bude stále strmšia.

Polsko
Ceny polských dluhopisů v minulém týdnu klesaly s tím, jak pokračoval výprodej středoevropských aktiv. Trh v pondělí otevíral na úrovních 5,47%, 5,60% a 5,62% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis a ceny prakticky ihned po otevření začaly padat. Nálada na trhu se zlepšila a výnosy poklesly až o 10bps po celé výnosové křivce, když ratingová společnost S&P zlepšila hodnocení dlouhodobých závazků Polska ze stabilního na pozitivní. Naproti tomu nižší než očekávaná jádrová inflace ani prohlášení premiéra Belky, že 31. března přijme demisi mistra Hausnera,nemělo na trhu prakticky žádný dopad. Dalšími zveřejněnými daty byly maloobchodní tržby. Jejich pokles se na trhu také neprojevil, neboť jejich vliv eliminovalo vystoupení šéfa Fedu Greenspana po úterním zvýšení sazeb v USA. Krátký konec výnosové křivky se posunul mírně nahoru v reakci na vystoupení člena výboru pro měnovou politiku Nieckarze. Podle něj by další oslabení zlotého zmenšilo prostor pro snižování sazeb. Ve čtvrtek a v pátek byla aktivita na trhu velmi slabá, v pátek byly vyspělé evropské trhy uzavřeny. Trh tak v pátek zavíral na hodnotách 5,54%, 5,65% a 5,64% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis.

Událostí tohoto týdne bude zasedání výboru pro měnovou politiku. Očekáváme, že i přes oslabení zlotého, ke kterému v posledních dnech došlo, výbor přikročí ke snížení sazeb o 50bps. Nevylučujeme ani radikálnější snížení úrokových sazeb. Předpokládáme také, že k dalšímu snížení sazeb dojde i v dubnu a možná i v květnu. Do doby, než bude rozhodnutí MPC zveřejněno, bude dění na polském trhu kopírovat vývoj na vyspělých evropských trzích.

Maďarsko
Maďarský trh dluhopisů minulý týden tentokrát velmi těsně kopíroval vývoj na trzích v západní Evropě s tím, že se úrokové rozpětí (u dluhopisů maturitou 10 let) mírně rozšířilo pouze ve středu, kdy se forint a dluhopisy v rámci emerging markets ocitly pod největším tlakem (více viz předcházející pasáž o HUF). Zároveň však došlo k prohloubení negativního sklonu výnosové křivky, přičemž z FRA sazeb vyplývá, že trh zachvátila vlna pesimismu a již nepočítá s tím, že by MNB snížila svoji základní sazbu pod 7% do konce tohoto roku.

Ačkoliv včerejší redukce základní sazby měla v podstatě neutrální dopad na trh, věříme, že opatrné snížení základní úrokové sazby jen o 50 bazických bodů podporuje dluhopisy na dlouhém konci výnosové křivky, neboť ve střednědobém horizontu by mohlo přinést ještě příznivější inflační čísla. Nicméně v krátkém období bude pohyb cen dán náladou na trzích dluhopisů ve vyspělých zemích. V této souvislosti bude zajímavým testem zájmu zahraničních investorů o maďarské pevně úročené cenné papíry čtvrteční aukce tříletého vládního dluhopisu. Domníváme se, že nárůst výnosů v posledních dvou týdnech učinil tento segment trhu zajímavým a tedy může přilákat silnou poptávku.

Na závěr dodejme, že z významných zahraničních událostí by mohly mít na emerging markets a tedy i maďarský trh největší dopad v pátek zveřejněná data z amerického trhu práce.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data