Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maďarský HDP v 1Q: soukromá a vládní spotřeba letí vzhůru

3.7.2002 12:04
Autor: 

Podrobná zpráva o HDP za první kvartál ponechala předběžně oznámenou hodnotu růstu na 2,9%. Zveřejněná struktura však více než potvrdila obavy, že se v maďarském hospodářství začínají se vzrůstající intenzitou projevovat velmi negativní tendence.

Přestože celkový růst zpomalil na 2,9% y/y z 3,3% ve čtvrtém kvartálu, spotřeba domácností (včetně specifických transferů) zrychlila na 8,1% y/y z 4,7% ve čtvrtém kvartále. Skutečně nakoupená spotřeba zrychlila dokonce z 5,8% na plných 9,5%! K tomu se přidal i růst vládní spotřeby o 4,5%, i když váha této položky v HDP je nízká. Spotřeba celkem vzrostla o plných 7,6%. Naopak negativně na celkový růst působila změna zásob, kde došlo k poklesu vzhledem k prvnímu kvartálu 2001. A tak i když investice rostly o původně oznámených 8,6%, celková tvorba hrubého kapitálu se snížila proti loňskému prvnímu kvartálu o celých 6,2%. K výraznému zhoršení došlo i u čistého exportu, což při tak vysoké spotřebě a solidně rostoucích investicích sotva překvapí. Schodek 81,7 mld HUF ve stálých cenách je nejhorším výsledkem v prvním kvartále od roku 1998. Tempo růstu importu (7,5% y/y) převýšilo tempo růstu exportu (6,3% y/y.)

Struktura růstu maďarské ekonomiky v prvním kvartále je alarmující. I když jsme původně předpokládali, že centrální banka ještě v pondělí 8.července se zvýšením sazeb vyčká, nyní nevylučujeme zvýšení již na tomto zasedání.

Běžný účet za květen dopadl hůře nežli jsme čekali, dosáhl schodku 443 mil. EUR a to především díky schodku zahraničního obchodu ve výši 346 mil. EUR. Schodek se zvýšil na 3,4% z 2,2% na konci roku 2001. Tempo růstu importu již podruhé výrazně předstihlo tempo růstu importu. Další důkaz o dopadech silné spotřeby. Bilanci zahraničního obchodu v běžných cenách přitom pomáhá vylepšovat příznivý vývoj cen. Proto musíme ve druhém kvartále počítat s dalším výrazným růstem schodku zahraničního obchodu ve stálých cenách.

Jakub Dvořák, Investiční výzkum, ČSOB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data